Naturalny filtr UV – krem do opalania z oleju kokosowego

Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna to znak naszych czasów. W związku z coraz intensywniejszą ekspozycją na słońce, dużą niefrasobliwością wykazują się osoby nie stosujące filtrów UV w okresie letnim.

O ile dobrą stroną ekspozycji na słońce jest skórna synteza witaminy D, o tyle nie bez znaczenia jest szkodliwy wpływ słońca na skórę. Poza oczywistym i najpoważniejszym zagrożeniem w postaci potencjalnie śmiertelnego raka skóry – czerniaka, słońce przyczynia się do tzw. fotostarzenia skóry.

Na czym ono polega? Na utracie ochronnego lipidowego płaszcza skóry, jej nadmiernym przesuszeniu, powstawaniu zmarszczek, przebarwień i oparzeń słonecznych. Brzmi nieciekawie, prawda? W świetle takich faktów ochrona przeciwsłoneczna staje się bezwzględną koniecznością.

W jaki sposób chronić skórę przed słońcem?

Drogeryjne filtry słoneczne

Dostępne do kupienia w drogerii czy aptece filtry UV kuszą nas obietnicą profesjonalnej ochrony przed szkodliwym promieniowaniem. Mało kto zna jednak drugie oblicze takich preparatów, któremu na imię – alergia. Bardzo wiele kupnych filtrów przeciwsłonecznych, a zwłaszcza te uchodzące na naturalne – mineralne filtry UV, bardzo często podrażniają i uczulają skórę. Odbywa się to na drodze dwóch mechanizmów:

1. alergii kontaktowej, czyli kontaktu filtra UV ze skórą, co powoduje niemal natychmiastowy odczyn alergiczny w postaci zaczerwienienia i swędzącej wysypki,

2. fotoalergii, czyli uczulenia pod wpływem działania promieni słonecznych na skórę posmarowaną filtrem.

Bezpieczną alternatywą dla uczulających filtrów przeciwsłonecznych okazuje się być olej kokosowy.

Olej kokosowy – naturalny filtr przeciwsłoneczny

Popularny jako środek spożywczy w niemal każdej kuchni, olej kokosowy szturmem zdobywa także półki na kosmetyki w łazience. Stosowany jako balsam do ciała, krem antytrądzikowy, maska do włosów czy krem do golenia, zachwyca uniwersalnością jego zastosowań jako kosmetyku.

Okazuje się jednak, że olej kokosowy to doskonały krem do opalania. Zapewniając ochronę SPF 4, stanowi doskonałe rozwiązanie na słoneczne dni. Poza blokowaniem promieni UV, olej kokosowy chroni przed nadmiernym przesuszeniem, odbudowując naturalny ochronny filtr lipidowy na skórze. Jako bogate źródło witamin, lipidów i antyutleniaczy skutecznie spowalnia starzenie się skóry i chroni przed szkodliwymi wolnymi rodnikami.

Jak stosować olej kokosowy w celu ochrony przed promieniami UV?

Olej kokosowy może być stosowany bezpośrednio na skórę, zarówno w swojej postaci stałej, jak i rozpuszczony. Aplikację warto powtarzać co 2 godziny.

W celu zintensyfikowania ochrony przeciwsłonecznej można pokusić się o domowej produkcji krem do opalania, zawierający wiele składników nasilających działanie ochronne. Każda z propozycji zapewnia ochronę na poziomie SPF 25.

Przygotuj własny krem do opalania:

  • 3 łyżki oleju kokosowego
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • łyżeczka olejku makadamia
  • łyżka oleju z pestek malin
  • 20 – 30 g tlenku cynku w proszku
  • 10 g wosku pszczelego

Składniki oprócz tlenku cynku należy dokładnie wymieszać w kąpieli wodnej, a po ostygnięciu dodać proszek z tlenkiem cynku, delikatnie mieszając.

Alternatywny przepis:

  • pół filiżanki oleju kokosowego
  • 2 łyżki tlenku cynku
  • łyżka oleju z pestek malin
  • 10 kropli olejku z nasion dzikiej marchwi

Kosmetyk należy przygotować analogicznie jak przy pierwszej propozycji kremu do opalania. A potem nie pozostaje nic innego, jak w bezpieczny sposób cieszyć się z kąpieli słonecznych.

Najpopularniejsze telefony w 2021


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

podobne wpisy

kosmetyki

Maski na noc jak stosować i czy warto?

Kosmetyki na noc budzą coraz większe zainteresowanie. Popularność na nie zapoczątkowała moda na azjatycką pielęgnację twarzy. Na noc na twarz aplikować można zarówno kremy, jak i sera, maski, a nawet peelingi. Kosmetyki te potrafią zdziałać prawdziwe cuda. Efekty ich działania widać od razu po przebudzeniu. Jakie rezultaty przynosi stosowanie maski na noc i jak często […]

Czytaj...
kosmetyki

Pianka Foa-m my god! nagrodzona przez magazyn Women’s Health!

Jury konkursu Produkt Roku 2020 magazynu Women’s Health uhonorowało piankę Foa-m my god! Alkemie w kategorii: produkty wegańskie. Celem konkursu było wyłonienie najlepszych kosmetyków dostępnych na polskim rynku. Produkty podzielone zostały na 10 kategorii, a w każdej z nich znalazły się też szczegółowe podkategorie.

Czytaj...
Featured kosmetyki

NIEZBĘDNE NOWOŚCI ALKEMIE!

Wiemy, że przez szybkie tempo życia i pośpiech, zdarza nam się pomijać niektóre etapy na krętej drodze dbałości o zdrową cerę. My mówimy: zwolnij. Odetchnij. Zadbaj o siebie. Ten kosmetyk to jeden z najważniejszych produktów, które powinnyśmy mieć w kosmetyczce…

Czytaj...