Excel i praca

Przeglądając ogłoszenia o pracy, zauważysz, że znajomość Excela jest wymagana dla wielu stanowisk.
Z punktu widzenia pracownika, szczególnie w działach odpowiedzialnych za różnorakie analizy (sprzedaży, dostaw na czas, dostaw opóźnionych, obecnych i nieobecnych osób, czasu wykonania poszczególnych czynności, analiz finansowych czy marketingowych) znajomość Excela jest bardzo ważna.
 
Załóżmy, że prowadzisz w domu biuro. Możesz użyć Excela do:
•policzenia podatków
•skalkulowania kosztów podróży
•zrobienia konwertora temperatur
•śledzenia miesięcznych przychodów i wydatków
•planowania zakupów
•kosztorysowania budowy domu, czy kupna i utrzymania samochodu
•analizowania kursów walut, czy giełdy
•sprawdzania trafności i powtarzalności numerów totolotka
 
Zastosowania Excela są zarówno prywatnie jak i służbowo w zasadzie nieograniczone.
 
Oczywiście używanie elektronicznych arkuszy kalkulacyjnych nie jest niczym nowym. Poprzednikiem Excela był Lotus 1-2-3, czy wcześniejszy i uboższy Calc. Od 1987 roku boom na arkusze kalkulacyjne ciągle rośnie. Stają się one nieodzownym narzędziem do łatwego analizowania i porównywania danych.
 
Używane są we wszystkich dziedzinach biznesu: w agencjach usługowych, w sektorze prywatnym, wśród naukowców, studentów, nauczycieli, dziennikarzy, finansistów, logistyków i wielu innych.
Excel stał się narzędziem do analizy i przetwarzania danych statystycznych. Może być używany jako kalkulator, narzędzie pomagające w podjęciu decyzji, generator wykresów z możliwością przewidywania wyników lub tworzenia zestawień.
Excel 2007 umożliwia wprowadzanie danych do ponad miliona wierszy w 16 tys. kolumn. Dane mogą być łatwo archiwizowane i przeliczane w szybki sposób. Excel współpracuje z mailem i importem danych z Internetu.
Stosując formatowanie warunkowe i wykorzystując liczne schematy prezentacji danych, możesz zilustrować ważne trendy i uwypuklić wyjątki poprzez zastosowanie kolorowych wypełnień.
 
Funkcjonalnościami bardzo ważnymi przy analizowaniu danych jest sortowanie i filtrowanie, sumy pośrednie i grupowanie danych. Excel umożliwia stosowanie w taki sposób, że dane są przeliczane dynamiczne w zależności od wprowadzanych danych i formuł.
Excel policzy udział wartościowy i procentowy w rynku, porówna dane z bieżącego roku z latami poprzednimi, przyporządkuje dane z jednej tabeli do danych w drugiej , sam znajdzie najniższe i najwyższe zarobki, czy wydatki, a wszystko pozwoli przedstawić na różnego typu wykresach.
 
I tak oto się okazuje, że Excel jest kluczowym narzędziem w pracy biurowej, pozwalającym zaoszczędzić wiele czasu przy analizach i powtarzalnych czynnościach, potrafi wyłapać błędy i zaznaczyć dane według określonych kryteriów.
Jest tylko jeden problem osoby, które nawet uważają, że znają go dobrze, w rzeczywistości nie zdają sobie sprawy, że wykorzystują mały procent możliwości Excela. Badania pokazały, że przeciętnie ludzie wykorzystują jedynie 9 – 10% możliwości Excela. Dlatego warto się go nauczyć, aby mniejszym nakładem pracy uzyskać lepszy efekt.

 

Ludmiła Malicka
[url2=http://www.start.eporadus.pl]Eporadus – elektorniczny przekaz informacji.
Szkolenia i kursy przez Internet z zakresu Excela, Worda i PowerPointa.
Ebooki o GPW, inwestowaniu, zarabianiu przez Internet, nauce języków obcych.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Najpopularniejsze telefony w 2021

0 Comments

No Comment.

podobne wpisy

(fem)ciekawostki

Jak zamówić kuriera DPD?

  Zamawianie kuriera to przydatne usługi, jakie dadzą nam komfort. Korzystanie z przesyłek i zakupów online w dzisiejszych czasach jest niezwykle popularne, dlatego coraz chętniej sięgamy po usługi kurierskie. Na uwagę zasługuje kurier DPD, jakiego łatwo zamówimy do domu.Czym cechuje się taka usługa? Jakie zalety ma DPD zamówienie kuriera? Kiedy skorzystać z takiej opcji?

  Czytaj...
  (fem)ciekawostki

  Jak wykorzystać syrop klonowy w kuchni?

   Jedyny w swoim rodzaju smak. Taki jest właśnie syrop klonowy. Jego smaku nie da się pomylić z żadnym innym. Oprócz walorów kulinarnych jest on również zdrowy, ponieważ dostarcza organizmowi wiele witamin i minerałów. Tak więc, można połączyć przyjemne z pożytecznym. Najbardziej popularny jest na nowym kontynencie, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. A wywodzi się jeszcze […]

   Czytaj...
   warto wiedzieć

   DOBROCZYNNY KALENDARZ ADWENTOWY TO WYJĄTKOWY PREZENT DLA KAŻDEGO

    Orientana we współpracy z Fundacją ADRA stworzyła unikalny Kalendarz Adwentowy. Dochód z jego sprzedaży będzie w całości przekazany Fundacji, która wspiera żyjące w ubóstwie i głodzie dzieci w Bangladeszu. W okienkach oznakowanych od 1 do 24 grudnia znajdziesz szczegółowe informacje o dzieciach, którym pomagasz! Do tego mamy dla Ciebie specjalną niespodziankę na każdy dzień. Chcemy, […]

    Czytaj...