Sposoby na odzyskiwanie zasądzonych alimentów

Rozwód należy do najmniej przyjemnych sytuacji w życiu małżonków. Najczęściej odbywa się to w atmosferze wzajemnego oskarżania oraz kłótni. W przypadku rozwodów, najbardziej poszkodowanymi osobami są obserwujące całą sytuację dzieci. Często nie są one świadome, dlaczego rodzice rozwodzą się ze sobą i obwiniają same siebie za zaistniałą sytuację.

Nie mniej ciężki jest los partnera, która od momentu ogłoszenia rozwodu podejmuje się samotnego wychowywania dziecka. Sytuacja staje się dramatyczna, kiedy drugi z partnerów uchyla się od płacenia zasądzonych alimentów, wskutek czego partner samotnie wychowujący dziecko nie ma wystarczających funduszy na utrzymanie domu. Co może zrobić partner, aby odzyskać zasądzone alimenty? Oto kilka sposobów.

Wizyta u komornika – w czym może pomóc ci adwokat?

Zanim wybierzesz się do komornika musisz wiedzieć, że interwencja tej instytucji jest możliwa jedynie w przypadku, kiedy alimenty oraz ich wysokość są wynikiem prawomocnego wyroku sądu. Komornik nie zainterweniuje, jeśli alimenty są jedynie wynikiem ugody słownej między obojgiem rodziców. Jakie kolejne kroki powinieneś podjąć, jeśli zdecydujesz się na pomoc komorniczą? Przede wszystkim przygotuj oryginalny, prawomocny wyrok sądu. Na jego podstawie komornik rozpoczyna postępowanie odzyskiwania zasądzonych alimentów Na tym etapie pomocą może okazać się kancelaria prawna. Partner, który samotnie wychowuje dziecko, najczęściej nie ma dużego doświadczenia w zakresie zagadnień prawnych, a więc także problematyczne dla niego może okazać się złożenie wniosku o wyegzekwowanie zasądzonych alimentów.

Kancelaria adwokacka zatroszczy się o wszystkie niezbędne formalności, a dodatkowo będzie stanowić zaplecze prawne w przypadku jakichkolwiek problemów. Postępowanie komornicze przyspieszyć mogą dodatkowe informacje o osobie, która jest zobowiązana do płacenia alimentów. Mowa tutaj o takich informacjach jak stałe miejsce zamieszkania, miejsce pracy oraz stan majątku. Komornik posiada również uprawnienia, dzięki którym może żądać od banków ujawnienia informacji o stanie oszczędności osoby ściganej, a w przypadku, kiedy miejsce zamieszkania partnera uchylającego się od płacenia alimentów jest nieznane, komornik może zwrócić się do Policji o odszukanie i udostępnienie informacji o jego miejscu zamieszkania.

Alimenty z funduszu alimentacyjnego – wszystko co musisz o nich wiedzieć

W przypadku kiedy interwencja komornicza okaże się nieskuteczna, albo nie sposób odszukać dłużnika, partner samotnie wychowujący dziecko może ubiegać się o wypłacenie alimentów z funduszu alimentacyjnego. W praktyce osoba taka powinna zwrócić się do urzędu gmin lub ośrodka pomocy społecznej – to właśnie te dwie instytucje zajmują się obsługą funduszu alimentacyjnego. Trzeba tutaj jednak wspomnieć, że aby dostać pieniądze z tego funduszu, należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim dochód na jedną osobę w rodzinie nie może przekraczać 750 zł netto. Ponadto dziecko, na które przyznane są alimenty, nie może mieć skończonych 18 lat lub 25 lat, jeśli nadal się uczy. Ponadto dziecko, na które będą pobieranie alimenty, nie może posiadać własnych dzieci i pozostawać w związku małżeńskim.

Prawo rodzinne mówi również o tym, że dziecko takie nie może przebywać w domu dziecka ani pozostawać pod opieką rodziny zastępczej.

Podział majątku a rozwód i separacja – co musisz wiedzieć?

W trakcie sprawy rozwodowej podział majątku zależy od wielu czynników. Wpływ na to, czy majątek zostanie rozdzielony pomiędzy małżonków po równo, czy jeden z nich otrzyma większą część, zależy między innymi od tego, czy przed zawarciem małżeństwa została podpisana intercyza. Ponadto w trakcie procesu rozwodowego obie strony próbują wzajemnie udowodnić swój wpływ na powiększenie majątku rodziny. Podział majątku ma oczywiście wpływ na zasądzone alimenty, jednak nie aż tak duży, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Sędzia, w trakcie podejmowania decyzji o wielkości alimentów bierze pod uwagę indywidualną sytuację partnera, przy którym dziecko pozostanie.

podobne wpisy

relacje

Akademia Przedsiębiorcy – „Kobieca Strona Biznesu”

Chodzimy na tego typu eventy, byście drodzy czytelnicy sami nie musieli. Dziś omówienie eventu z serii „nie polecamy”. Czyli jak nie robić konferencji biznesowych na przykładzie.

Czytaj...
relacje

Jak żyć z narcyzem, gdy jesteście sobie przeznaczeni?

Prawdziwy narcyz nie dość, że kocha sam siebie, to w dodatku – z wzajemnością! – pisał Lesław Nowara. Czy da się żyć z kimś, dla kogo największą miłością jest on sam i w dodatku nikt nie ma szansy z nią konkurować? Czy można być szczęśliwym z osobą, da której zawsze będzie się na drugim a […]

Czytaj...
relacje

Rozwód – jak do niego podejść?

Rozwód, sposób rozwiązania istniejącego małżeństwa regulowany w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym. Niestety, około 33% małżeństw rozpada się, w tym 70% pozwów rozwodowych składają kobiety. W pozwie należy wskazać przyczynę rozpadu małżeństwa, sposób sprawowania opieki nad małoletnimi dzieci oraz dodatkowo można wnioskować o podział majątku.

Czytaj...