Problemy z żołądkiem? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

Objawy, jakie mogą dawać choroby przewodu pokarmowego z pewnością zaliczyć można do doznań przykrych i uciążliwych. Często określa się je ogólnym mianem problemów żołądkowych, czy gastrycznych, choć nie zawsze pochodzą one z tego właśnie narządu.

Ból brzucha, zgaga, nudności, wymioty, zaparcia, czy biegunka, a także mocno niepokojące krwawienie z przewodu pokarmowego, to symptomy relatywnie częste, mogące świadczyć o różnych chorobach. Zawsze wymagają diagnostyki, gdyż ich przyczyną mogą być zarówno lekkie, przejściowe problemy gastryczne, ale i cięższa choroba, wymagająca odpowiedniego leczenia.

fotolia_51551335_subscription_monthly_m

Jak wygląda diagnostyka?

Jeśli zauważamy u siebie niepokojące objawy, które mogą świadczyć o chorobie układu pokarmowego, powinniśmy udać się do lekarza. Zasadniczo opcje są dwie: może to być lekarz medycyny rodzinnej, który w razie potrzeby skieruje nas do gastroenterologa, lub sam gastroenterolog, który jest specjalistą w zakresie leczenia chorób układu pokarmowego.

Po starannym zebraniu wywiadu lekarskiego oraz przeprowadzeniu badania fizykalnego, w zależności od podejrzewanej choroby, wykonywane są badania dodatkowe. Tutaj arsenał dostępnych metod diagnostycznych jest bardzo szeroki.

Wśród badań laboratoryjnych, do tych najczęściej wykonywanych, należą: morfologia krwi, wskaźniki stanu zapalnego, parametry uszkodzenia wątroby, chorób dróg żółciowych, trzustki oraz inne, w zależności od występujących objawów.

Nierzadko w przypadku dolegliwości żołądkowych wykonywana jest gastroskopia, czyli badanie polegające na wprowadzeniu przez usta urządzenia z kamerą i oglądaniu od środka przełyku, żołądka i dwunastnicy. Zaletą tego badania jest również możliwość pobrania wycinków z miejsc podejrzanych do badania histopatologicznego lub materiału do testu na obecność bakterii Helicobacter pylori. W niektórych przypadkach  podejrzenia choroby refluksowej przełyku, dla potwierdzenia rozpoznania może zostać zlecone badanie nazywane pH-metrią przełyku, a w zaburzeniach motoryki tego narządu wykonuje się badanie manometryczne.

Wśród innych badań obrazowych, medycyna dysponuje także możliwością wykonania USG, zdjęcia RTG z podaniem kontrastu, badaniem tomografii komputerowej, czy rezonansu magnetycznego. W diagnostyce schorzeń przewodu pokarmowego, wykonuje się także kolonoskopię, będącą badaniem endoskopowym całego jelita grubego , badania mikrobiologiczne, pasożytnicze, czy wreszcie alergologiczne, gdyż za część dolegliwości gastrycznych mogą odpowiadać alergie lub nietolerancje pokarmowe.

Choroby najczęściej powodujące objawy z przewodu pokarmowego

Typowo schorzenia przewodu pokarmowego dzieli się ze względu na odcinek, w którym zlokalizowana jest patologia. Za dolegliwości bólowe, zgagę, problemy z połykaniem, czy krwawienia z przewodu pokarmowego mogą odpowiadać choroby przełyku, a wśród nich: choroba refluksowa przełyku, achalazja, uchyłki tego narządu, czy niekiedy nowotwory.

Kiedy myślimy o problemach żołądkowych, w pierwszej kolejności przychodzi nam zapewne do głowy choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, z nieprzyjemnymi sensacjami bólowymi, często odczuwanymi za mostkiem. Oczywiście za dolegliwości związane z żołądkiem mogą odpowiadać także choroby infekcyjne, zapalenia żołądka, w tym te wywołane przez przewlekłe używanie tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych, czy wreszcie znowu nowotwory, mogące występować w każdym narządzie.

Problemy dotykające dróg żółciowych to w głównej mierze kamica pęcherzyka żółciowego, czy zapalenie dróg żółciowych, zaś choroby trzustki to często zapalenie ostre lub przewlekłe tego narządu i ich powikłania. Dość uciążliwą chorobą jelit o bardzo zmiennej symptomatologii jest choroba Crohna (nazywana w Polsce chorobą Leśniowskiego-Crohna).

Za dolegliwości bólowe, zaparcia, biegunki, czy krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego odpowiadać mogą: choroby infekcyjne, w tym zakażenia pasożytnicze,  alergie i nietolerancje pokarmowe, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, uchyłki jelit i ich zapalenie oraz nowotwory. Powyższa lista nie wyczerpuje oczywiście wszystkich możliwych jednostek chorobowych, ale wymienia te najczęstsze.

Jak więc widać, za objawy pochodzące z przewodu pokarmowego, może odpowiadać wiele bardzo różnych chorób. Odpowiednio dobrana diagnostyka jest podstawą postawienia szybko i trafnie rozpoznania, a następnie doboru najodpowiedniejszego leczenia. Jeśli choroba jest wcześnie wykryta i prawidłowo leczona, to ryzyko wystąpienia jej powikłań jest mniejsze. Dlatego tak ważne jest wczesne odwiedzenie specjalisty.

Jeśli doświadczasz niepokojących objawów z przewodu pokarmowego, odwiedź lekarza gastroenterologa.

podobne wpisy

medycyna

Wizyta u ortodonty – co warto wiedzieć?

Jak przygotować się do wizyty? Ile kosztuje? Czym zajmuje się ortodonta i co leczy? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym tekście. Przeczytaj i sprawdź co powinieneś wiedzieć o wizycie u ortodonty.

Czytaj...
medycyna

Jakie objawy ma grzybica?

Jedna z najczęściej spotykanych chorób skóry. Łatwo można zarazić się nią na przykład na basenie, lecz pomimo częstego spotykania, nie każdy wie jakie ma objawy. Przeczytaj i sprawdź jak się chronić i czego unikać.

Czytaj...
Plusssz Junior Multiwitamina
dzieci medycyna polecane

Recepta na regenerację organizmu malucha po chorobie

Za oknem jesień w pełni i coraz częściej witają nas szare i deszczowe poranki. Przy częstych wahaniach temperatury na zewnątrz, ciężko uchronić malucha przed infekcją. Pierwszy kaszel, katar i ból głowy macie już za sobą? Podpowiadamy jak zadbać o odpowiednią regenerację organizmu, która zapobiegnie nawrotom choroby.

Czytaj...