Jakie mydło jest najlepsze dla alergików?

Pierwsze mydła były używane już bardzo dawno, bo aż 5000 lat temu. Jednak na przestrzeni wieków zmienił się sposób wytwarzania tego kosmetyku, a w związku z tym i jego skład uległ zmianie. Dziś wielu z nas musi uważać przy wyborze mydła, aby przez codzienną higienę nie dostać uczulenia. Jakie mydło jest najlepsze dla alergika?

soap-9239_1280

Jakiego mydła może używać alergik?

Jeżeli nie opuszczaliśmy zbyt często lekcji chemii, to wiemy, że mydło to sole kwasów tłuszczowych (sodowe lub potasowe), które dodatkowo zawierają inne substancje – nawilżające, pielęgnujące, konserwanty. Co do zasady, sole są bezpieczne dla naszej skóry – dopiero dodatki sprawiają, że mydło może być niebezpieczne dla alergików.

Mydło dla alergików musi być łagodne i niedrażniące skóry, niepowodujące jej wysuszania. Powinno nadawać się również dla najmłodszych – wtedy mamy pewność, że jest naprawdę delikatne, a nie jest to tylko hasło marketingowe.

Jakich składników unikać?

Przede wszystkim zawsze sprawdzajmy skład mydła przed zakupem – im krótsza i mniej skomplikowana będzie ta lista, tym mydło jest bardziej naturalne. Unikamy parabenów i alergenów każdego rodzaju!

Lepiej się wystrzegać się mydeł, w których zawarta jest parafina, składnik ropopochodny. Dodawana jest ona do mydła, aby uelastyczniać skórę, jednak w rzeczywistości może przynieść odwrotny efekt. Parafina ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników – niemniej jednak alergikom ją odradzamy.

Alergicy muszą pamiętać, aby nie wybierać mydła w nienaturalnych kolorach, np. niebieskie mydełko na pewno zawiera sztuczne barwniki, które mogą nas uczulić. Najlepiej wybierać mydło białe lub bezbarwne, bez dodatków koloryzujących.

Podobnie ma się sprawa z kosmetykami perfumowanymi – im mydło intensywniej pachnie, tym silniejszą alergię może wywołać. Oczywiście mydło dla alergików może mieć ładną woń, o ile jest ona uzyskana z olejków eterycznych, a nie chemicznych.

Po jakie mydła więc sięgać?

Najważniejsze, żeby mydło dla alergików posiadało rekomendację dermatologów. Tak jak już pisaliśmy, sięgajmy zawsze tylko po te mydła, które zawierają jak najwięcej naturalnych składników – zmniejszamy w ten sposób ryzyko uczulenia.

Pamiętajmy, że nasza skóra potrzebuje odpowiedniego pH, nawilżenie i pielęgnacji – a my możemy o to zadbać, wybierając z rozwagą swoje kosmetyki.

One thought on “Jakie mydło jest najlepsze dla alergików?”

  1. Hmmm…. czy ktoś podpowie mi jakieś marki bądź gdzie można by kupić w sieci?

Comments are closed.

podobne wpisy

kosmetyki

Pianka Foa-m my god! nagrodzona przez magazyn Women’s Health!

Jury konkursu Produkt Roku 2020 magazynu Women’s Health uhonorowało piankę Foa-m my god! Alkemie w kategorii: produkty wegańskie. Celem konkursu było wyłonienie najlepszych kosmetyków dostępnych na polskim rynku. Produkty podzielone zostały na 10 kategorii, a w każdej z nich znalazły się też szczegółowe podkategorie. 

Czytaj...
kosmetyki polecane

NIEZBĘDNE NOWOŚCI ALKEMIE!

Wiemy, że przez szybkie tempo życia i pośpiech, zdarza nam się pomijać niektóre etapy na krętej drodze dbałości o zdrową cerę. My mówimy: zwolnij. Odetchnij. Zadbaj o siebie. Ten kosmetyk to jeden z najważniejszych produktów, które powinnyśmy mieć w kosmetyczce…

Czytaj...
kosmetyki polecane

CZARUJ SPOJRZENIEM KAŻDEGO DNIA!

Listopad to miesiąc nowości od AURI, które zachwycą każdą miłośniczkę makijażu.  Nowa seria akcesoriów marki AURI dostępna jest wyłącznie w drogeriach Rossmann, przez cały listopad. 

Czytaj...