O magnezie i potasie

0

Magnez i potas to dwa niezwykle ważne pierwiastki, których niedobór zazwyczaj doprowadza do poważnych problemów. Nawet chwilowy niedostatek potasu może powodować zasłabnięcia, gdyż pełni on ważną rolę w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Z kolei niedobór magnezu często wywołuje charakterystyczne skurcze mięśni i tiki nerwowe.

Lista chorób wynikających z zaburzenia gospodarki elektrolitowej organizmu jest bardzo długa. Warto wiedzieć, że dużo magnezu ma w sobie gorzkie kakao oraz kasza gryczana. Dobrym źródłem potasu są z kolei banany i awokado. Są także powszechnie dostępne suplementy, tylko że… czasem ten magnez i potas występują w nich głównie w nazwie.

Być może ich producenci oburzyliby się na takie stwierdzenie i przedstawili stosowne zaświadczenia o badaniach laboratoryjnych. Wszystko pięknie, ale gdy mamy do czynienia z suplementem na bazie tlenku magnezu, którego przyswajalność nie przekracza na ogół 4%, to nawet jeśli taka tabletka zawierać będzie grubo ponad 300 mg, pożytek z tego będzie prawie żaden.

Ogólnie można przyjąć, że wszelkie suplementy na bazie związków nieorganicznych, takich jak tlenki, chlorki i węglany, charakteryzują się niską przyswajalnością, rzadko przekraczającą 10%. Dlatego też warto zwrócić uwagę na to, w jakiej postaci występuje magnez i potas w danym preparacie. Do najlepiej przyswajalnych należą cytryniany – sole organiczne, które występują także w naturalnych produktach. Przyswajalność zarówno cytrynianu magnezu, jak również cytrynianu potasu wynosi ok. 90%.

Dodatkowym czynnikiem zwiększającym przyswajalność magnezu i potasu przez organizm jest witamina B6. Ułatwia ona transport tych pierwiastków do komórek i utrzymuje ich wewnątrzkomórkowe zapasy. Optymalnym rozwiązaniem będzie więc preparat zawierający cytrynian magnezu, cytrynian potasu i witaminę B6. I taki właśnie produkt pojawił się ostatnio w sprzedaży, wypełniając swoistą lukę rynkową: cytrynian magnezu 100 mg z potasem oraz B6 – marki Aliness.

Minimum substancji technologicznych, produkt nie zawiera dodatków tj. stearynianu magnezu czy barwników. Cytrynian magnezu w formie bezwodnej – idealnie rozpuszczający się w wodzie oraz cytrynian potasu. Zawiera P-5-P czyli  pirydoksalo-5-fosforan aktywną formę witaminy B6.

Składniki: Magnez (cytrynian magnezu), potas (cytrynian potasu), witamina B6 (pirydoksalo-5-fosforan), substancja glazurująca: hydroksypropylometyloceluloza.

Zalecana porcja do spożycia w ciągu dnia niezbędna do uzyskania korzystnego działania produktu: 1 lub 2 kapsułki dziennie w trakcie posiłku. Nie przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia.

Produkt nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety.
Zaleca się stosowanie zróżnicowanej diety i zdrowego trybu życia.

Warunki przechowywania: Przechowywać w temperaturze pokojowej w sposób niedostępny dla małych dzieci. Chronić przed wilgocią.

Zawartość opakowania: 100 kapsułek vege

Magnez:
-pomaga w utrzymaniu równowagi elektrolitowej
-pomaga w utrzymaniu zdrowych zębów
-pomaga w utrzymaniu zdrowych kości
-przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego
-pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni
-pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego
-przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia
-pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych
-pomaga w prawidłowej syntezie białka
-odgrywa rolę w procesie podziału komórek
-przyczynia się do prawidłowego rozwoju kości u dzieci

Potas:
-pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni
-pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi
-pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego

Witamina B6:
-pomaga w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu homocysteiny
-pomaga w prawidłowej syntezie cysteiny
-przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu białka i glikogenu
-pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego
-pomaga w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek
-pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego
-przyczynia się do regulacji aktywności hormonalnej
-przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego
-pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych

Więcej informacji na:  cytrynian magnezu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here