Zdrowie psychiczne wydłuża życie

 
Czy może czasem także się zdarza, że nadmiernie okazywane dobro powraca do nas jako zło, a my dopiero wtedy zaczynamy się zastanawiać, jak mogło dojść do faktu zezwolenia na wykorzystanie nas przez innych ludzi?
      
Jak więc brzmi definicja zdrowia psychicznego? Czy słyszał ktoś o tak zwanym zdrowym egoizmie?
       
Encyklopedyczne rozumienie zdrowia psychicznego to stan braku zaburzeń psychicznych. Ale liczne próby rozwinięcia tak prostej definicji są podatne na krytykę i mało przydatne dla przeciętnego człowieka. Tak więc chyba nie do końca chodzi o to, by dobre samopoczucie kojarzyć wyłącznie z brakiem zaburzeń psychicznych.
      
Więc o co?
Czy nie czujemy się najlepiej wtedy, gdy postępujemy w zgodzie z własnymi odczuciami? Gdy czynimy i mówimy to co aktualnie odczuwamy, rozładowując tym samym powstałe w nas napięcie? Taki model reakcji na bodźce z zewnątrz i na rodzące się w nas odczucia należałoby jeszcze ubrać w kulturę wyrażania emocji i… można ruszać w świat.  
       
Powyższy sposób oczywiście nie nadaje się do zastosowania w praktyce przez wszystkich ludzi. Osoby mające problemy z kontrolowaniem swoich emocji czy stanów psychicznych zdecydowanie powinny udać się do specjalisty w celu zrównoważenia i wprowadzenia większej wewnętrznej harmonii. Natomiast ci, którzy albo w darze od Natury, albo dzięki swej własnej pracy i mobilizacji posiadają zdolność kierowania swoimi emocjami mogą zwrócić się w stronę zdrowego egoizmu.
       
Wyrażenie to dla niektórych może brzmieć nieco złowrogo, ale zapewniam, że oznacza ono jedynie trwałe ustanowienie i wyznaczenie mocnych granic pomiędzy sobą a ludźmi wpływającymi na nas toksycznie. Po co ktoś miałby burzyć to, co o własnych siłach i z wielkim trudem wybudowaliśmy? Nawet zwierzęta wyznaczają swe terytoria. I fakt, iż nie kierują się one niskimi pobudkami (znanymi wyłącznie ludziom) lecz ich postępowanie generowane jest przez Naturę, może tylko działać na korzyść i przekonywać do naśladowania zwyczaju wyraźnego określania własnych granic zewnętrznych.
       
Przy znaczących dla nas i innych wypowiedziach należy króciutko przeanalizować, czy nasze słowa dadzą stosunkowo większą korzyść czy niekorzyść. Czy przyniosą więcej szkód czy pożytku – oczywiście w rozumieniu stopnia odczucia pozytywnego stanu emocjonalnego wywołanego danym zachowaniem. Na szalach ważymy skutki milczenia, dyplomatycznej wypowiedzi czy też ataku słownego. Rozważamy wpływ na nas samych, na inne osoby i wreszcie podejmujemy decyzję, jaki rodzaj końcowej atmosfery emocjonalnej da nam największą satysfakcję i zadowolenie. Pamiętajmy wciąż jednak o kulturze wyrażania emocji.
       
Takie podejście uwalnia nas często od poczucia winy, gniewu czy żalu. Pozwala się zdystansować od epicentrum wybuchu emocji, a także wkłada nam w ręce gotowe narzędzie sterowania emocjami nie tylko swoimi, ale i innych ludzi. Im większa odległość od bitwy, tym szersze pole widzenia. Możemy dostrzec takie horyzonty zdarzeń, która są niewidoczne dla uczestników słownych i emocjonalnych potyczek, prowadzących zaangażowane w nie osoby do szybkiego wyczerpania. My natomiast w takiej sytuacji wciąż zachowujemy zdolność jasnego myślenia i umiejętność podejmowania decyzji podyktowanych szerszym ujęciem rozgrywających się wydarzeń.
       
Obserwując dany przypadek czy sytuację z dystansu zawsze dostrzeżemy znacznie więcej, niż gdybyśmy uczestniczyli w niej bezpośrednio. Ujęcie schematów i konstrukcji zachowań innych ludzi pozwala na wysnucie wniosków i przewidywań co do zakończenia. A posiadanie takich informacji daje nam przewagę.
       
Korzystajmy więc z narzędzia, jakim jest życie w zgodzie z samym sobą. Bo nie tylko uchroni nas ono przed nadmiernym stresem, ale również może doprowadzić do odniesienia sukcesu i uzyskania tego, czego pragniemy.  
       
