O magnezie i potasie

Magnez i potas to dwa niezwykle ważne pierwiastki, których niedobór zazwyczaj doprowadza do poważnych problemów. Nawet chwilowy niedostatek potasu może powodować zasłabnięcia, gdyż pełni on ważną rolę w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Z kolei niedobór magnezu często wywołuje charakterystyczne skurcze mięśni i tiki nerwowe.

Lista chorób wynikających z zaburzenia gospodarki elektrolitowej organizmu jest bardzo długa. Warto wiedzieć, że dużo magnezu ma w sobie gorzkie kakao oraz kasza gryczana. Dobrym źródłem potasu są z kolei banany i awokado. Są także powszechnie dostępne suplementy, tylko że… czasem ten magnez i potas występują w nich głównie w nazwie.

Być może ich producenci oburzyliby się na takie stwierdzenie i przedstawili stosowne zaświadczenia o badaniach laboratoryjnych. Wszystko pięknie, ale gdy mamy do czynienia z suplementem na bazie tlenku magnezu, którego przyswajalność nie przekracza na ogół 4%, to nawet jeśli taka tabletka zawierać będzie grubo ponad 300 mg, pożytek z tego będzie prawie żaden.

Ogólnie można przyjąć, że wszelkie suplementy na bazie związków nieorganicznych, takich jak tlenki, chlorki i węglany, charakteryzują się niską przyswajalnością, rzadko przekraczającą 10%. Dlatego też warto zwrócić uwagę na to, w jakiej postaci występuje magnez i potas w danym preparacie. Do najlepiej przyswajalnych należą cytryniany – sole organiczne, które występują także w naturalnych produktach. Przyswajalność zarówno cytrynianu magnezu, jak również cytrynianu potasu wynosi ok. 90%.

Dodatkowym czynnikiem zwiększającym przyswajalność magnezu i potasu przez organizm jest witamina B6. Ułatwia ona transport tych pierwiastków do komórek i utrzymuje ich wewnątrzkomórkowe zapasy. Optymalnym rozwiązaniem będzie więc preparat zawierający cytrynian magnezu, cytrynian potasu i witaminę B6. I taki właśnie produkt pojawił się ostatnio w sprzedaży, wypełniając swoistą lukę rynkową: cytrynian magnezu 100 mg z potasem oraz B6 – marki Aliness.

Minimum substancji technologicznych, produkt nie zawiera dodatków tj. stearynianu magnezu czy barwników. Cytrynian magnezu w formie bezwodnej – idealnie rozpuszczający się w wodzie oraz cytrynian potasu. Zawiera P-5-P czyli  pirydoksalo-5-fosforan aktywną formę witaminy B6.

Składniki: Magnez (cytrynian magnezu), potas (cytrynian potasu), witamina B6 (pirydoksalo-5-fosforan), substancja glazurująca: hydroksypropylometyloceluloza.

Zalecana porcja do spożycia w ciągu dnia niezbędna do uzyskania korzystnego działania produktu: 1 lub 2 kapsułki dziennie w trakcie posiłku. Nie przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia.

Produkt nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety.
Zaleca się stosowanie zróżnicowanej diety i zdrowego trybu życia.

Warunki przechowywania: Przechowywać w temperaturze pokojowej w sposób niedostępny dla małych dzieci. Chronić przed wilgocią.

Zawartość opakowania: 100 kapsułek vege

Magnez:
-pomaga w utrzymaniu równowagi elektrolitowej
-pomaga w utrzymaniu zdrowych zębów
-pomaga w utrzymaniu zdrowych kości
-przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego
-pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni
-pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego
-przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia
-pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych
-pomaga w prawidłowej syntezie białka
-odgrywa rolę w procesie podziału komórek
-przyczynia się do prawidłowego rozwoju kości u dzieci

Potas:
-pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni
-pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi
-pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego

Witamina B6:
-pomaga w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu homocysteiny
-pomaga w prawidłowej syntezie cysteiny
-przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu białka i glikogenu
-pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego
-pomaga w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek
-pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego
-przyczynia się do regulacji aktywności hormonalnej
-przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego
-pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych

Więcej informacji na:  cytrynian magnezu

 

podobne wpisy

Jamie Oliver 5 Składników po śródziemnomorsku
odżywianie

Nowa książka kucharska Jamiego Olivera „5 składników po śródziemnomorsku”

Nowa książka kucharska Jamiego Olivera „5 składników po śródziemnomorsku” trafi na półki polskich księgarni już 11 października! Po bestsellerowych „5 składnikach”, które sprzedały się na całym świecie w liczbie 3,3 miliona egzemplarzy, Jamie Oliver powraca, by celebrować śródziemnomorskie smaki z wykorzystaniem sprawdzonej pięcioskładnikowej formuły. „5 składników po śródziemnomorsku” przeniesie cię w słoneczny klimat Grecji, Francji, […]

Czytaj...
(fem)zdrowie

Active Mind Complex  – nowość od Herbalife wspierająca pracę mózgu

Blisko 3/4 Polaków przyznaje się do problemów z koncentracją i zapamiętywaniem informacji. Sprawności umysłowej nie pomaga codzienny stres, przemęczenie, nadmiar obowiązków. Co więcej, problem ten dotyka wszystkie grupy wiekowe. Odpowiednia dieta, suplementacja i ruch mogą wspomóc pracę mózgu i poprawić nasze codzienne funkcjonowanie.

Czytaj...
(fem)zdrowie odżywianie

MRP, czyli o posiłkach w proszku i jedzeniu przyszłości…

MRP  Meal Replacement Powders to odżywcze, wieloskładnikowe, zbilansowane produkty spożywcze w postaci proszku lub formie stałej jako batonik. Posiłki w proszku są tak skomponowane, że mogą zastąpić pełnowartościowy posiłek. Zawierają wszystkie niezbędne, właściwe dla danego dania witaminy, mikroelementy oraz wszelkie niezbędne substancje odżywcze, jakie ludzki organizm potrzebuje do codziennego funkcjonowania. 

Czytaj...