Nowoczesnie techniki szybkiej nauki – część I

 

Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że największym kapitałem jaki posiada człowiek jest jest zdolność posługiwania się własnym umysłem.

 

Nastała era informacji

 

Możesz nie mieć nic, ale dzięki zdolności szybkiego przyswajania wiedzy osiągniesz wszystko czego pragniesz.

 

Dziś umysł każdego z nas można przeliczyć na gotówkę. Żyjemy w erze informacji i to wiedza gwarantuje nam osiągnięcie sukcesu. Możesz stracić wszystkie pieniądze i bogactwo, ale będziesz iść dalej i do przodu i używając mocy swojego umysłu stworzysz tyle bogactwa ile zapragniesz.

 

Jednym z najważniejszych przekonań bogatych ludzi jest pewność, że bez względu na okoliczności zewnętrzne zawsze są w stanie wrócic do swojego stanu posiadania.

 

Przyszłość należy do ludzi, którzy idą do przodu, nie możesz stać w miejscu i oczekiwać, że świat zatrzyma się wraz z Tobą. Ty będziesz się cofać, a reszta społeczności niekoniecznie.

 

Dziś świat nauki wie coraz więcej o budowie i działaniu naszego mózgu. Im lepiej poznajemy jego tajemnice, tym wyraźniej widać, że posiadamy ogromne zasoby umysłu, których
dotąd nie używaliśmy.

 

W takim razie jeśli nauczysz się korzystać z tych zasobów Twojego mózgu otworzą się przed Tobą całkiem nowe możliwości. Musisz wiedzieć, że większość ludzi, trzyma zasoby swojego umysłu w rezerwie, używając w jednym momencie około 2 ich procent!

 

Wyzwanie które powinieneś podjąc to zmienić ten stan rzeczy. W swojej głowie masz potencjał – wyznaczaj cele i pokonuj każde przeciwności.

 

Wyobraź sobie cudowny superkomputer, który miałby nieograniczone możliwości w swoim działaniu. Pewnie byłby dość drogi. Niespodzianka – posiadasz taki komputer, to cudo mieści się w Twojej głowie. Niestety nikt do tej pory nie stworzył do niego instrukcji obsługi, która
pokazałaby nam jak się czymś tak wspaniałym posługiwać.

 

W rzeczywistości masz 3 mózgi

 

Według Briana Tracy’ego jednym z ważniejszych odkryć nauki w dziedzinie szybkiego przyswajania wiedzy jest to, że człowiek w rzeczywistości posiada 3 mózgi.

 

– Jednym z nich jest "mózg prymitywny" – zajmuje się on podstawowymi czynnościami życiowymi takimi jak: oddychanie, pompowanie krwi itp. To on odpowiada także za "poczucie
terytorium" – to on jest odpowiedzialny za złość, którą odczuwasz gdy stoisz w zatłoczonym autobusie.

 

– Drugi mózg to "mózg środkowy" – to istotna część odpowiadająca za proces uczenia się, kontroluje system nerwowy oraz immunologiczny – zdrowie, seksualność, emocje i
co najważniejsze – pamięć długoterminową.

 

Zauważ, że ten sam obszar mózgu odpowiada za zarówno za Twoje emocje jak i pamięć długoterminową. Dzięki temu te wspomnienia, które związane są z silnymi emocjami
będą lepiej utrwalone w pamięci.

 

Musisz wiedzieć także, że wszystko co wydarzyło się polu działania naszych zmysłów jest już zapisane w pamięci. Niestety problem polega na dotarciu do tych informacji.
Każdemu z nas zdarzyło się coś nagle sobie przypomnieć, jakieś wydarzenie lub sytuację, ot tak całkiem niespodziewanie – uruchomił się pewien mechanizm, który odblokował tą dotąd
zamkniętą sferę pamięci.

 

Albo z drugiej strony chcesz coś powiedzieć i  czujesz, że "masz to na końcu języka", ale nic z tego nie – mimo Twoich wysiłków nie jesteś w stanie dotrzeć do tej informacji – przynajmniej w tej własnie chwili. Twój umysł odnalazł coś co powiązał z powiązał z uczuciem, ale pojawiła się trudność z połączeniem go z potrzebną informacją.

 

Jest na to rada, jeśli postarasz się, aby Twoja nauka choć trochę kojarzyła się z zabawą i relaksem, informacje będą łatwe do przypomnienia. Jeśli kiedykolwiek w ten sposób
zdarzyło Ci się uczyć, na pewno wiesz jak łatwy jest później dostęp do takich informacji.

