Dieta a długowieczność

W dobie chirurgii  kosmetycznej oferującej usługi z katalogu nie dziwi nikogo, że za pieniądze oferuje się nam mnóstwo obietnic poprawy zdrowia i wyglądu. Jest to jednak droga na skróty i nie zawsze dająca pełną satysfakcję.
To ty decydujesz o swoim zdrowiu i o sposobie odżywiania, więc masz ogromny wpływ na starzenie się twoich komórek. Wyjaśnijmy teraz o co chodzi z tym naszym procesem starzenia.
Każda ludzka komórka jest zarządzana przez nitki DNA, w których znajduje się zapis przyszłego rozwoju. Kiedy DNA ulega mutacji, nasze komórki stają się mniej zdolne do szybkiego i prawidłowego rozmnażania się i w efekcie nasze ciało się starzeje. Główną przyczyną rozbicia DNA  jest zapalenie w organizmie, które powoduje utlenienie.
Spożywając pokarmy o właściwościach przeciwutleniaczy i przeciwzapalnych jesteś w stanie zapanować nad degradacją komórek. Szczególnie ważne jest to dla osób starszych, które nie są już w stanie ćwiczyć lub skutecznie radzić sobie ze stresem.
Zadaniem przeciwutleniaczy w systemie enzymatycznym jest wiązanie wolnych rodników powstający w sposób naturalny w naszym organizmie, lecz znacznie mnożący się w wyniku szkodliwego działanie środowiska oraz nieprawidłowego stylu życia. W pewnych warunkach takich jak zanieczyszczenie powietrza, promieni ultrafioletowych, chorób, papierosów produkcja wolnych rodników znacznie wzrasta. Szkodliwe działanie wolnych rodników można wykazać w przypadku wielu chorób serca, nowotworowych, dermatologicznych, oraz wielu schorzeń wątroby.
I tu dobra wiadomość, lista pokarmów zawierających właściwości przeciwutleniaczy jest  bardzo długa. Jednak prym na niej wiodą pokarmy roślinne,  jest ich natomiast niewiele w pokarmach pochodzenia zwierzęcego.
Rozważmy to na podstawie tłuszczów. Te dobre odmładzające jednonienasycone przybierające dwie formy; kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6. Poprawiają skutecznie funkcjonowanie tętnic i mózgu. Można je znaleźć w oliwie z oliwek, oleju rzepakowym, olejach rybnych siemieniu  lnianym, awokado i orzechach zwłaszcza włoskich.
Równie dobrotliwe tłuszcze wielonienasycone które można znaleźć w olejach roślinnych i olejach sezamowych spełnią podobną funkcje jak te pierwsze.
Do tych postarzających, blokujących tętnice należą tłuszcze trans i nasycone.
Te pierwsze to najgorszy rodzaj zawierający uwodorniony olej warzywny znajdujący się we wszystkich rodzajach pożywienia, począwszy od margaryny a kończąc na maśle. Są to wszystkie tłuszcze utwardzane.
Tłuszcze nasycone powodują przyrost wagi i blokują tętnice. Zawarte są w mleku i produktach nabiałowych jak również w mięsie. Ogranicz spożywanie tłuszczów nasyconych i trans ponieważ mają właściwości zapalne co z kolei przyspiesza proces starzenia się komórek.
W walce z rdzewieniem naszego ciała czynny udział biorą witaminy i minerały. Do tych najbardziej skutecznych o właściwościach przeciwutleniających należą witamina C i E oraz cynk. Ten ostatni odnajdziemy w fasoli, grochu, kaszy pszennej, kukurydzianej, wołowinie
i wielu innych produktach roślinnych. Bogate w witaminę C jest melon, marchew, kapusta, pomidor, pomarańcza oraz ziemniaki. Witamina E występuje w tak wielu różnych pokarmach roślinnych, że jej niedobory są praktycznie niemożliwe.
Warto tu jednak przestrzec że ludzie często błędnie rozumują, że skoro niewielka ilość witamin i minerałów jest dobra, to wielka ilość musi być jaszcze lepsza. Doświadczenia i badania naukowe przekonują, że jest zupełnie odwrotnie. Dlatego warto zadbać o bogactwo produktów spożywanych, a w szczególności warzyw, owoców, wszelkiego rodzaju kasz i zbóż a wszelkie niedobory witamin i minerałów będą zaspokojone.
Wyjaśnijmy teraz dlaczego im bardziej kolorowo w naszej kuchni tym lepsze efekty w walce z wolnymi rodnikami degradującymi nasze komórki.
Produkty roślinne zawierają barwniki które jednocześnie zabezpieczają  je same przed utlenianiem. Tę samą funkcje spełniają w naszym organizmie.
Barwniki roślinne to związki organiczne  z których najbardziej znane to flawonoidy, chlorofil i karotenoidy. Flawonoidy występują w warzywach i owocach, najwięcej w ciemnych owocach z grupy jagodowych. Typowym przykładem bogactwa flawonoidów jest czerwone wino. Oprócz przeciwutleniających właściwości flawonoidy działają przeciwalergicznie, antybakteryjnie, przeciw zapalnie, przeciwnowotworowo.
Chlorofil to grupa związków chemicznych zawartych miedzy innymi w roślinach głownie zielonych oraz algach morskich. Chlorofil jest szczególnie pomocny w schorzeniach układu odpornościowego, nowotworach, zapaleniach stawów, łuszczycy oraz alergiach. Jest niezastąpiony w walce z pasożytami bakteriami i grzybami okupującymi nasze jelita. 
Karotenoidy to żółte, czerwone, i pomarańczowe barwniki roślin zawarte w takich owocach jak np. pomarańcze, pomidory, marchew.
Beta–karoten jest nam wszystkim najbardziej znany i odgrywa znaczącą role w dostarczaniu nam witaminy D odpowiedzialnej za nasz wzrok, węch, regenerację tkanek. 
Reasumując im bardziej kolorowo w twojej lodówce i kuchni tym lepsze efekty w walce o młodość i dobre samopoczucie. Wybieraj jednak spośród produktów jak najbardziej naturalnych, najmniej przetworzonych. Im mniej chemiczna żywność tym większa szansa, że przeciwutleniacze wykonają swoje zadanie właściwie.

