Ochrona przed kleszczami

 

Kleszcze żyją w zacienionych i wilgotnych miejscach, można je znaleźć wśród liści drzew, wysokich trawach i zaroślach, obrzeżach lasów, parkach i ogródkach.

 

Czekaja tam na przechodzącego człowieka, atakują szybko odnajdując na skórze miejsce w które sie wgryzają i pija krew. Wiele kleszczy przenosi na człowieka drobnoustroje
które wywołują kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę.

 

To bardzo groźne choroby!

 

Jeżeli więc zostaniemy ukąszeni przez kleszcza, narażeni jesteśmy na ryzyko zakażenia. Można temu zapobiec.

 

Istnieje szczepionka (chroni ona jednak tylko przed kleszczowym zapaleniem mózgu, nie ma szczepionki przeciw boreliozie ). Jednak warto sie zaszczepić, np. gdy mamy w planach wyjazd nad wodę lub lasu. Szczepienie jest domięśniowe.

 

Szczepionkę w odstępie 1-3 miesięcy podaje sie w dwóch dawkach, chroni nas przed zakażeniem około roku. Między 9 a 12 miesiącem po podaniu drugiej dawki, podaje sie trzecią , która przedłuża ochronę na kolejne trzy lata. Szczepionka nie ochrania nas do końca niestety. Więc trzeba szczególnie uważać na kleszcze, żeby nie zakazić sie boreliozą .

 

Wybierając sie do lasu ubierz długie spodnie, bluzę oraz osłoń głowę. Możesz tez spryskać ubranie środkiem przeciw kleszczom.
 

 

Arek Czapla 

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Najpopularniejsze telefony w 2021

0 Comments

No Comment.

podobne wpisy

(fem)zdrowie

Sesja zimowa – to nie musi być trudne!

  Kiedy dni są krótkie, przyroda dawno już zapadła w sen zimowy, a pogoda zachęca do skulenia się pod kocem z kubkiem herbaty, trudno jest skupić się na nauce. Co w takich okolicznościach możemy zrobić, aby wspierać koncentrację i z energią podejmować codzienne wyzwania? Istnieją sposoby, które zmotywują studentów do wielkich czynów!

  Czytaj...
  (fem)zdrowie

  Jak zabrać się za realizację postanowień noworocznych związanych z odchudzaniem?

   Często nie zdajemy sobie sprawy, że problem nie polega na tym, że nie potrafimy dotrzymać postanowień noworocznych. Wyznaczając cele, upewnij się, że rzeczywiście są konkretne, osiągalne, mierzalne, osadzone w czasie i realistyczne. W przeciwnym razie narażasz się na spadek motywacji i bolesną porażkę. Sprawdź, jak wdrożyć i utrzymać postanowienia związane z odchudzaniem!

   Czytaj...
   (fem)zdrowie

   JAK PRAWIDŁOWO MYĆ RĘCE?

    Badania wskazują, że ponad 90 proc. Polaków myje ręce źle: za rzadko, niedokładnie, za krótko (przeważnie około 5 sekund), bez użycia właściwych środków higienicznych. Tymczasem wystarczy 30 sekund i odrobina skrupulatności, żeby pozbyć się z dłoni bakterii i drobnoustrojów. Tak, to nie mit! 30 sekund może wpłynąć na Twoje zdrowie! Warto wyrobić sobie ten nawyk […]

    Czytaj...