Kampania przeciw przemocy fizycznej

 
Z przemocą fizyczną można skutecznie walczyć. Jak pokazują doświadczenia innych krajów, jasne przepisy prawne, edukacja na temat praw dzieci oraz współdziałanie instytucji, powołanych do ochrony dzieci, pozwalają na zmianę postaw społecznych i zmniejszenie skali przemocy wobec dzieci.
 
Większość rodziców martwi się, czy postępuje właściwie. Oczywiście nie ma rodziców doskonałych. Wszyscy rodzice miewają trudności i niepokoją się o to, czy wywierają na swoje dzieci dobry wpływ. Jednym z problemów, które najbardziej martwią rodziców, jest kwestia dyscypliny, czyli pytanie, co zrobić, aby dzieci dobrze się zachowywały.
 
Dla wielu rodziców ten problem może się okazać bardzo trudny. Wydaje się, że każdy ma swoje zdanie na temat tego, jak należy wychowywać dzieci. Czy zbyt mało dyscypliny oznacza, że dzieci wymknęły się nam spod kontroli? Czy zbyt surowa dyscyplina sprawi, że zwrócą się przeciwko nam? Wiemy, że dzieciom są potrzebne granice, aby mogły czuć się bezpiecznie, ale wcale nie jest łatwo owe granice wyznaczyć.
 
Pozytywne podejście polega na chwaleniu dziecka i zachęcaniu go do pożądanych zachowań oraz upewnianiu się, że poświęcamy dziecku uwagę, kiedy zachowuje się we właściwy sposób.
 
Pozytywne podejście nie obejmuje bicia dziecka. Niektórzy rodzice obawiają się, że jeśli nie będą dawali dzieciom klapsów, to stracą nad nimi panowanie, jednak w rzeczywistości dzieje się zupełnie inaczej.
 
Im częściej okazujemy dzieciom miłość i szacunek oraz im lepiej dzieci rozumieją, dlaczego chcemy, żeby zachowywały się w określony sposób, tym bardziej chcą spełniać nasze oczekiwania. Przyjęcie tego podejścia pozwala traktować wszelkie kary jako środek ostateczny.
 
Niemal każdego tygodnia media donoszą o kolejnych przypadkach dzieci, które są ofiarami przemocy w rodzinie. Kiedy dojdzie do tragedii – okaleczenia albo śmierci dziecka – często okazuje się, że wiele osób wiedziało o zagrażającej dziecku sytuacji w rodzinie. Maltretowane, zaniedbywane, krzywdzone dzieci nie są w stanie same się bronić. Dlatego tak ważne jest, aby dorośli, którzy wiedzą o krzywdzie dziecka, chcieli i potrafili ochronić je przed przemocą.

Fundacja Dzieci Niczyje rozpoczyna ogólnopolską kampanię "Zobacz – Usłysz – Powiedz", która ma na celu uwrażliwienie dorosłych na problem przemocy wobec dzieci i pokazanie, w jaki sposób dorośli mogą pomóc dziecku.

Kampania realizowana jest dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej.
 
Kontakt: Fundacja Dzieci Niczyje

ul. Walecznych 59
03-926 Warszawa
tel. 022 616 02 68
fdn@fdn.pl
 
Zależy nam, aby dotrzeć jak do największej liczby dorosłych – uwrażliwić ich na przemoc wobec dzieci, oraz wskazać dostępne metody działania w sytuacji, gdy wiedzą lub podejrzewają, że dziecko jest krzywdzone.
 
Zapraszamy do współpracy w ramach kampanii "Zobacz – Usłysz – Powiedz":
– zachęcamy do informowania o stronie internetowej i przekazach kampanii
– zachęcamy do pisania o problemie przemocy wobec dzieci i o sposobach przeciwdziałania temu problemowi
– zachęcamy organizacje pozarządowe i inne instytucje działające na rzecz dzieci do włączenia się do kampanii w charakterze partnera.

Więcej informacji: "Zobacz – Usłysz – Powiedz"  Fundacja Dzieci Niczyje  

podobne wpisy

Pomóż dziecku radzić sobie z emocjami. Sięgnij po gry terapeutyczne i nie tylko
dzieci

Pomóż dziecku radzić sobie z emocjami. Sięgnij po gry terapeutyczne i nie tylko

W delikatnym procesie, kiedy młody umysł stara się zrozumieć i nazwać to, co czuje, nauka poprzez zabawę jest wyjątkowo cennym narzędziem. Ale jak w przystępny i jednocześnie efektywny sposób wspierać dzieci w odkrywaniu i radzeniu sobie z ich emocjami? Odpowiedzią są gry terapeutyczne oraz bajki, zarówno te tradycyjne, jak i te dostępne w formie audiobooków, […]

Czytaj...
(fem)rodzina

Jak zrobić stroik na Boże Narodzenie?

Boże Narodzenie to jeden z najpiękniejszych okresów w roku. Klimat oczekiwania i rodzinnych świąt podkreślają światełka, stroiki, choinka, wieniec na drzwiach i oczywiście wszechobecne gałązki, na których pojawiają się szyszki ozdobne, bombki, kokardki. To fantastyczne tło dla spotkań, posiłków, prezentów. W wielu wariantach widać lokalne tradycje, religijne tło oraz modę. Boże Narodzenie to prawdziwe wyzwanie […]

Czytaj...
(fem)rodzina seks i związki

Największe problemy współczesnych związków 

Jesteśmy istotami społecznymi więc przez całe życie wchodzimy w relacje z innymi ludźmi. Dorastając, często łączymy się w pary, tworzymy związki i zakładamy rodziny. Jednak często w tych relacjach dochodzi do spięć, z którymi nie potrafimy sobie radzić. 

Czytaj...