9-10 luty Poznań
Harmonijna współpraca serca i rozumu jest jednym z największych wyzwań, jakie współczesność stawia przed każdym z nas. Inteligencja emocjonalna jest kluczem do uzyskania równowagi pomiędzy przeżywaniem a poznaniem, miłością a logiką rozumu. Inteligencja emocjonalna to odmienny rodzaj mądrości. Ona czyni z nas dobrych współmałżonków, miłych sąsiadów, wyrozumiałych rodziców i charyzmatycznych szefów. Wszyscy ludzie dysponują inteligencją emocjonalną i używają jej codziennie, z lepszych lub gorszym skutkiem, we wszystkich dziedzinach życia. Na tym spotkaniu sprawdzisz przy pomocy specjalnych testów swoją emocjonalną inteligencję, a przy pomocy specjalnych ćwiczeń rozwiniesz nowe umiejętności emocjonalne. Zapraszam! Ewa Foley
Prosimy o przyniesienie notesu, kolorowych flamastrów, śpiwora/koca do ćwiczeń relaksacyjnych/oddechowych; polecamy wygodne sportowe ubranie.
Na tym praktycznym warsztacie rozwoju osobistego:
– Dowiesz się czemu właściwie służą uczucia
– Stworzysz równowagę między uczuciami i rozumem
– Znajdziesz swoje silne i słabe strony emocjonalne (samoocena)
– Odzyskasz dostęp do własnych emocji
– Nauczysz się rozpoznawać, nazywać, kierować i wpływać na swoje emocje
– Wyćwiczysz umiejętność empatii w stosunku do drugiego człowieka
– Nauczysz się skutecznej komunikacji uczuć
– Dowiesz się jak panować nad swymi stanami wewnętrznymi i impulsami
– Poznasz stany emocjonalne i nastroje, które prowadzą do nowych cełów i podnoszą jakość zycia
– Rozwiniesz swoje kompetencja osobiste, które determinują stopień, w jaki radzisz sobie ze sobą
– Rozwiniesz kompetencja społeczne, które determinują stopień, w jaki radzisz sobie z innymi
Istotę "emocjonalnej inteligencji" albo EQ (angielski skrót od emotional quality) najtrafniej określa cecha zwana potocznie znajomością ludzi. Jednak "inteligencja uczuć" obejmuje wiele zjawisk: samoświadomość (znajomość własnej osobowości), intuicja, rozróżnianie i znajomość własnych uczuć, kierowanie uczuciami w celu podejmowania zdrowych decyzji życiowych, skuteczne panowanie nad emocjami i nastrojami, zdolność komunikowania uczuć, zachowanie optymizmu mimo niepowodzeń oraz empatia czyli umiejętność wczuwania się w sytuację innych ludzi.
Emocje są naszymi najpotężniejszymi zasobami. Dają nam dostęp do samoświadomości i instynktu samozachowawczego. Dostarczają nam bezcennych informacji na temat ludzi, wartości oraz potrzeb, które zapewniają nam motywację i zapał do działania, samokontrolę i wytrwałość. To świadomość emocjonalna i umiejętności umożliwiają odzyskanie zdrowia, podniesienie jakości życia, zapewniają pomyślność rodziny, budowanie trwałych szczęśliwych związków i osiąganie sukcesów w pracy zawodowej. Kiedy pozwalamy sobie w pełni i fizycznie odczuć nasze emocje, pobudzamy nieczynne obszary mózgu i zyskujemy dzięki te-mu możliwość podwyższenia naszej inteligencji.
Badania nad chorymi z nowotworami na Uniwersytecie Kalifornijskim (lata siedemdziesiąte) wykazały, że ci którzy osiągnęli długotrwałe wyleczenie posiadali pełny, wyraźny kontakt ze wszystkimi swoimi emocjami. Wiedzieli, co czują i nie lękali się silnych emocji – własnych lub innych ludzi. Co najważniejsze ta więź z uczuciami dostarczała im informacji i motywacji, a także aktywizowała ich życie, przybliżając do innych, pomimo ich własnego bólu i cierpienia. Emocje również kierowały więziami duchowymi, które wielu wyleczonych uznało za istotny element ich uzdrowienia.
Badania nad wyleczonymi wykazały dominację trzech cech:
* znajomość własnych uczuć
* umiejętność zaakceptowania i pogodnego znoszenia wszystkich uświadamianych sobie uczuć bez względu na ich intensywność
* zdolność do podejmowania działań w oparciu o informację uzyskaną z emocji
Większość z nas nie posiada tych umiejętności. Jak można je rozwinąć? Odpowiedź znajduje się w ciele. Aby uzyskać dostęp do potężnej mocy leczniczej emocji, należy odzyskać zdolność odczuwania emocji w ciele. Umiejętności emocjonalne są bezcenne we wszystkich kontekstach, zawodowych i społecznych. Są życiodajnym i wzmacniającym darem, który nadaje życiu smak i sens.
