Przygotowanie samochodu do wyjazdu nad morze

2

Aby wymarzony urlop dobrze się rozpoczął, warto dokonać nieco wcześniej profesjonalnego przeglądu auta. Poza czynnościami sprawdzającymi stan samochodu, które można wykonać samodzielnie w kilkadziesiąt minut, można umówić się na wizytę u fachowca. Wszelkie wyjazdy, nawet zagraniczne, staną się wówczas bardzo przyjemne i nikt z podróżujących w bezpiecznym pojeździe nie będzie odczuwał dyskomfortu czy niepotrzebnie się stresował.

Warto sprawdzić stan techniczny auta u specjalisty

Na 2 tygodnie przed planowanym wyjazdem warto wybrać się na przedurlopowy przegląd techniczny samochodu. To wystarczający czas na naprawę wykrytych drobnych usterek technicznych i ewentualne poradzenie sobie z poważniejszymi problemami, które mogą wymagać np. zamówienia części z zagranicy. A tuż przed wakacjami nie będzie już raczej na to zbyt wiele czasu. Cena takiego letniego przeglądu w promocji w autoryzowanym serwisie może być porównywalna z wydatkiem, jaki ponosi się, myjąc samochód. Lepiej wydać kilkadziesiąt złotych na weryfikację sprawności pojazdu przed wyjazdem nad morze, niż zepsuć sobie wypoczynek poszukiwaniami punktu szybkiej naprawy po drodze i przepłacaniem za usługi za granicą.

Co sprawdza się na przeglądzie samochodu w serwisie?

Zdecydowanie warto przeprowadzić profesjonalne odgrzybianie klimatyzacji, zwłaszcza przed wyjazdem w trakcie ciepłych miesięcy. Ponadto w trakcie przeglądu fachowiec przeprowadzi kontrolę:

 • hamulców
 • zawieszenia
 • amortyzatorów
 • akumulatora
 • układu chłodzenia
 • opon
 • płynów
 • świateł

Co można sprawdzić samemu w samochodzie?

Samemu warto zadbać przed wyjazdem o prawidłowe ciśnienie opon w aucie. Należy sprawdzić, czy w samochodzie znajdują się koło zapasowe, gaśnica z aktualną datą ważności, trójkąt ostrzegawczy, linka holownicza, żarówki na wymianę, kamizelka odblaskowa, podnośnik i klucz do kół. W skład dobrze wyposażonej apteczki powinny wchodzić: maseczka lub rurka do wykonania sztucznego oddychania, folia termiczna, bandaże, opatrunki, opaski uciskowe, jednorazowe rękawiczki, nożyczki. W razie wypadku lub kradzieży bardzo przydają się polisy OC (obowiązkowa) i AC (obejmuje także uszkodzenia lub zniszczenie samochodu).

2 KOMENTARZE

 1. Najważniejszym elementem podróży powinno być dobrze dobrane ubezpieczenie Assistance, które uchroni nas przed nieprzewidzianymi sytuacji, w których musielibyśmy kończyć naszą podróż i wracać do domu… a w tym przypadku nie dość, że nie wrócimy do domu to jeszcze będziemy mogli ją kontynuować 😉
  Warto przemyśleć zakup takiego Assistance przed dłuższą trasą jeśli jeszcze go nie mamy 😉
  Pozdrawiam,
  Maciek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here