Inteligencja Emocjonalna w Praktyce z Aleksandrą Stanek

 

9-10 luty Poznań
 

Harmonijna współpraca serca i rozumu jest jednym z największych wyzwań, jakie współczesność stawia przed każdym z nas. Inteligencja emocjonalna jest kluczem do uzyskania równowagi pomiędzy przeżywaniem a poznaniem, miłością a logiką rozumu. Inteligencja emocjonalna to odmienny rodzaj mądrości. Ona czyni z nas dobrych współmałżonków, miłych sąsiadów, wyrozumiałych rodziców i charyzmatycznych szefów. Wszyscy ludzie dysponują inteligencją emocjonalną i używają jej codziennie, z lepszych lub gorszym skutkiem, we wszystkich dziedzinach życia. Na tym spotkaniu sprawdzisz przy pomocy specjalnych testów swoją emocjonalną inteligencję, a przy pomocy specjalnych ćwiczeń rozwiniesz nowe umiejętności emocjonalne. Zapraszam! Ewa Foley

 

Prosimy o przyniesienie notesu, kolorowych flamastrów, śpiwora/koca do ćwiczeń relaksacyjnych/oddechowych; polecamy wygodne sportowe ubranie.

 

Na tym praktycznym warsztacie rozwoju osobistego:

 

– Dowiesz się czemu właściwie służą uczucia
– Stworzysz równowagę między uczuciami i rozumem
– Znajdziesz swoje silne i słabe strony emocjonalne (samoocena)
– Odzyskasz dostęp do własnych emocji
– Nauczysz się rozpoznawać, nazywać, kierować i wpływać na swoje emocje
– Wyćwiczysz umiejętność empatii w stosunku do drugiego człowieka
– Nauczysz się skutecznej komunikacji uczuć
– Dowiesz się jak panować nad swymi stanami wewnętrznymi i impulsami
– Poznasz stany emocjonalne i nastroje, które prowadzą do nowych cełów i podnoszą jakość zycia
– Rozwiniesz swoje kompetencja osobiste, które determinują stopień, w jaki radzisz sobie ze sobą
– Rozwiniesz kompetencja społeczne, które determinują stopień, w jaki radzisz sobie z innymi
 

 

Istotę "emocjonalnej inteligencji" albo EQ (angielski skrót od emotional quality) najtrafniej określa cecha zwana potocznie znajomością ludzi. Jednak "inteligencja uczuć" obejmuje wiele zjawisk: samoświadomość (znajomość własnej osobowości), intuicja, rozróżnianie i znajomość własnych uczuć, kierowanie uczuciami w celu podejmowania zdrowych decyzji życiowych, skuteczne panowanie nad emocjami i nastrojami, zdolność komunikowania uczuć, zachowanie optymizmu mimo niepowodzeń oraz empatia czyli umiejętność wczuwania się w sytuację innych ludzi.

 

Emocje są naszymi najpotężniejszymi zasobami. Dają nam dostęp do samoświadomości i instynktu samozachowawczego. Dostarczają nam bezcennych informacji na temat ludzi, wartości oraz potrzeb, które zapewniają nam motywację i zapał do działania, samokontrolę i wytrwałość. To świadomość emocjonalna i umiejętności umożliwiają odzyskanie zdrowia, podniesienie jakości życia, zapewniają pomyślność rodziny, budowanie trwałych szczęśliwych związków i osiąganie sukcesów w pracy zawodowej. Kiedy pozwalamy sobie w pełni i fizycznie odczuć nasze emocje, pobudzamy nieczynne obszary mózgu i zyskujemy dzięki te-mu możliwość podwyższenia naszej inteligencji.

 

Badania nad chorymi z nowotworami na Uniwersytecie Kalifornijskim (lata siedemdziesiąte) wykazały, że ci którzy osiągnęli długotrwałe wyleczenie posiadali pełny, wyraźny kontakt ze wszystkimi swoimi emocjami. Wiedzieli, co czują i nie lękali się silnych emocji – własnych lub innych ludzi. Co najważniejsze ta więź z uczuciami dostarczała im informacji i motywacji, a także aktywizowała ich życie, przybliżając do innych, pomimo ich własnego bólu i cierpienia. Emocje również kierowały więziami duchowymi, które wielu wyleczonych uznało za istotny element ich uzdrowienia.

 

Badania nad wyleczonymi wykazały dominację trzech cech:

* znajomość własnych uczuć
* umiejętność zaakceptowania i pogodnego znoszenia wszystkich uświadamianych sobie uczuć bez względu na ich intensywność
* zdolność do podejmowania działań w oparciu o informację uzyskaną z emocji 

 