Można też powyższą kwestię zsyntezować do stwierdzenia, że powinniśmy żyć wyłącznie chwilą obecną, bo teraźniejszość to jedyne, co naprawdę posiadamy.  Życie w zgodzie z rytmem swoich odczuć to zaniechanie wewnętrznej, sabotującej nasze starania, walki z samym sobą. Jedna część nas chce tak, a druga inaczej. I gdzieś tam w głębinach psychiki dochodzi do wybuchów emocji – obserwowanych przeważnie jako nadmierna nadpobudliwość emocjonalna – i walki pochłaniającej potężny potencjał naszej energii. Spalamy się nawet nie będąc świadomi dlaczego, ani jak tracimy swe siły. Czujemy się słabsi i niespokojni. Brak nam sił, by zbudować w prawdziwym życiu funkcjonujący tylko w sferze marzeń nowy rozdział.    
       
A szkoda…
Bo gdy w życiu zaczyna brakować uśmiechu, gdy trudno uruchomić naturalną zdolność do śmiania się – tym samym dokładamy naszemu organizmowi ciężaru walki z chorobami. Śmiech bowiem można porównać do aerobiku całego organizmu, który wywołuje nawet doświadczalnie obserwowany wzrost odporności.
       
Naturalna zdolność do czucia się szczęśliwym oraz pozytywnego myślenia owocuje wprost nieproporcjonalnie do włożonego wysiłku w celu wykreowania pozytywnej wizji przyszłości. Jako efekt sprzężenia zwrotnego otrzymujemy zdrowe i pozytywne, naszpikowane odczuciem szczęścia życie.
       
Trzeba znaleźć solidne motywacje, by postawić na sukces w możliwie wielu dziedzinach życia. W obecnych czasach jest to niejednokrotnie życiowa konieczność.  Jeśli nie podejmiemy takiej decyzji w czas, można liczyć się z tym, że w przyszłości wiele osób będzie musiało zmierzyć się z dopadającymi je skłonnościami do depresji i wycofaniem się z aktywnego i dającego tak wiele radości codziennego życia.

Fragment pochodzi z książki "Żyć 150 lat – prawda czy fikcja?"
Bożeny Zambrzyckiej – psychoterapeutki i autorki książek:
"I ty możesz schudnąć" + CD     (cena 29 + 9 pln wysyłka za pobraniem)
"O czym każdy milioner wie"   (cena 19 + 9 pln wysyłka za pobraniem)
"Potężna moc relaksacji" + CD   (cena 29 + 9 pln wysyłka za pobraniem)
"Żyć 150 lat – prawda czy fikcja?"  (cena 19 + 9 pln wysyłka za pobraniem)
Zamówienia : 603 805 603 . Zapraszamy też do tajemniczego świata piękna!

podobne wpisy

(fem)zdrowie

Active Mind Complex  – nowość od Herbalife wspierająca pracę mózgu

Blisko 3/4 Polaków przyznaje się do problemów z koncentracją i zapamiętywaniem informacji. Sprawności umysłowej nie pomaga codzienny stres, przemęczenie, nadmiar obowiązków. Co więcej, problem ten dotyka wszystkie grupy wiekowe. Odpowiednia dieta, suplementacja i ruch mogą wspomóc pracę mózgu i poprawić nasze codzienne funkcjonowanie.

Czytaj...
(fem)zdrowie odżywianie

MRP, czyli o posiłkach w proszku i jedzeniu przyszłości…

MRP  Meal Replacement Powders to odżywcze, wieloskładnikowe, zbilansowane produkty spożywcze w postaci proszku lub formie stałej jako batonik. Posiłki w proszku są tak skomponowane, że mogą zastąpić pełnowartościowy posiłek. Zawierają wszystkie niezbędne, właściwe dla danego dania witaminy, mikroelementy oraz wszelkie niezbędne substancje odżywcze, jakie ludzki organizm potrzebuje do codziennego funkcjonowania. 

Czytaj...
(fem)zdrowie

Otwarcie Laboratorium Centralnego DIAGNOSTYKA

DIAGNOSTYKA to największa, ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych. Od ponad 20 lat nieustannie stawia na rozwój oraz najwyższą jakość proponowanych badań i usług.  To 180 nowoczesnych laboratoriów, 7000 wykwalifikowanych pracowników i 1000 punktów pobrań dedykowanych bezpośredniej obsłudze pacjentów. Czy wiesz, że tylko w ubiegłym roku w laboratoriach DIAGNOSTYKA wykonano łącznie ponad 120 milionów badań?

Czytaj...