Warsztaty GOTOWANIE DLA ZDROWIA
Warszawa 24-25 I 2009r i 28II-1III 2009
Info i zapisy www.mojeezo.pl
tel 604 297 743

 

podobne wpisy

(fem)zdrowie

Active Mind Complex  – nowość od Herbalife wspierająca pracę mózgu

Blisko 3/4 Polaków przyznaje się do problemów z koncentracją i zapamiętywaniem informacji. Sprawności umysłowej nie pomaga codzienny stres, przemęczenie, nadmiar obowiązków. Co więcej, problem ten dotyka wszystkie grupy wiekowe. Odpowiednia dieta, suplementacja i ruch mogą wspomóc pracę mózgu i poprawić nasze codzienne funkcjonowanie.

Czytaj...
(fem)zdrowie odżywianie

MRP, czyli o posiłkach w proszku i jedzeniu przyszłości…

MRP  Meal Replacement Powders to odżywcze, wieloskładnikowe, zbilansowane produkty spożywcze w postaci proszku lub formie stałej jako batonik. Posiłki w proszku są tak skomponowane, że mogą zastąpić pełnowartościowy posiłek. Zawierają wszystkie niezbędne, właściwe dla danego dania witaminy, mikroelementy oraz wszelkie niezbędne substancje odżywcze, jakie ludzki organizm potrzebuje do codziennego funkcjonowania. 

Czytaj...
(fem)zdrowie

Otwarcie Laboratorium Centralnego DIAGNOSTYKA

DIAGNOSTYKA to największa, ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych. Od ponad 20 lat nieustannie stawia na rozwój oraz najwyższą jakość proponowanych badań i usług.  To 180 nowoczesnych laboratoriów, 7000 wykwalifikowanych pracowników i 1000 punktów pobrań dedykowanych bezpośredniej obsłudze pacjentów. Czy wiesz, że tylko w ubiegłym roku w laboratoriach DIAGNOSTYKA wykonano łącznie ponad 120 milionów badań?

Czytaj...