Co tak naprawdę kryje się w słoiczkach dla dzieci?

Żywienie małych dzieci, zwłaszcza do trzeciego roku życia, jest kluczowe dla ich przyszłego zdrowia i dobrego samopoczucia. Prawidłowo wykształtowane nawyki żywieniowe (takie jak picie czystej wody, spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, a także unikanie niezdrowych przekąsek i sporej ilości cukru) sprawią, iż maluch nie będzie miał problemów z nadwagą, będzie prawidłowo się rozwijać i nie będzie często chorował.

Oczywisty wydaje się fakt, iż najlepiej przygotowywać samodzielnie, domowe posiłki z wyłącznie świeżych produktów, niemniej nie zawsze wiadomo, czy wybierając dany składnik ma się pewność, iż pochodzi z ekologicznych hodowli i pól uprawnych. Dobrą alternatywę stanowi podawanie dziecku gotowych dań ze słoiczków, których wysoką jakość potwierdzają liczne państwowe certyfikaty.

young mother feeding baby baby food with a spoon

Co kryje się we wnętrzu słoiczka?

Gotowy posiłek dla dzieci powinien składać się z wyłącznie naturalnych produktów (owoce, warzywa, mięso i woda), nie zawierać tłuszczy, cukrów, substancji konserwujących ani też sztucznych barwników i poprawiaczy smaku. Chociaż są one powszechnie stosowane w produktach żywieniowych dla dorosłych, to małe dziecko powinno bezwzględnie ich unikać!

Każdy producent jest zobowiązany do wykorzystywania świeżych owoców, warzyw i mięs pochodzących z certyfikowanych gospodarstw. Na próżno szukać w słoiczkach mięsa oddzielanego mechanicznie (tak zwane mom w słoiczkach), zagęszczaczy typu mączka chleba świętojańskiego lub sztucznych słodzików, bowiem nie mają prawa znaleźć się w produktach dla dzieci. Wystarczy dokładnie przeczytać listę składników użytych do przygotowania dania, by się przekonać, iż znajdują się tam wyłącznie naturalne i zdrowe komponenty żywnościowe.

Liczy się wyłącznie jakość

Przygotowanie dania w słoiczku nie jest takie proste. Nie chodzi tu wyłącznie o kwestię nowego smaku w szerokiej gamie produktów, lecz o wykorzystanie składników pochodzących od sprawdzonych producentów mięsa i rolników. Nie mogą być używane plony (zboża, owoce i warzywa), do których upraw wykorzystywało się sztuczne środki chemiczne.

Nie wolno stosować mięsa zwierząt karmionych antybiotykami i dodatkami wpływającymi na ich szybki wzrost. Każdy posiłek musi spełniać polskie i europejskie normy w standardzie żywienia małych dzieci i niemowląt, dlatego firmy zajmujące się produkcją gotowych posiłków dla dzieci podlegają znacznie częstszym i bardziej restrykcyjnym kontrolom niż pozostałe przedsiębiorstwa.

W przypadku naszego kraju ważna jest pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka. Bardzo dobrze widziana jest współpraca z lokalnymi producentami żywności, którzy dostarczają swoje produkty bezpośrednio do fabryki (dla przykładu: dania w słoiczkach Gerber są produkowane w fabryce w Rzeszowie).

Mom w słoiczkach Gerber?

W sieci można znaleźć wiele szkodliwych wpisów i komentarzy sugerujących, iż można znaleźć mom w słoiczkach Gerber. Jak się okazuje, są to oskarżenia niemające pokrycia w rzeczywistości, ponieważ w momencie opublikowania badań naukowców dotyczących wątpliwej jakości tego typu mięsa, firma natychmiastowo wycofała się z korzystania z tego produktu.

Dla marek typu Gerber bardzo ważna jest niezachwiana opinia wśród rodziców. Takie działania z pewnością nie są korzystne z ekonomicznego punktu widzenia dla danego przedsiębiorstwa, niemniej są kluczowe w  biorąc pod uwagę zdrowie i dobre samopoczucie ich małych klientów, a także długofalową perspektywę rozwoju firmy, której renoma jest oparta na zaufaniu rodziców.

podobne wpisy

Wodne przygody w kaloszach
dzieci

Wodne przygody w kaloszach

Kalosze dziecięce, znane również jako gumowce, są niezastąpione podczas deszczowych dni i zabaw w wodzie. Dzieci uwielbiają skakać po kałużach, biegać po mokrej plaży i odkrywać tajemnice strumieni. Kalosze nie tylko chronią stopy przed przemoczeniem, ale także dodają radości każdej wodnej przygodzie. W tym artykule przedstawiamy pomysły na zabawy wodne, w których dzieci mogą uczestniczyć, […]

Czytaj...
Pomóż dziecku radzić sobie z emocjami. Sięgnij po gry terapeutyczne i nie tylko
dzieci

Pomóż dziecku radzić sobie z emocjami. Sięgnij po gry terapeutyczne i nie tylko

W delikatnym procesie, kiedy młody umysł stara się zrozumieć i nazwać to, co czuje, nauka poprzez zabawę jest wyjątkowo cennym narzędziem. Ale jak w przystępny i jednocześnie efektywny sposób wspierać dzieci w odkrywaniu i radzeniu sobie z ich emocjami? Odpowiedzią są gry terapeutyczne oraz bajki, zarówno te tradycyjne, jak i te dostępne w formie audiobooków, […]

Czytaj...
dzieci

Dla małych odkrywców – spacerowy krem na każdą pogodę!

Za oknem jesień – deszcz przeplata się ze słońcem, a Ty potrzebujesz kremu dla Twojego malucha, który sprawdzi się w każdą pogodę. Szukasz naturalnej receptury i składu zawierającego wysokiej jakości filtry mineralne. Znamy rozwiązanie! Eksperci MomMe wiedzą jak ważne jest zabezpieczenie delikatnej buzi dziecka przed słońcem, wiatrem, mrozem i wilgocią.

Czytaj...