Czy rowerek biegowy to dobry pomysł?

0

Jaki powinien być pierwszy rower dla dziecka? Każdy rodzic z pełnym przekonaniem odpowie, że musi być bezpieczny i dostosowany do wieku pociechy. Na rynku istnieje szeroki wachlarz wszelkiego rodzaju rowerków, dlatego trudno jest dokonać wyboru.

2-108152026

Możliwe opcje zakupu

Rodzic, wybierając rower dla swojego dziecka w wieku kilku lat, musi zadecydować, jaka opcja będzie najlepsza. Do wyboru mamy m.in. rowerki:

  • z pedałami trójkołowe – dostępne też z opcją prowadzenia przez rodzica na podobnej zasadzie jak wózek, także w wersjach z krzesełkiem z pasami i barierką ochronną,
  • z pedałami czterokołowe – tradycyjne z możliwością odłączenia bocznych kółek,
  • jeździki – trzy- lub czterokołowe, stabilne, przeznaczone dla najmłodszych dzieci,
  • biegowe – dwukołowe, bez pedałów, dla dzieci, które już stabilnie chodzą.

Te ostatnie w ciągu ostatnich kilku lat zdecydowanie zyskały na popularności. Dlaczego i czy kupno rowerka biegowego to na pewno dobry pomysł?

Zalety rowerka biegowego

Rower biegowy w charakterze pierwszego rowerka dla dziecka może być dobrym pomysłem dla prawidłowego rozwoju ruchowego dziecka. Maluch jeżdżący na tzw. biegówce może ćwiczyć utrzymywanie równowagi i koordynację ruchową. Poza tym, jazda wymaga prawidłowej postawy i przełamania lęku przed prędkością. W zasadzie z wykorzystaniem rowerka biegowego można jeździć zarówno po domu – na panelach, parkiecie czy dywanach i wykładzinach, jak i po chodnikach, asfalcie, drogach polnych, a nawet po trawie.

Rowerek biegowy to frajda dla dziecka. Jeśli tylko zrozumie, na czym polega korzystanie z niego, nie będzie chciało bawić się w inny sposób. Rowerek ten nie ogranicza ruchów, daje dużo swobody, a podczas jazdy, jak dowodzą eksperci, półkule mózgowe dziecka synchronizują się ze sobą, co wpływa na rozwój intelektualny malucha.

Dużą zaletą rowerków biegowych jest to, że uczą dzieci utrzymywania równowagi od razu na dwóch kołach, co zdecydowanie ułatwi w przyszłości naukę jazdy na normalnym rowerze. W większości przypadków dzieci, które wcześniej jeździły na rowerze biegowym, bez trudu uczą się jeździć na rowerach tradycyjnych, bez dostawianych kółek.

Jaki rowerek biegowy wybrać?

Rowerki biegowe dostępne są w różnych wersjach, dla dzieci od 18. miesiąca życia, które mają co najmniej 80 cm wzrostu i oczywiście stabilnie chodzą. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniej wysokości siodełka. Odległość od ziemi powinna być przynajmniej o 1 cm mniejsza niż długość nóżki dziecka, liczona od kroku do podstawy stopy, po wewnętrznej stronie nogi.

Rowerki biegowe dla dzieci można kupić w wielu internetowych i stacjonarnych sklepach z zabawkami. Za najprostszy model zapłacimy ok. 149-199 zł, w zależności od materiału wykonania rowerka oraz jego funkcji. Kupując rowerek biegowy należy jednak pamiętać, by nie kierować się jedynie ceną – rodzic nie powinien zapomnieć o konieczności zapewnienia dziecku maksimum bezpieczeństwa. Ważne, by kupowany model, oprócz istotnych elementów takich jak antypoślizgowe rączki, posiadał też odpowiednie certyfikaty świadczące o jakości. Małego rowerzystę trzeba także obowiązkowo wyposażyć w kask.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here