Giniemy, cześć!

 

W maju 1987 w Lasie Kabackim pod Warszawą rozbił się rosyjski, pasażerski Ił. Zginęli wszyscy – bodaj sto osiemdziesiąt parę osób. Słuchając rocznicowych materiałów z tamtego wydarzenia, zwróciłem uwagę na ostatni komunikat, jaki Okęcie usłyszało od kapitana samolotu. Powiedział on: „Giniemy, cześć!" Wyczułem w tym coś wielkiego, jakąś dzielność. 

 

Podobnie zachował się bohater włoskiego filmu „Życie jest piękne”, Guido, kiedy prowadzony na śmierć przez hitlerowców pajacował przed widzącym scenę z ukrycia synem. Podobnie zachowali się marynarze jednego z brytyjskich okrętów podwodnych, idącego na dno podczas wojny o Falklandy w latach 80-tych. Śpiewali piosenkę z Monty Pythona "Always Look On the Bright Side of Life".

 

Bo czyż nie wielkim jest nawet w chwilach ostatecznych zachować poczucie humoru?

 

 

Paweł Z.

(wcześniej opublikowane na: http://zwyklydzien.blox.pl
 

 

 

podobne wpisy

(fem)życie i historie

Trwa finalizacja unikatowej i luksusowej inwestycji Nautic Park na polskim wybrzeżu

Jeszcze w tym roku zakończy się realizacja nadmorskiego projektu apartamentowego Nautic Park. Projekt wyróżnia się nowoczesną i kameralną architekturą z szeregiem udogodnień dla mieszkańców. Budowa powstaje w popularnym kurorcie Darłówko w pierwszej linii brzegowej. O unikatowości inwestycji świadczą zarówno lokalizacja tuż przy plaży, luksusowy poziom wykończenia oraz technika wykonania projektu.

Czytaj...
(fem)życie i historie

Wakacje nad morzem w pandemii – co warto wiedzieć

Urlop i okres wakacyjny to upragniony czas, na który czekamy cały rok. Odpoczynek od pracy, szkoły i codziennych obowiązków należy się każdemu z nas. W czasach pandemii realia wakacyjne są wyjątkowe. Po czasie izolacji i odosobnienia każdy pragnie powrotu do normalności. Polacy kochają wakacje nad morzem. ” Morza szum, ptaków śpiew(…)” to niezapomniane chwile, które […]

Czytaj...
(fem)życie i historie polecane

ZAJC – Rodzinna historia

Jak najlepiej poznać markę? Poznając ludzi, którzy za nią stoją. Historia marek to opowieść o pasji, zaangażowaniu i umiejętnościach. Tak też jest w przypadku poznańskiej firmy ZAJC. 

Czytaj...