Większość z nas nie posiada tych umiejętności. Jak można je rozwinąć? Odpowiedź znajduje się w ciele. Aby uzyskać dostęp do potężnej mocy leczniczej emocji, należy odzyskać zdolność odczuwania emocji w ciele. Umiejętności emocjonalne są bezcenne we wszystkich kontekstach, zawodowych i społecznych. Są życiodajnym i wzmacniającym darem, który nadaje życiu smak i sens.
 Ćwiczenie – autoanaliza:
Co u ciebie? Jak układa ci się życie? Czy osiągnąłeś wszystko, czego się spodziewałeś? Czy jesteś zadowolony z liczy i jakości swoich przyjaźni? Czy małżeństwo daje ci pełnię intymności i wsparcia? Czy otrzymałeś w pracy zasłużony awans? Czy czujesz się dobrze w świecie? Czy też odczuwasz brak równowagi z nie znanych sobie do końca powodów?
OK. – jesteś normalnym myślącym człowiekiem wychowanym w rodzie, szkole i pracy tak, żaby cenić intelekt i nie doceniać emocji, tłamsić uczucia i używać głowy do kombinowania, co odczuwa ciało. Żeby być inteligentnym a nie uczuciowym.
Serce i głowa nie są tak odrębne. Racjonalne i emocjonalne części mózgu są od siebie współzależne. Emocje sprawują większą rolę nad myśleniem, niż myślenie nad emocjami. Inteligencja emocjonalna ma rzeczywisty wpływ na myślenie racjonalne.
SPRAWNE CIAŁO, ZDROWSZE EMOCJE
Ruch i ćwiczenia fizyczne pobudzają wydzielanie endorfin, substancji podwyższających nastrój, pokazują że uczucie może być czymś radosnym, a przez to zwiększają naszą motywację do ciągłego kształtowania siły emocjonalnej. Np. taniec o poranku – zapewnia właściwy start emocjonalny i wprawia w dobry nastrój. Energiczny spacer może odblokować emocje. Wyrób nawyk głębokiego oddychania. Przez 2 min. Poruszaj się chaotycznie jak 2 latek przez 3 minuty – co odkrywasz poruszając się w ten sposób? Przebudzenie do odczuwania: jak się czuję? Powinieneś to odczuć zamiast o tym myśleć.  

 

Reżyseria emocjonalna

 

Oto zalecenia do mentalnego programowania się, które poprawi pracę serca i mózgu:

– Bierz odpowiedzialność za wszystkie sytuacje życiowe.
– Kontroluj swoje złe i negatywne myśli.
– Bądź świadom wpływu tych myśli na Ciebie.
– Odrzuć wszystkie negatywne myśli.
– Stawiaj się w sytuacji innych osób.
– Naucz się śmiać z siebie.
– Naucz się całkowicie odprężać i relaksować.
– Naucz się darzyć ludzi zaufaniem.
– Naucz się słuchać innych.
– Praktykuj świadome zachowania.
– Żyj tak, jakby każdy dzień był jedynym dniem Twego życia.
– Ucz się wciąż na nowo wybaczać. 

 

ŚCIEŻKI SERCA
10 sposobów na zadowolenie i sukcesy w pracy

1. Używaj swego ciała by wyostrzyć swój umysł – zdrowy styl życia, ćwiczenia fizyczne zwiększają nasze zasoby o dodatkową energię, wrażliwość, elastyczność, kreatywność.

2. Pozwól innym czuć i mówić, co czują.

3. Ustal swoje granice emocjonalne.

4. Nie podejmuj decyzji, które oparte są tylko i wyłącznie o suche dane.

5. Bądź elastyczny.

6. Bądź wielkoduszny.

7. Negatywną uwagę poprzedzaj zawsze pozytywną.

8. Jeśli czujesz, że coś jest ważne powiedz o tym.

9. Słuchaj z empatią; kontakt z emocjami nigdy nie odciągnie cię od realizacji stojącego przed tobą zadania.

10. Zaryzykuj pokazanie innym, że nie jesteś doskonały.

 

UWAGA: Przed zajęciami polecam przeczytanie następującej literatury:

– Daniel Goleman: Inteligencja Emocjonalna i pozostałe pozycje tego autora

Jeanne Segal: Jak pogłębić inteligencję emocjonalną,

– Frances Wilks: Inteligentne Emocje

 

Zajęcia odbywają się  przy ul. Wielka 10 i trwaja od 10-18-ej z przerwa na obiad,

koszt 250pln, płatne na miejscu przed zajęciami

 Prowadzenie, zapisy i informacje w Poznaniu: Aleksandra Stanek
Absolwentka psychologii klinicznej na UAM oraz Podyplomowych Studiów Trenerów Grupowych w WSPS. Master NLP. Pracuje z grupami w zakresie treningów i szkoleń dotyczących rozwoju osobistego. Współpracuje z Inspiration Seminars International oraz z Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie. W Poznaniu prowadzi filię Instytutu Ewy Foley.
Mail: aleksandra.stanek@wp.pl
Instutut Ewy Foley, filia Poznań, tel. 0 512 357 158, www.foley.com.pl


podobne wpisy

(fem)akademia

Numerologia 6 – mocne i słabe strony osób z taką wibracją

Cyfra 6 jest symbolem człowieka, dla którego ważne jest szczęście najbliższych. Niestety często dobro bliskich przedkłada on ponad swoje własne. Jest znakomitym słuchaczem, który każdemu chętnie służy radą. Czym jeszcze wyróżnia się numerologiczna 6?

Czytaj...
(fem)akademia

Gwiazdy inwestują w rozwój dzieci

Osoby znane ze świata mediów i show biznesu chętnie inwestują w rozwój swoich dzieci. W szczególności, kiedy ich pociechy przygotowują się do najważniejszych dla nich egzaminów, takich jak sprawdzian ośmioklasisty czy matura. Dobra szkoła to jedno, ale równie ważne jest wsparcie dziecka odpowiednimi korepetycjami. 

Czytaj...
(fem)akademia

Gwiazdy dla dzieci jeździły na hulajnogach

W październiku odbył się charytatywny pokaz mody pod hasłem Barwy Jesieni, który ma zapewnić najbardziej potrzebującym maluchom ciepłą odzież na nadchodzące miesiące. Tego dnia gwiazdy licznie przybyły do Grodziska Mazowieckiego, by wesprzeć akcję charytatywną. Jednym ze sponsorów pokazu była marka Motus producent hulajnóg elektrycznych. 

Czytaj...