Krople do oczu

Oko to niezwykle delikatny organ – chroni go tylko twardówka oraz cienka warstwa nawilżająca, oddzielająca narząd wzroku od świata zewnętrznego, czyli spojówka. Przed większymi urazami osłania je powieka, a przed zanieczyszczeniami rzęsy, ale wbrew pozorom nie są to doskonałe zabezpieczenia.

Choć „zaprojektowana” przez miliony lat ewolucji, ta ochrona bywa zawodna. Na całe szczęście współcześnie dysponujemy skutecznymi metodami dbania o higienę i zdrowie oczu – w zmaganiach z chorobami i podrażnieniami, pomocne bywają krople do oczu.

zdrowe-oczy

Krople do oczu odpowiedzią na współczesne zagrożenia

Współczesny człowiek narażony jest na wielorakie zagrożenia – z jednej strony w okresie wiosenno-letnim unosi się w powietrzu wiele alergenów, które mają wpływ na stan oczu nie tylko w przypadku osób uczulonych, ale i bywają przyczyną mechanicznych podrażnień oraz uszkodzeń, z drugiej strony zarówno w miastach, jak i na wsiach w powietrzu unoszą się pyły.

Spaliny, dym papierosowy, piach nawiewany przez wiatr, ale i długotrwałe spoglądanie w monitor komputera, działanie klimatyzacji – wszystko to sprawia, że nasze oczy szybko się męczą, doskwiera im suchość oraz różne zakażenia. Jak radzić sobie z problemami ze wzrokiem?

Okulista czy samodzielne leczenie kroplami do oczu?

Jeśli tylko stan oka nie jest nazbyt poważny, z problemami możemy poradzić sobie sami. Delikatne leki przeciwalergiczne, substancje oczyszczające oko i płuczące śluzówkę dostępne są w dobrych cenach w aptekach stacjonarnych i internetowych. W większości są one na tylko przyjazne dla ludzkiego organizmu, że stosowanie ich nie wiąże się z istotnymi skutkami ubocznymi, a w niektórych przypadkach – może tylko pomóc.

Aplikowanie kropli do oczu zalecane jest szczególnie w przypadku wielogodzinnej pracy przed komputerem oraz w sytuacji, gdzie zmuszeni jesteśmy do pracy w pomieszczeniach klimatyzowanych lub też w mocno zapylonych miejscach. Nawet gogle ochronne stosowane przy pracach w towarzystwie pyłów lub w innych, niesprzyjających warunkach, nie mogą w pełni ochronić oka przed podrażnieniami. Raz na jakiś czas wskazane jest zastosować np. sztuczne łzy.

W trosce o zdrowie naszych oczu bardzo pomocne mogą być również inne rodzaje kropli, które jednak powinnyśmy przyjmować po konsultacji przynajmniej z lekarzem pierwszego kontaktu. Właściwa higiena oka pozwala zapobiegać poważniejszym chorobom, które koniecznie należy konsultować z lekarzem specjalistą.

Utrzymujące się długi czas zaczerwienienia, szczypanie, ból, przekrwienie, swędzenie, ropienie oka czy puchnięcie są sygnałami ostrzegawczymi. Ich wystąpienie pociąga za sobą konieczność udania się do lekarza i specjalistycznej konsultacji. Narząd wzroku jest naszym podstawowym zmysłem, nie lekceważmy więc nawet najdrobniejszych problemów.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Jak odróżnić podrażnienie od choroby oka?

Podrażnienie oka jest krótkotrwałe, mija po pewnym czasie samoistnie lub pod wpływem wypłukania czynnika drażniącego z pomocą kropli do oczu. Doskwiera przez krótki czas, po czym przechodzi – jego głównymi objawami są szczypanie, lekkie swędzenie oraz ból, zaczerwienienie. Pacjenci cierpiący na podrażnienia opisują swoje doznania jako wrażenie „piasku w oczach”, narzekają na zwiększoną wrażliwość na światło, suchość czy nieostrość widzenia.

Najczęstszymi przyczynami powstawania podrażnień są małe ciała obce dostające się na powierzchnię oka – pyłki, roztocza, kurz, włosy czy też czynniki cywilizacyjne wpływające na przemęczenie narządu wzroku. Pod wpływem kontaktu drobin ze spojówką lub wytężonej pracy w niesprzyjających warunkach pojawiają się mikrouszkodzenia (powstaje zaczerwienienie oka, popękane naczynka) i rozpoczyna się proces samooczyszczania.

Stąd zwiększone łzawienie i pojawianie się minimalnej ilości gęstej wydzieliny w tzw. mięsku łzowym – wewnętrznym kąciku oka. Wydzieliny oka mają za zadanie zebrać zanieczyszczenia i doprowadzić do ich wydalenia z organu. W małych ilościach i o ile pojawiają się sporadycznie, można je zlekceważyć. W większych są objawem zapalenia oka i należy rozpocząć diagnozowanie oraz leczenie stanów zapalnych.

Choroby oka obawiają się w dużo bardziej gwałtowny i nieprzyjemny sposób. Wydzieliny jest dużo i występuje ona często. Jej kolor i gęstość wskazuje na typ zakażenia – wirusowy, bakteryjny, a nieraz chlamydiowy, a toku badań można również ustalić jaka część narządu wzroku zapadła na zapalenie. Wśród najczęstszych schorzeń oczy wyróżnia się ponadto jęczmienie i gradówki, jaglicę, zespół suchego oka, męty, zaćmę, a nawet czerniaka czy inne nowotwory.

Delikatne i zdawałoby się niegroźne podrażnienia oka, są niejednokrotnie punktem wyjścia dla poważniejszych chorób. Zaniedbane mogą prowadzić do groźnych dla zdrowia zaburzeń pracy narządu wzroku i zwiększają ryzyko powstania chorób. Dlatego też należy przykładać szczególną wagę do higieny oczu – jeśli szczypią, bolą, nie trzyjmy ich dłońmi, a raczej zdecydujmy się na zastosowanie delikatnych kropli do oczu.

Jeśli dolegliwości nie mijają albo powtarzają się często – udajmy się na konsultacje do lekarza. Większość chorób oka współcześnie leczy się nieinwazyjnie z pomocą odpowiednich specyfików. Ale zaniedbane, mogą kwalifikować nas do komplikowanych zabiegów operacyjnych.

podobne wpisy

medycyna

Wizyta u ortodonty – co warto wiedzieć?

Jak przygotować się do wizyty? Ile kosztuje? Czym zajmuje się ortodonta i co leczy? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym tekście. Przeczytaj i sprawdź co powinieneś wiedzieć o wizycie u ortodonty.

Czytaj...
medycyna

Jakie objawy ma grzybica?

Jedna z najczęściej spotykanych chorób skóry. Łatwo można zarazić się nią na przykład na basenie, lecz pomimo częstego spotykania, nie każdy wie jakie ma objawy. Przeczytaj i sprawdź jak się chronić i czego unikać.

Czytaj...
Plusssz Junior Multiwitamina
dzieci medycyna polecane

Recepta na regenerację organizmu malucha po chorobie

Za oknem jesień w pełni i coraz częściej witają nas szare i deszczowe poranki. Przy częstych wahaniach temperatury na zewnątrz, ciężko uchronić malucha przed infekcją. Pierwszy kaszel, katar i ból głowy macie już za sobą? Podpowiadamy jak zadbać o odpowiednią regenerację organizmu, która zapobiegnie nawrotom choroby.

Czytaj...