Kalkulator BMI – czym jest i dlaczego warto brać go pod uwagę przy diecie?

Body Mass Index, czyli popularne BMI służy do szybkiego i bardzo wygodnego obliczenia własnego wskaźnika masy ciała. Stosowane jest tak przez osoby prywatne jak i przez profesjonalnych dietetyków. Z tą tylko różnicą, ze ta druga grupa zazwyczaj bierze pod uwagę również inne dane pozwalające na prawidłową ocenę wagi. 

Skąd wywodzi się kalkulator BMI?

Jeśli do tej pory ktoś myślał, że jest to nowy wynalazek to jest w dużym błędzie. Kalkulator BMI wcześniej był określany wskaźnikiem Queteleta. Jak można się domyślić, nazwa nie jest przypadkowa. Pochodzi bowiem od nazwiska twórcy kalkulatora BMI, którym był belg Adolphe Quetelet. Odkrył on iż waga człowieka rośnie proporcjonalnie do kwadratu wzrostu. Jego badania wykorzystał kolejny uczony w latach 70-tych. Amerykanin Ancel Keys w trakcie prowadzenia badań na kilkuset ochotnikach zauważył, że jedynie metoda belga jest w stanie skutecznie określić zależną między zwiększaniem się masy ciała a wzrostem. Wówczas też przemianowano nazwę wskaźnik Queteleta na kalkulator BMI.

Jak działa kalkulator BMI?

Narzędzie do przeprowadzenia obliczeń można znaleźć na większości portali poświęconych zdrowiu, treningom, czy też dietom. Dzięki temu możliwość sprawdzenia czy posiadana waga jest odpowiednia zyskuje się w każdym miejscu, czy to w domu na kanapie, czy też w restauracji przy kawie. Wystarczy, że zna się swoją aktualną wagę, a także wzrost (tu podawany w centymetrach). Te dwie wartości należy wprowadzić w przeznaczone do tego pola. Następnie otrzymany wynik trzeba sprawdzić w przygotowanej tabeli. Tu mogą nastąpić rozbieżności, ponieważ nie wszyscy biorą pod uwagę tyle samo kategorii. W pierwszej okrojonej wersji dostępne będą wskaźniki pokazujące na niedowagę, wagę prawidłową, nadwagę oraz otyłość. Druga, z której lepiej jest korzystać wskazuje na wygłodzenie, wychudzenie, niedowagę, wagę prawidłową, nadwagę, otyłość I stopnia, otyłość II stopnia oraz otyłość III stopnia. Wygląda to tak:

poniżej 16 → wygłodzenie
od 16 do 16,99 → wychudzenie
od 17 do 18,49 → niedowaga
od 18,5 do 24,99 → waga prawidłowa
od 25 do 29,99 → nadwaga
od 30 do 34,99 → otyłość I stopnia
od 35 do 39,99 → otyłość II stopnia
od 40 i więcej → otyłość III stopnia 

Kalkulator BMI, a dieta

Na temat samego kalkulatora BMI można poczytać jeszcze w tym miejscu https://www.eatzone.pl/pl-PL/CaloriesCalculator/BMI. Należy pamiętać, że nie dla każdego jego wynik będzie słuszny. Zafałszowane wyniki wyjdą w przypadku kobiet w ciąży, dzieci i młodzieży, a także sportowców. Jednak w pozostałych przypadkach można spokojnie z niego korzystać, a wynik wykorzystywać w tworzeniu menu swojej diety. Dzięki niemu łatwiej będzie ustawić kaloryczność posiłków, by osiągnąć zamierzony cel. Mimo wszystko samemu może być ciężko to zrobić. Właśnie dlatego powstają firmy cateringowe zajmujące się np. dietami pudełkowymi. Wówczas to one wykonują całą pracę za swojego klienta. Jemu pozostaje jedynie skonsumowanie przygotowanych dań. 

podobne wpisy

Jamie Oliver 5 Składników po śródziemnomorsku
odżywianie

Nowa książka kucharska Jamiego Olivera „5 składników po śródziemnomorsku”

Nowa książka kucharska Jamiego Olivera „5 składników po śródziemnomorsku” trafi na półki polskich księgarni już 11 października! Po bestsellerowych „5 składnikach”, które sprzedały się na całym świecie w liczbie 3,3 miliona egzemplarzy, Jamie Oliver powraca, by celebrować śródziemnomorskie smaki z wykorzystaniem sprawdzonej pięcioskładnikowej formuły. „5 składników po śródziemnomorsku” przeniesie cię w słoneczny klimat Grecji, Francji, […]

Czytaj...
(fem)zdrowie odżywianie

MRP, czyli o posiłkach w proszku i jedzeniu przyszłości…

MRP  Meal Replacement Powders to odżywcze, wieloskładnikowe, zbilansowane produkty spożywcze w postaci proszku lub formie stałej jako batonik. Posiłki w proszku są tak skomponowane, że mogą zastąpić pełnowartościowy posiłek. Zawierają wszystkie niezbędne, właściwe dla danego dania witaminy, mikroelementy oraz wszelkie niezbędne substancje odżywcze, jakie ludzki organizm potrzebuje do codziennego funkcjonowania. 

Czytaj...
odżywianie

Ciepła herbata w nowej formie. Mikrotea od Waterdrop powraca!

Dobra wiadomość dla miłośników zimowych napojów – dziś odbyła się premiera nowych smaków Mikrotea od marki Waterdrop. Mikrotea GOLDEN ASSAM i GREEN OASIS to małe kapsułki pełne intensywnej dobroczynnych ziół i roślin, które nie wymagają zaparzania. Nowym smakom Mikrotea towarzyszą także zimowe akcesoria, dla prawdziwych fanów zimowych napojów. Kolekcja dostępna jest w sprzedaży od 15 […]

Czytaj...