Inteligencja emocjonalna

Jeśli nie potrafimy nawet nazwać swoich emocji, trudno jest nam rozpoznać, jakich stanów emocjonalnych doświadczamy. Nie mamy kompetencji, które pozwalają nam radzić sobie ze sobą. A jeśli nie umiemy okiełznać siebie, jakże stawiać czoła innym?
 
Od 1974 r., kiedy zaczęły się ukazywać pierwsze publikacje na temat inteligencji emocjonalnej  ( a powstało ich do ubiegłego roku około 25 tysięcy), naukowcy dowodzą, że wysoki iloraz inteligencji umysłowej nie wystarczy do pełnego, satysfakcjonującego życia. Równie ważny, a może nawet ważniejszy jest wysoki stopień umiejętności społecznych, czyli po prostu wysoka inteligencja emocjonalna. Rozwinięta inteligencja emocjonalna pozwala głębiej poznać siebie i lepiej radzić sobie w życiu. Nawet, jeśli nie urodziliśmy się emocjonalnymi geniuszami, możemy się nimi stać, jeśli nad tym popracujemy. Potrzeba do tego wzmocnienia kompetencji osobistych i społecznych.
 
Kompetencje osobiste potrzebne są do tego, żeby radzić sobie ze sobą, a kompetencje społeczne pozwalają lepiej radzić sobie z innymi ludźmi. Kompetencje osobiste to samoświadomość, samoregulacja i motywacja. Samoświadomość to nic innego, jak wiedza o swoich stanach wewnętrznych, preferencjach, możliwościach i intuicyjnych ocenach. Składa się na nią także wiara w siebie. Samoregulacja natomiast, to umiejętność panowania nad swymi stanami wewnętrznymi, impulsami i możliwościami. A więc człowiek inteligentny emocjonalnie, to w skrócie taka osoba, która: jest świadoma swoich stanów emocjonalnych, panuje nad nimi i posiada takie skłonności emocjonalne, które prowadza do wyznaczania i osiągania nowych celów lub ułatwiają ich osiągnięcie, jak. np. ambicja, optymizm, zaangażowanie.
 
Kompetencje społeczne to umiejętność uświadomienia sobie uczuć i potrzeb innych (empatia) oraz sztuka wzbudzania u innych pożądanych reakcji. Do czego to się przydaje? Właściwie do wszystkiego! W kontaktach z szefem, partnerem, dziećmi, klientami. Pozwala porozumieć się w sposób możliwie bezkonfliktowy, zadowalający każdą ze stron. Pomaga przekonać szefa, że to właśnie Ty jesteś tą osobą, której potrzebuje, współpracowników, że równy z ciebie gość, a dziecko, że jego kłopoty w szkole są naprawdę przejściowe.
 
Czy warto wzmacniać te umiejętności? Na pewno, jeśli chcesz żyć lepiej, łatwiej i przyjemniej. Służą temu książki, medytacje, wizualizacje, warsztaty. Te ostatnie są zdecydowanie najefektywniejsze, gdyż łączą w sobie wiele różnorodnych metod rozwijających inteligencję emocjonalną. To właśnie na warsztatach dowiesz się, jakie umiejętności rozwijają EQ, czyli inteligencję emocjonalną. Poza tym, takie spotkania w grupie, jakimi są warsztaty, dają możliwość konfrontacji z drugim człowiekiem, czego nie osiągniesz w pracy z książką, czy taśmą. Emocje najlepiej rozpoznawać na żywym przykładzie. Również drugi człowiek pomoże Tobie wyjaśnić, dlaczego jesteś odbierany tak, a nie inaczej i jakie to powoduje reakcje u innych. Odpowiedz na te pytania mogą Cię zaskoczyć, ale gdy już je pojmiesz, Twoje życie może zmienić się zupełnie. Na lepsze. 
 
Najbliższe warsztaty Inteligencji emocjonalnej (EQ) odbędą się 17-18 lutego w Poznaniu! 
 
Tekst: Agnieszka Wieczorek
Autorka jest dziennikarką, współpracuje z pismami kobiecymi, a od ponad czterech lat regularnie pisze dla magazynu "Mam Dziecko".
 
Konsultacja: Aleksandra Stanek
Absolwentka psychologii klinicznej na UAM oraz Podyplomowych Studiów Trenerów Grupowych w WSPS. Master NLP. Pracuje z grupami w zakresie treningów i szkoleń dotyczących rozwoju osobistego. Współpracuje z Inspiration Seminars International oraz z Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie. W Poznaniu prowadzi filię Instytutu Ewy Foley.
Mail: aleksandra.stanek@wp.pl
Instutut Ewy Foley, filia Poznań, tel. 0 512 357 158, www.foley.com.pl
   

podobne wpisy

(fem)akademia

Numerologia 6 – mocne i słabe strony osób z taką wibracją

Cyfra 6 jest symbolem człowieka, dla którego ważne jest szczęście najbliższych. Niestety często dobro bliskich przedkłada on ponad swoje własne. Jest znakomitym słuchaczem, który każdemu chętnie służy radą. Czym jeszcze wyróżnia się numerologiczna 6?

Czytaj...
(fem)akademia

Gwiazdy inwestują w rozwój dzieci

Osoby znane ze świata mediów i show biznesu chętnie inwestują w rozwój swoich dzieci. W szczególności, kiedy ich pociechy przygotowują się do najważniejszych dla nich egzaminów, takich jak sprawdzian ośmioklasisty czy matura. Dobra szkoła to jedno, ale równie ważne jest wsparcie dziecka odpowiednimi korepetycjami. 

Czytaj...
(fem)akademia

Gwiazdy dla dzieci jeździły na hulajnogach

W październiku odbył się charytatywny pokaz mody pod hasłem Barwy Jesieni, który ma zapewnić najbardziej potrzebującym maluchom ciepłą odzież na nadchodzące miesiące. Tego dnia gwiazdy licznie przybyły do Grodziska Mazowieckiego, by wesprzeć akcję charytatywną. Jednym ze sponsorów pokazu była marka Motus producent hulajnóg elektrycznych. 

Czytaj...