Poprawiaj pamięć już teraz! Ginkgo biloba.

Ginkgo biloba L. czy naprawdę posiada właściwości lecznicze?
 
Ginkgo biloba jest to miłorząb dwuklapowy należący do rodziny miłorząbowatych. Jest to jedyny gatunek żyjący z tej rodziny.  Reszta wymarła, drzewo to pochodzi z Chin.
Drzewo dwupienne, rozdzielnopłciowe. Jest obok sagowców i gniotowych jednym z nielicznych przedstawicieli roślin nagozalążkowych.
Liście tej rośliny opadają na zimę. Roślina jest bardzo odporna na dokuczliwe mrozy, bardzo lubi światło, a miejsc zacienionych wręcz nie znosi i trudno jej się do takich warunków przystosować dlatego bardzo często w takich miejscach po prostu zamiera.
System korzeniowy tej rośliny jest dość głęboki i palowy. Wysokość waha się w granicach 30- 40 metrów. Pień osiąga do 4, 5 metra w pierścieniu.
Kora jest szara i bruzdowana, natomiast u starszych gatunków jest spękana.  Okazy żeńskie i męskie można odróżnić po pędach.
Pęd żeński ma małe pąki, natomiast męski pęd ma duże pąki i na dodatek zaokrąglone.
 
Na pniu tej rośliny występują charakterystyczne czi czi są to wyrośla , które wyrastają, albo z pnia drzewa, albo z  konaru, czasami wyrastają także z korzeni.
Nie są ulistnione, a po zetknięciu z ziemią zakorzeniają się i wyrastają z nich nowe drzewa. Liście są tutaj skrętolegle ułożone, a blaszka liściowa klapowana.
Liście utrzymują się na roślinie, aż do ujemnych temperatur, a później bardzo długo żółte utrzymują się na powierzchni ziemi.
 
Kwiaty są bardzo słabo widoczne męskie kwiaty zwisają w postaci bazi na krótkopędach o długości od 2- 3cm. Bardzo mocno pylą. Kwiaty żeńskie natomiast są z reguły parzyste . Kwitnie dopiero po 40 latach uprawy z nasion.
Zapłodnienie w przypadku tej rośliny wynosi około 5 miesięcy, jednak zależne jest to od temperatury, a także wilgotności otoczenia.Nasiona są żółte na długiej szypule, otoczone mięsista osnówką. Prażone nasiona są jadalne.
 
Miłorząb jest znany ze swych leczniczych właściwości. Liczni twierdzą, że jest to roślina, która zmniejsza oznaki starzenia. Szczególnie dobrze wpływa na nasz układ krwionośny i nerwowy. Po pierwsze wzmacniając naczynia krwionośne, dlatego też bardzo często preparaty z wyciągiem z tej rośliny jest zalecany osobom w starszym wieku.
Zalecany jest też dla osób, które mają problemy utratą pamięci, bólami głowy, cierpią na depresję, a także zawroty głowy i szum w uszach.
Pomaga też ludziom, ze skurczami nóg spowodowanymi przez upośledzony przepływ tętniczy. Miłorząb może być stosowany w profilaktyce choroby wieńcowej serca, udaru mózgu, a także demencji.
 
            Ginkgo biloba ma bardzo silne właściwości antyoksydacyjne, tym samym ochraniając układ nerwowy jak również układ sercowo naczyniowy przed wieloma chorobami jak np. miażdżyca. Wyciągi z tej rośliny skutecznie chronią przed pogorszeniem wydolności umysłowej szczególnie u osób starzejących się. Poprawia krążenie dzięki zmniejszeniu agregacji płytek krwi (trombocytów).
 
            Jednak nie do końca ta roślina jest taka lecznicza, owszem wiele bardzo pozytywnych stron, jednak są również te gorsze.
Jak wspomniałem wcześniej miłorząb powoduje zmniejszenie agregacji trombocytów, nie jest to, aż takie dobre, bowiem istnieje duże ryzyko krwotoków wewnątrzczaszkowych.
Jeżeli bierzemy inne leki jak np. aspiryna, czy też warafaryna musimy wówczas zachować szczególna ostrożność. Bowiem leki te działają podobnie zmniejszając agregacje płytek.
 
            Miłorząb japoński zawiera flawonoidy. Związki te posiadają bardzo duże spektrum działania farmakologicznego i dlatego stosuje się je do leczenia wielu schorzeń. O działaniu flawonoidów można pisać wiele. Jest to grupa związków chemicznych, która korzystnie wpływa na ludzkie zdrowie.
 
            Flawonoidy wykazują bardzo dużą zdolność do hamowania aktywności lipooksygenaz i cyklooksygenaz mają również zdolność do chelatowania jonów np. żelaza.
Tak więc mają duże właściwości antyoksydacyjne. Dzięki temu, iż mogą hamować przemiany kwasu arachidonowego  działają przeciwzapalnie.
Działają także uszczelniająco na naczynia krwionośne poprzez hamowanie estalazy i hialuronidazy (enzymów proteolitycznych).  Mają także działanie rozkurczowe i moczopędne.
 
             Dzisiejsza nauka docenia zalety miłorzębu. Wyciąg, głównie z liści tego drzewa jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych leków pochodzenia naturalnego.
Tylko w Niemczech przepisano w 1988 roku ponad 5 milionów recept na ten specyfik. Największą grupę związków jakie wykryto w tej roślinie stanowią glikozydy flawonowe takie jak: kemferol, kwercetyna, izoramnetyna), a także terpeny (bilobalidy i glinkgolidy A, B, C) wszystkie te substancje wzajemnie się uzupełniają.

podobne wpisy

(fem)zdrowie

Active Mind Complex  – nowość od Herbalife wspierająca pracę mózgu

Blisko 3/4 Polaków przyznaje się do problemów z koncentracją i zapamiętywaniem informacji. Sprawności umysłowej nie pomaga codzienny stres, przemęczenie, nadmiar obowiązków. Co więcej, problem ten dotyka wszystkie grupy wiekowe. Odpowiednia dieta, suplementacja i ruch mogą wspomóc pracę mózgu i poprawić nasze codzienne funkcjonowanie.

Czytaj...
(fem)zdrowie odżywianie

MRP, czyli o posiłkach w proszku i jedzeniu przyszłości…

MRP  Meal Replacement Powders to odżywcze, wieloskładnikowe, zbilansowane produkty spożywcze w postaci proszku lub formie stałej jako batonik. Posiłki w proszku są tak skomponowane, że mogą zastąpić pełnowartościowy posiłek. Zawierają wszystkie niezbędne, właściwe dla danego dania witaminy, mikroelementy oraz wszelkie niezbędne substancje odżywcze, jakie ludzki organizm potrzebuje do codziennego funkcjonowania. 

Czytaj...
(fem)zdrowie

Otwarcie Laboratorium Centralnego DIAGNOSTYKA

DIAGNOSTYKA to największa, ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych. Od ponad 20 lat nieustannie stawia na rozwój oraz najwyższą jakość proponowanych badań i usług.  To 180 nowoczesnych laboratoriów, 7000 wykwalifikowanych pracowników i 1000 punktów pobrań dedykowanych bezpośredniej obsłudze pacjentów. Czy wiesz, że tylko w ubiegłym roku w laboratoriach DIAGNOSTYKA wykonano łącznie ponad 120 milionów badań?

Czytaj...