Ćwiczenie – autoanaliza:
Co u ciebie? Jak układa ci się życie? Czy osiągnąłeś wszystko, czego się spodziewałeś? Czy jesteś zadowolony z liczy i jakości swoich przyjaźni? Czy małżeństwo daje ci pełnię intymności i wsparcia? Czy otrzymałeś w pracy zasłużony awans? Czy czujesz się dobrze w świecie? Czy też odczuwasz brak równowagi z nie znanych sobie do końca powodów?
OK. – jesteś normalnym myślącym człowiekiem wychowanym w rodzie, szkole i pracy tak, żaby cenić intelekt i nie doceniać emocji, tłamsić uczucia i używać głowy do kombinowania, co odczuwa ciało. Żeby być inteligentnym a nie uczuciowym.
Serce i głowa nie są tak odrębne. Racjonalne i emocjonalne części mózgu są od siebie współzależne. Emocje sprawują większą rolę nad myśleniem, niż myślenie nad emocjami. Inteligencja emocjonalna ma rzeczywisty wpływ na myślenie racjonalne.
SPRAWNE CIAŁO, ZDROWSZE EMOCJE
Ruch i ćwiczenia fizyczne pobudzają wydzielanie endorfin, substancji podwyższających nastrój, pokazują że uczucie może być czymś radosnym, a przez to zwiększają naszą motywację do ciągłego kształtowania siły emocjonalnej. Np. taniec o poranku – zapewnia właściwy start emocjonalny i wprawia w dobry nastrój. Energiczny spacer może odblokować emocje. Wyrób nawyk głębokiego oddychania. Przez 2 min. Poruszaj się chaotycznie jak 2 latek przez 3 minuty – co odkrywasz poruszając się w ten sposób? Przebudzenie do odczuwania: jak się czuję? Powinieneś to odczuć zamiast o tym myśleć.
Reżyseria emocjonalna
Oto zalecenia do mentalnego programowania się, które poprawi pracę serca i mózgu:
– Bierz odpowiedzialność za wszystkie sytuacje życiowe.
– Kontroluj swoje złe i negatywne myśli.
– Bądź świadom wpływu tych myśli na Ciebie.
– Odrzuć wszystkie negatywne myśli.
– Stawiaj się w sytuacji innych osób.
– Naucz się śmiać z siebie.
– Naucz się całkowicie odprężać i relaksować.
– Naucz się darzyć ludzi zaufaniem.
– Naucz się słuchać innych.
– Praktykuj świadome zachowania.
– Żyj tak, jakby każdy dzień był jedynym dniem Twego życia.
– Ucz się wciąż na nowo wybaczać.
ŚCIEŻKI SERCA
10 sposobów na zadowolenie i sukcesy w pracy
1. Używaj swego ciała by wyostrzyć swój umysł – zdrowy styl życia, ćwiczenia fizyczne zwiększają nasze zasoby o dodatkową energię, wrażliwość, elastyczność, kreatywność.
2. Pozwól innym czuć i mówić, co czują.
3. Ustal swoje granice emocjonalne.
4. Nie podejmuj decyzji, które oparte są tylko i wyłącznie o suche dane.
5. Bądź elastyczny.
6. Bądź wielkoduszny.
7. Negatywną uwagę poprzedzaj zawsze pozytywną.
8. Jeśli czujesz, że coś jest ważne powiedz o tym.
9. Słuchaj z empatią; kontakt z emocjami nigdy nie odciągnie cię od realizacji stojącego przed tobą zadania.
10. Zaryzykuj pokazanie innym, że nie jesteś doskonały.
UWAGA: Przed zajęciami polecam przeczytanie następującej literatury:
– Daniel Goleman: Inteligencja Emocjonalna i pozostałe pozycje tego autora
– Jeanne Segal: Jak pogłębić inteligencję emocjonalną,
– Frances Wilks: Inteligentne Emocje
Zajęcia odbywają się przy ul. Wielka 10 i trwaja od 10-18-ej z przerwa na obiad,
koszt 250pln, płatne na miejscu przed zajęciami
Prowadzenie, zapisy i informacje w Poznaniu: Aleksandra Stanek
Absolwentka psychologii klinicznej na UAM oraz Podyplomowych Studiów Trenerów Grupowych w WSPS. Master NLP. Pracuje z grupami w zakresie treningów i szkoleń dotyczących rozwoju osobistego. Współpracuje z Inspiration Seminars International oraz z Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie. W Poznaniu prowadzi filię Instytutu Ewy Foley.
Mail: [email protected]
Instutut Ewy Foley, filia Poznań, tel. 0 512 357 158, www.foley.com.pl