Zapalenie pochwy – jak je rozpoznać?

1

Swędzenie, pieczenie w okolicach intymnych? Dyskomfort przy oddawaniu moczu? Niepokojący zapach wydobywający się… no właśnie, z cewki moczowej, czy pochwy? Stan zapalny pochwy i przewodu moczowego daje podobne objawy. Sprawdź, co je różni.

Dolegliwości intymne u kobiet

Dolegliwości intymne u kobiet często są dla nich powodem do wstydu. Chociaż o przenoszeniu chorób drogą płciową i pozapłciową napisano chyba już wszystko, nadal wiele kobiet boi się przyznać, że „tam” coś się dzieje. Tymczasem przyczyny tychże chorób mogą mieć bardzo różne podłoże.

Przy infekcjach intymnych związanych z narządami rodnymi zawsze pojawiają się bardzo charakterystyczne dla nich upławy. W zależności od tego, czy jest to choroba o podłożu grzybiczym, bakteryjnym, czy wirusowym, upławy mogą mieć różny kolor i zapach. Doświadczeni ginekolodzy twierdzą, że potrafią po zapachu rozpoznać chorobę i nie potrzebują badań laboratoryjnych. Niemniej jednak dla pewności warto takie badania robić.

Upławy pojawiają się także w okresie tuż przed i po owulacji, czyli w okresie płodnym. Jednak są one bezbarwne i bezwonne, nie mają nic wspólnego ze stanem chorobowym. Jeśli kobieta ma wątpliwości czy jej objawy zwiastują infekcję, czy owulację, powinna nauczyć się, jak obliczane są dni płodne. W skrajnych przypadkach może dojść do zatrzymania menstruacji na skutek infekcji. Jeśli kobieta planuje dziecko, może dość do błędnego przekonania, że jest w ciąży. Dlatego każdą ciążę powinien potwierdzić lekarz ginekolog.

Upławom najczęściej towarzyszy pieczenie lub swędzenie, często przypomina to klasyczne odparzenie i może być z nim mylone. Przy zapaleniu pochwy nie pojawiają się żadne objawy towarzyszące oddawaniu moczu. Jeśli więc przy tej czynności pojawia się pieczenie, uczucie gorąca, a dodatkowo kobiecie towarzyszą bóle podbrzusza i stałe parcie na pęcherz, to ma problem z drogami moczowymi, nie płciowymi. Warto nauczyć się odróżniać te dwie dolegliwości, ponieważ ich leczeniem zajmują się inni lekarze. W przypadku wątpliwości można udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Łagodne stany zapalne pochwy można wyleczyć metodami domowymi lub za pomocą dostępnych w aptece bez recepty globulek dopochwowych i doustnych probiotyków ginekologicznych. W trudniejszych przypadkach niezbędna będzie pomoc lekarza.

1 KOMENTARZ

  1. U mnie często pojawia się pieczenie po wizytach na basenie, więc podejrzewam, że jest to grzybica. Na szczęście obyło się bez wizyty u lekarza, bo farmaceutka poleciła mi clotrimazolum gsk, koszt jest niewielki, zapłaciłam ok 3 zł w Aptece Melissa, a efekt i ulga była natychmiastowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here