 

– trzeci z mózgów, który wyróżnił Brian Tracy to "nowy mózg"
Tworzy on pewne połączenie z pozostałymi mózgami i posiada zasoby umożliwiające Ci osiągnięcie wszystkiego czego potrzebujesz. Ale tylko jeśli wiesz jak go używać.

 

Dwie półkule mózgu

 

Jeśli spojrzysz na swój mózg z góry dostrzeżesz, że składa się on z dwóch półkul. Oczywiście każda z nich ma swoje pole działania.

 

Lewa półkula jest linearna, logiczna i praktyczna. Odpowiada ze logiczne myślenie, liczby i mowę. Natomiast prawa to ta, która odpowiada za intuicję, uczucia i emocje. Jest to, ta kreatywna część Twojego mózgu. To prawa półkula odpowiada za ogólne spojrzenie
na każdą sytuację – szczegóły poznasz natomiast dzięki lewej.

 

Od tego, która półkula w Twoim mózgu jest dominująca będzie zależeć Twój styl nauki.
Jeśli dominuje lewa półkula, aby przyswoić informacje musisz krok po kroku śledzić informacje, śledzić zagadnienia powoli i systematycznie.

 

Może być jednak tak, że w Twoim przypadku to prawa półkula jest tą dominującą. W takim wypadku musisz najpierw zobaczyć całość zagadnienia, aby wiedzieć do czego to wszystko zmierza. Nie będzie Ci łatwo ułożyć puzzle jeśli wcześniej nie zobaczysz rysunku
na pudełku.

 

Jak to jest z tą inteligencją?

 

Zastanawiałeś się może kiedyś jak to właściwie jest z inteligencją? Musisz wiedzieć, że nie jest to coś  niezmiennego jeśli używasz mózgu we właściwy sposób – tworząc cały czas nowe połączenia będziesz się rozwijać. Jeśli jednak pozostaniesz bierny połączenia w mózgu,
który powstały już wcześniej mogą zacząc powoli obumierać.

 

Zmierzam do tego, że nie jest istotna ilość komórek w mózgu lecz ilość aktywnych połączeń między nimi – od tego w istocie zależy na ile użyteczny jest Twój mózg i jak inteligentny jesteś.

 

Wspominam tu o ilości komórek, bo każdy z nas ma 100 bilionów takich małych komputerów w swoim mózgu. Za każdym razem kiedy jakiś impuls zewnętrzny lub wewnętrzny wywiera wpływ na na twoje zmysły w komórkach tych powstaje myśl lub wrażenie.

 

Dalej wędruje ono dendrytami i jest za pomocą skomplikowanych  przemian elektrochemicznych przekazywane pozostałym komórkom. Powstaje swego rodzaju reakcja łańcuchowa, która przekazuje informację do wszystkich części mózgu, które
muszą wziąć udział w tej operacji.

 

Za każdym razem gdy następuje ta reakcjaw mózgu tworzą się tak cenne nowe połączenia.

 

Anna Nawój

Źródło: Brian Tracy – "Accelerated Learning Techniques"

 

podobne wpisy

(fem)akademia

Numerologia 6 – mocne i słabe strony osób z taką wibracją

Cyfra 6 jest symbolem człowieka, dla którego ważne jest szczęście najbliższych. Niestety często dobro bliskich przedkłada on ponad swoje własne. Jest znakomitym słuchaczem, który każdemu chętnie służy radą. Czym jeszcze wyróżnia się numerologiczna 6?

Czytaj...
(fem)akademia

Gwiazdy inwestują w rozwój dzieci

Osoby znane ze świata mediów i show biznesu chętnie inwestują w rozwój swoich dzieci. W szczególności, kiedy ich pociechy przygotowują się do najważniejszych dla nich egzaminów, takich jak sprawdzian ośmioklasisty czy matura. Dobra szkoła to jedno, ale równie ważne jest wsparcie dziecka odpowiednimi korepetycjami. 

Czytaj...
(fem)akademia

Gwiazdy dla dzieci jeździły na hulajnogach

W październiku odbył się charytatywny pokaz mody pod hasłem Barwy Jesieni, który ma zapewnić najbardziej potrzebującym maluchom ciepłą odzież na nadchodzące miesiące. Tego dnia gwiazdy licznie przybyły do Grodziska Mazowieckiego, by wesprzeć akcję charytatywną. Jednym ze sponsorów pokazu była marka Motus producent hulajnóg elektrycznych. 

Czytaj...