Szczepienia przeciwko rotawirusom – skuteczna ochrona najmłodszych

Rotawirusy to drobnoustroje powszechnie występujące w środowisku. Stanowią one najczęstszą przyczynę ostrych wymiotów i biegunek u dzieci oraz dorosłych, jednak to właśnie dla najmłodszych niosą największe zagrożenie. W związku z tym, mimo iż szczepienie przeciwko rotawirusom nie figuruje w kalendarzu szczepień obowiązkowych, zaleca się je przeprowadzić już w drugim miesiącu życia.

Rotawirus-dlaczego taki niebezpieczny?

Co roku tysiące ludzi cierpi z powodu zakażenia rotawirusem. Jego główne objawy to utrzymujące się wymioty, biegunka, gorączka, bóle brzucha oraz ogólne osłabienie organizmu. Zarazić może się każdy. Wirus bardzo łatwo przenosi się przez bezpośredni kontakt z chorym np. poprzez uścisk dłoni, ale także drogą kropelkową lub poprzez zanieczyszczone przedmioty. Chociaż dolegliwości zazwyczaj mijają po kilku dniach, chorobę zwykle charakteryzuje ostry przebieg. W efekcie, stosunkowo często, dochodzi do niebezpiecznego odwodnienia organizmu, które w przypadku niemowląt i dzieci może stanowić bezpośrednie zagrożenie zdrowia, a nawet życia. To właśnie ciężkie przypadki zakażenia rotawirusem stanowią corocznie najczęstszą przyczynę hospitalizacji dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat, które wymagają dożylnego nawadniania oraz podawania elektrolitów, a co za tym idzie, co najmniej tygodniowego pobytu na oddziale szpitalnym.

baby-17327_1280

Mamo, tato…warto zaszczepić!

Jedyną skuteczną ochronę przed zakażeniem rotawirusem stanowią szczepienia ochronne, które należy wykonać w odpowiednim momencie życia maleństwa. Najpopularniejsza dostępna na rynku szczepionka obejmuje dwie dawki. Zawiera ona żywy, osłabiony szczep wirusa. Pierwszą dawkę należy podać między 6 a 12 tygodniem życia dziecka, natomiast druga dawka powinna być podana nie później niż do 24 tygodnia, w odstępie minimum 4 tygodni od pierwszej dawki. Szczepienie przeciwko rotawirusom ma formę doustną, w związku z tym jest całkowicie bezbolesne dla malucha. Przeprowadzić je można już na pierwszej wizycie szczepiennej wraz z pozostałymi szczepieniami wymaganymi. Centrum Medyczne Damiana oferuje szczepienie przeciwko rotawirusom w specjalnym Pakiecie Bobas, obejmującym także szczepienia obowiązkowe. Więcej na ten temat pod adresem www.damian.pl.

Jak długo działa szczepionka?

Na podstawie prowadzonych badań wiadomo, że szczepionka zapewnia dzieciom odporność na co najmniej kilka lat, czyli w okresie kiedy zakażenie może stanowić dla nich największe niebezpieczeństwo. Od momentu wprowadzenia szczepień notuje się także mniejszą zachorowalność wśród osób dorosłych, ze względu na ograniczone rozprzestrzenianie się wirusa. W rzadkich przypadkach, mimo przeprowadzonego szczepienia, może dojść do zarażenia, jednak wówczas chorobę charakteryzuje o wiele łagodniejszy przebieg. W związku z tym niewątpliwie warto podjąć decyzję o zaszczepieniu swojej pociechy, chcąc oszczędzić jej przykrości wynikających ze „spotkania” z rotawirusem.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 Comments

No Comment.

podobne wpisy

dzieci

Dla małych odkrywców – spacerowy krem na każdą pogodę!

  Za oknem jesień – deszcz przeplata się ze słońcem, a Ty potrzebujesz kremu dla Twojego malucha, który sprawdzi się w każdą pogodę. Szukasz naturalnej receptury i składu zawierającego wysokiej jakości filtry mineralne. Znamy rozwiązanie! Eksperci MomMe wiedzą jak ważne jest zabezpieczenie delikatnej buzi dziecka przed słońcem, wiatrem, mrozem i wilgocią.

  Czytaj...
  dzieci

  Odwodnienie organizmu – jak mu zapobiegać?

   Odwodnienie organizmu to stan, który może nieść nieprzyjemne konsekwencje, dlatego każdego dnia należy dbać o odpowiednią podaż płynów. Szczególnie istotne jest to w przypadku małych dzieci, kobiet w ciąży i mam karmiących, bo w tych właśnie grupach ryzyko odwodnienia należy do najwyższych. Jakie zatem objawy powinny nas zaniepokoić i co robić, by nie doprowadzić do […]

   Czytaj...
   dzieci

   NOWOŚĆ! WYGŁADZAJĄCY SZAMPON MOMME!

    Kąpiel dziecka jest bardzo ważną częścią każdego dnia. Wybierasz właściwy moment, dobierasz temperaturę wody, stosujesz delikatne kosmetyki pielęgnacyjne. Czy wśród nich znajduje się również odpowiedni szampon do włosów?

    Czytaj...