Zapalenie pochwy – jak je rozpoznać?

Swędzenie, pieczenie w okolicach intymnych? Dyskomfort przy oddawaniu moczu? Niepokojący zapach wydobywający się… no właśnie, z cewki moczowej, czy pochwy? Stan zapalny pochwy i przewodu moczowego daje podobne objawy. Sprawdź, co je różni.

Dolegliwości intymne u kobiet

Dolegliwości intymne u kobiet często są dla nich powodem do wstydu. Chociaż o przenoszeniu chorób drogą płciową i pozapłciową napisano chyba już wszystko, nadal wiele kobiet boi się przyznać, że „tam” coś się dzieje. Tymczasem przyczyny tychże chorób mogą mieć bardzo różne podłoże.

Przy infekcjach intymnych związanych z narządami rodnymi zawsze pojawiają się bardzo charakterystyczne dla nich upławy. W zależności od tego, czy jest to choroba o podłożu grzybiczym, bakteryjnym, czy wirusowym, upławy mogą mieć różny kolor i zapach. Doświadczeni ginekolodzy twierdzą, że potrafią po zapachu rozpoznać chorobę i nie potrzebują badań laboratoryjnych. Niemniej jednak dla pewności warto takie badania robić.

Upławy pojawiają się także w okresie tuż przed i po owulacji, czyli w okresie płodnym. Jednak są one bezbarwne i bezwonne, nie mają nic wspólnego ze stanem chorobowym. Jeśli kobieta ma wątpliwości czy jej objawy zwiastują infekcję, czy owulację, powinna nauczyć się, jak obliczane są dni płodne. W skrajnych przypadkach może dojść do zatrzymania menstruacji na skutek infekcji. Jeśli kobieta planuje dziecko, może dość do błędnego przekonania, że jest w ciąży. Dlatego każdą ciążę powinien potwierdzić lekarz ginekolog.

Upławom najczęściej towarzyszy pieczenie lub swędzenie, często przypomina to klasyczne odparzenie i może być z nim mylone. Przy zapaleniu pochwy nie pojawiają się żadne objawy towarzyszące oddawaniu moczu. Jeśli więc przy tej czynności pojawia się pieczenie, uczucie gorąca, a dodatkowo kobiecie towarzyszą bóle podbrzusza i stałe parcie na pęcherz, to ma problem z drogami moczowymi, nie płciowymi. Warto nauczyć się odróżniać te dwie dolegliwości, ponieważ ich leczeniem zajmują się inni lekarze. W przypadku wątpliwości można udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Łagodne stany zapalne pochwy można wyleczyć metodami domowymi lub za pomocą dostępnych w aptece bez recepty globulek dopochwowych i doustnych probiotyków ginekologicznych. W trudniejszych przypadkach niezbędna będzie pomoc lekarza.

podobne wpisy

medycyna

Wizyta u ortodonty – co warto wiedzieć?

Jak przygotować się do wizyty? Ile kosztuje? Czym zajmuje się ortodonta i co leczy? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym tekście. Przeczytaj i sprawdź co powinieneś wiedzieć o wizycie u ortodonty.

Czytaj...
medycyna

Jakie objawy ma grzybica?

Jedna z najczęściej spotykanych chorób skóry. Łatwo można zarazić się nią na przykład na basenie, lecz pomimo częstego spotykania, nie każdy wie jakie ma objawy. Przeczytaj i sprawdź jak się chronić i czego unikać.

Czytaj...
Plusssz Junior Multiwitamina
dzieci medycyna polecane

Recepta na regenerację organizmu malucha po chorobie

Za oknem jesień w pełni i coraz częściej witają nas szare i deszczowe poranki. Przy częstych wahaniach temperatury na zewnątrz, ciężko uchronić malucha przed infekcją. Pierwszy kaszel, katar i ból głowy macie już za sobą? Podpowiadamy jak zadbać o odpowiednią regenerację organizmu, która zapobiegnie nawrotom choroby.

Czytaj...