Jak odżywiać własne dziecko, aby wspomóc prawidłowy rozwój jego mózgu?

W późniejszym wieku intensywność nauki nie jest już tak znaczna jak w początkowych okresach życia dziecka. Mowa tu o niemowlęctwie, dzieciństwie, wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Dlatego też odżywianie ma znaczący wpływ na prawidłowość zajścia tego procesu w mózgu dziecka. Aby jego funkcjonowanie odbywało się w prawidłowy sposób, niezbędne jest dostarczenie odpowiednich składników odżywczych.
 
Zawarte między innymi w mięsie z kurczaka, jajach, rybach, jogurcie, proteiny są niezbędne dla utrzymania prawidłowego stanu pobudzenia, wysokiego poziomu sprawności umysłowej i koncentracji.
Drugim składnikiem, znajdującym się w diecie dziecka, powinien być selen, w który bogate są orzechy, owoce morza, pieczywo pełnoziarniste, ziemniaki, jarzyny.
Po wtóre, bor, obecny w brokułach, winogronach, brzoskwiniach, jabłkach, a więc świeżych warzywach i owocach, a co przede wszystkim bardzo ważne w orzechach; kwas foliowy, zawarty w zielonych liściach warzyw (sałata, szpinak, kapusta, brokuły, szparagi, kalafiory, brukselka) a także pomidorach, grochu, fasoli, soczewicy, soi, burakach, orzechach, słoneczniku, drożdżach piwnych, wątrobie, żółtku jajka, pszenicy, pomarańczach, bananach, awokado. Ostatnio również chlebie.
Po piąte, także cynk, znajdujący się we zbożach, rybach, fasoli, a również witaminy z grupy B, będące w takich produktach jak drożdże, ryby, mięso, wątroba, płatki owsiane, jaja, orzechy, pieczywo pełnoziarniste. Najefektywniejsze jest takie postępowanie, w którym zapewnimy dziecku te wszystkie składniki w postaci naturalnej, bez konieczności podawana ich w tabletkach.
 
Również pewne oleje odgrywają istotne znaczenie dla rozwoju uzdolnień poznawczych dzieci. Mózg w swoim składzie ma około 60% tłuszczów, toteż właściwe ich dobranie, wpływa na prawidłowość możliwości umysłowych dziecka.
Do tłuszczów spożywczych, niezbędnych dziecku, zalicza się przede wszystkim, kwas tłuszczowy – DHA, który jest jednym z naturalnych składników ludzkiego mleka oraz drugi kwas tłuszczowy – kwas arachidowy – AA, odgrywający ważną rolę w rozwoju wzroku, uzdolnień poznawczych oraz rozwoju centralnego układu nerwowego.
Wracając do kwasu tłuszczowego – DHA – to jest on pomocny w utrzymaniu sprawności komórek nerwowych, a tym samym lepszej i skuteczniejszej komunikacji między nimi.
 
Istotne w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu jest dostarczanie odpowiedniej ilości wody, która w bardzo dobrym stopniu wpływa na jego pracę.
Jest pomocna w procesie tworzenia neuroprzekaźników, które rozprowadzają informacje pomiędzy neuronami. Należy skłaniać dzieci, by piły duże ilości czystej wody, najlepiej mineralnej, bądź przegotowanej, poza przyjmowaniem innych płynów, takich jak soki, herbata, kakao, itp.
 
Co jest równie ważne, to wykształcenie u dzieci nawyku spożywania kilku posiłków dziennie i w mniejszych ilościach, zamiast trzech obfitych.
To doprowadzi do tego, że poprawi się ich funkcjonalność i sprawność umysłowa oraz fizyczna. Poziom sprawności w takim wypadku będzie najwyższy, co poskutkuje wzrostem insuliny w organizmie, a tym samym niższym poziomem kortyzolu oraz polepszonym wchłanianiem glukozy.
Dlatego też zasadne jest wprowadzenie zmian w odżywianiu, a jeżeli masz już takie przyzwyczajenie, to tylko z pożytkiem dla Ciebie i Twojego dziecka.
 

Artykuł pochodzi ze strony www.porady.implesite.pl

podobne wpisy

Pomóż dziecku radzić sobie z emocjami. Sięgnij po gry terapeutyczne i nie tylko
dzieci

Pomóż dziecku radzić sobie z emocjami. Sięgnij po gry terapeutyczne i nie tylko

W delikatnym procesie, kiedy młody umysł stara się zrozumieć i nazwać to, co czuje, nauka poprzez zabawę jest wyjątkowo cennym narzędziem. Ale jak w przystępny i jednocześnie efektywny sposób wspierać dzieci w odkrywaniu i radzeniu sobie z ich emocjami? Odpowiedzią są gry terapeutyczne oraz bajki, zarówno te tradycyjne, jak i te dostępne w formie audiobooków, […]

Czytaj...
(fem)rodzina

Jak zrobić stroik na Boże Narodzenie?

Boże Narodzenie to jeden z najpiękniejszych okresów w roku. Klimat oczekiwania i rodzinnych świąt podkreślają światełka, stroiki, choinka, wieniec na drzwiach i oczywiście wszechobecne gałązki, na których pojawiają się szyszki ozdobne, bombki, kokardki. To fantastyczne tło dla spotkań, posiłków, prezentów. W wielu wariantach widać lokalne tradycje, religijne tło oraz modę. Boże Narodzenie to prawdziwe wyzwanie […]

Czytaj...
(fem)rodzina seks i związki

Największe problemy współczesnych związków 

Jesteśmy istotami społecznymi więc przez całe życie wchodzimy w relacje z innymi ludźmi. Dorastając, często łączymy się w pary, tworzymy związki i zakładamy rodziny. Jednak często w tych relacjach dochodzi do spięć, z którymi nie potrafimy sobie radzić. 

Czytaj...