Rodzaje pasów na kręgosłup

0

Ortezy lędźwiowo-krzyżowe stosuje się przede wszystkim w urazach i schorzeniach kręgosłupa. Usztywniacze mają również swoje zastosowanie w przypadku bólów związanych np. z przeciążeniem, siedzącym trybem życia oraz pracą lub sportem związanym z podnoszeniem ciężarów.

Gorsety czy ortezy mają za zadanie stabilizować układ kostny, łagodzić ból, a także ograniczyć ruchomość kręgosłupa, by wszelkie urazy i dolegliwości mogły się szybciej goić.

Pas ortopedyczny lędźwiowo-krzyżowy

W celu usztywnienia odcinka lędźwiowo-krzyżowego stosuje się pasy ortopedyczne. Ortezy używane są głównie w zwyrodnieniach, chorobach, np. osteoporozie i przewlekłych stanach bólowych kręgosłupa. Usztywnienia wymagają też plecy po operacji a także w przypadku zagrożenia wypadnięcia dysku. Ortezy można zakładać zarówno na, jak i pod ubranie. Pasy ograniczają ruchy kręgosłupa i wymuszają prawidłową pozycję, np. podczas schylania się.

Orteza piersiowo-lędźwiowo-krzyżowa

Ortezy piersiowo-lędźwiowo-krzyżowe używane są jako stabilizacja np. w stenozie, czyli zwężeniu, kanału kręgowego, chorobie Scheuermanna (jałowej martwicy kręgosłupa) oraz hiperkifozie piersiowej, czyli nadmiernemu wygięciu się kręgosłupa do tyłu (tak zwanych okrągłych pleców). Usztywniacz noszą też osoby z chorobą Bechterewa – zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa, osteoporozą i przewlekłym bólem odcinka lędźwiowego.

Pasy zawodowe

Pasy na kręgosłup do pracy fizycznej najczęściej zakładają osoby pracujące na budowie, noszące bagaże a także dostawcy towarów. Odciążają one odcinek lędźwiowy, a także usztywniają kręgosłup, pomagając zachować prawidłową postawę, szczególnie podczas schylania się lub dźwigania ciężarów. Usztywniacze wzmacniają też mięśnie brzucha. Stosowane są również do profilaktyki dyskopatii – choroby krążka międzykręgowego, która jest jedną z bardzo częstych przyczyn bólu kręgosłupa.

Prostotrzymacze ortopedyczne na kręgosłup – korektory postawy

Prostotrzymacz, inaczej orteza ósemkowa, to medyczny korektor postawy. Służy do stabilizacji odcinka między łopatkami. Sztywne taśmy wymuszają prostowanie pleców, dlatego orteza sprawdza się w korygowaniu nieprawidłowej postawy. Prostotrzymacze używane są także przez osoby, które cierpią na dyskopatię lub bóle kręgosłupa w odcinku piersiowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here