Naukowe oblicze muzyki

Muzyka sprawia nam przyjemność, słuchamy jej po to, aby się zrelaksować, odstresować. Wielu z nas po prostu nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez ulubionej muzyki – porannego prysznica, śniadania czy drogi do pracy. Jednak mało kto z nas choć raz myślał o tym, dlaczego muzyka ma tak wielką moc. Warto się tego dowiedzieć, aby utwierdzić się w przekonaniu, że muzyka to naprawdę potężna siła, która wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na zdrowie całego organizmu!

naukowe-oblicze-muzyki

Muzyka a dopamina

Co ma wspólnego muzyka klubowa z dopaminą, zwaną również hormonem szczęścia? Otóż, okazuje się, że naukowcy dowiedli, iż słuchanie przez kilka minut dziennie ulubionej muzyki sprawia, że hormon szczęścia się uwalnia, przez co nasze samopoczucie jest o wiele lepsze niż wcześniej. Dlatego warto pomagać sobie w osiągnięciu szczęścia i od czasu do czasu udać się na koncert ulubionego artysty.

Muzyka pogoni kortyzol!

Naprawdę, mało kto ma świadomość tego, że festiwale muzyczne mogą skutecznie wpłynąć na obniżenie poziomu kortyzolu we krwi – mowa oczywiście o hormonie stresu. Wniosek jest więc prosty i oczywiście poparty naukowymi badaniami – muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale również stres. A co za tym idzie, poprawia ogólną kondycję, ponieważ wiadomo, że stres jest przyczyną większości dzisiejszych chorób. Zamiast zatem wydawać fortunę na lekarzy i łykać tabletki uspokajające, warto po prostu oddawać się regularnie słuchaniu ukochanych wykonawców.

Gdy cierpisz na bezsenność…

Bardzo wiele osób miewa problemy ze snem. Jest to niezbyt przyjemna przypadłość, ale dobra wiadomość jest taka, że tak naprawdę w łatwy i szybki sposób można ją pokonać. Koniec z liczeniem baranów, wypijaniem hektolitrów ciepłego mleka. Wystarczy tylko na godzinę przed snem włączyć ulubioną muzykę – sprawi ona, że bez problemu zaśniemy i obudzimy się po kilku godzinach wyspani i wypoczęci.

Precz z dietą!

Dobrze, to może odrobinę przesadzone stwierdzenie, ale kto wie, może akurat w naszym przypadku się sprawdzi? Co jest najgorsze dla naszej figury? Spożywanie posiłków w biegu, na szybko, kiedy nawet nie orientujemy się, ile w rzeczywistości udało nam się pochłonąć. Okazuje się, że jeśli będziemy jeść posiłki przy muzyce i słabszym oświetleniu, to będziemy jeść wolniej i spokojniej, przez co nasycimy się mniejszą porcją, a to z kolei sprawi, że naszej figurze nie będą zagrażać dodatkowe kilogramy.

Mistrzowie kierownicy z piosenką na ustach

Jakby tych wszystkich korzyści płynących ze słuchania muzyki było mało, trzeba jeszcze koniecznie dodać to, jak muzyka wpływa na nas jako kierowców. Otóż holenderscy naukowcy z Philips Research Laboratories dowiedli, że podczas słuchania muzyki w czasie jazdy, jesteśmy bezpieczniejszymi, spokojniejszymi i bardziej sprawnymi kierowcami.

Electronicbeats – muzyczna pigułka

Podsumowując powyższe rozważania, można jednoznacznie stwierdzić, że zamiast wystawać w kolejkach do lekarzy po coraz to nowe tabletki uspakajające, poprawiające koncentracje czy ułatwiające zasypianie, wystarczy skorzystać z platformy, jaką udostępniło T-Mobile. Mowa o electronicbeats, będącej miejscem, w którym można nie tylko posłuchać muzyki, ale również wymienić się opiniami na jej temat.

To przestrzeń przeznaczona dla tych, którzy chcą obejrzeć koncert na żywo z domowej kanapy, albo po raz setny posłuchać ukochanych setów. To także przekaźnik informacji na temat festiwali, ze szczegółowym programem muzyczntm każdego z nich, jak i zbliżających się imprez. Za pośrednictwem Electronic Beats można kupić bilety na największe wydarzenia patronowane przez T-Mobile. A to w dalszym ciągu nie wszystko. Jedno jest pewne – warto mieć tę muzyczną pigułkę w zasięgu ręki!

podobne wpisy

Migdał L'Occitane - dwufazowy olejek i inne kosmetyki z serii w łazience
kosmetyki szczęście

Radosny poranek z Marką L’OCCITANE

Odkręcasz kran, zaspana wchodzisz pod prysznic, myjesz włosy, namydlasz ciało i na koniec spłukujesz wszystko chłodnym strumieniem wody. Dzień w dzień. Zawsze tak samo. Po takim prysznicu czujesz się trochę bardziej przebudzona, ale… nie zawsze. Liczysz, że postawicię na nogi poranna kawa… W dzisiejszych, szybkich czasach prysznic to zwyczajny krok w codziennej rutynie pielęgnacyjnej, nad […]

Czytaj...
szczęście warto wiedzieć

6 prezentów dla samej siebie na Dzień Kobiet 

8 marca kojarzy Ci się z usychającymi kwiatami wymagającymi podlewania, paskudnymi czekoladkami, które zdecydowanie zbyt długo stały na sklepowej półce i innymi nietrafionymi upominkami? A co, jeśli powiemy Ci, że najlepszy prezent jaki dostaniesz z okazji Dnia Kobiet sprawisz sobie sama? Oto lista 6 absolutnych klasyków, które sprawią, że w ten dzień szeroko się uśmiechniesz. […]

Czytaj...
szczęście

Tak niewiele, a poprawia nastrój

Każda z nas ma czasem kiepski nastrój, ale to nie znaczy, że koniecznie trzeba mu ulegać. Zamiast siedzieć w domu i zamartwiać się w samotności, warto zrobić coś, co poprawi nam humor. Co na przykład?

Czytaj...