Ochrona przed kleszczami

 

Kleszcze żyją w zacienionych i wilgotnych miejscach, można je znaleźć wśród liści drzew, wysokich trawach i zaroślach, obrzeżach lasów, parkach i ogródkach.

 

Czekaja tam na przechodzącego człowieka, atakują szybko odnajdując na skórze miejsce w które sie wgryzają i pija krew. Wiele kleszczy przenosi na człowieka drobnoustroje
które wywołują kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę.

 

To bardzo groźne choroby!

 

Jeżeli więc zostaniemy ukąszeni przez kleszcza, narażeni jesteśmy na ryzyko zakażenia. Można temu zapobiec.

 

Istnieje szczepionka (chroni ona jednak tylko przed kleszczowym zapaleniem mózgu, nie ma szczepionki przeciw boreliozie ). Jednak warto sie zaszczepić, np. gdy mamy w planach wyjazd nad wodę lub lasu. Szczepienie jest domięśniowe.

 

Szczepionkę w odstępie 1-3 miesięcy podaje sie w dwóch dawkach, chroni nas przed zakażeniem około roku. Między 9 a 12 miesiącem po podaniu drugiej dawki, podaje sie trzecią , która przedłuża ochronę na kolejne trzy lata. Szczepionka nie ochrania nas do końca niestety. Więc trzeba szczególnie uważać na kleszcze, żeby nie zakazić sie boreliozą .

 

Wybierając sie do lasu ubierz długie spodnie, bluzę oraz osłoń głowę. Możesz tez spryskać ubranie środkiem przeciw kleszczom.
 

 

Arek Czapla 

 

podobne wpisy

(fem)zdrowie

Active Mind Complex  – nowość od Herbalife wspierająca pracę mózgu

Blisko 3/4 Polaków przyznaje się do problemów z koncentracją i zapamiętywaniem informacji. Sprawności umysłowej nie pomaga codzienny stres, przemęczenie, nadmiar obowiązków. Co więcej, problem ten dotyka wszystkie grupy wiekowe. Odpowiednia dieta, suplementacja i ruch mogą wspomóc pracę mózgu i poprawić nasze codzienne funkcjonowanie.

Czytaj...
(fem)zdrowie odżywianie

MRP, czyli o posiłkach w proszku i jedzeniu przyszłości…

MRP  Meal Replacement Powders to odżywcze, wieloskładnikowe, zbilansowane produkty spożywcze w postaci proszku lub formie stałej jako batonik. Posiłki w proszku są tak skomponowane, że mogą zastąpić pełnowartościowy posiłek. Zawierają wszystkie niezbędne, właściwe dla danego dania witaminy, mikroelementy oraz wszelkie niezbędne substancje odżywcze, jakie ludzki organizm potrzebuje do codziennego funkcjonowania. 

Czytaj...
(fem)zdrowie

Otwarcie Laboratorium Centralnego DIAGNOSTYKA

DIAGNOSTYKA to największa, ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych. Od ponad 20 lat nieustannie stawia na rozwój oraz najwyższą jakość proponowanych badań i usług.  To 180 nowoczesnych laboratoriów, 7000 wykwalifikowanych pracowników i 1000 punktów pobrań dedykowanych bezpośredniej obsłudze pacjentów. Czy wiesz, że tylko w ubiegłym roku w laboratoriach DIAGNOSTYKA wykonano łącznie ponad 120 milionów badań?

Czytaj...