Ostatnia, nigdy niepublikowana powieść wybitnego pisarza

ERICH MARIA REMARQUE
NA ZIEMI OBIECANEJ

Tłum. Ewa Ziegler-Brodnicka

544 stron
format 125×195 mm
oprawa miękka
EAN 9788311121638
 
Ostatnia, nigdy niepublikowana powieść wybitnego pisarza.
 
Na ziemi obiecanej rozpoczął pisać na rok przed śmiercią. Opowiada ona o losach uchodźców niemieckich, głównie Żydów. USA to dla nich ziemia wolności i spokoju, świat nowych możliwości. Na obczyźnie ludzie ci nie są jednak w stanie uwolnić się od wspomnień koszmaru prześladowań i niekończących się ucieczek.
 
Główny bohater utworu 34-letni Ludwig Sommer, dziennikarz, jest Niemcem, Aryjczykiem, wrogiem nazizmu, przez nazistów poszukiwanym. Uciekał przed hitlerowskim reżimem po całej Europie, wreszcie przybył do Nowego Jorku  na fałszywych papierach, z paszportem zmarłego żydowskiego przyjaciela. Razem z innymi przebywa w obozie przejściowym na Ellis Island, skąd wyciąga go Robert Hirsch, również uciekinier, którego poznał jeszcze w europejskim obozie dla internowanych. Sommerowi udaje się stanąć na nogach, znaleźć stałą pracę u handlarza dziełami sztuki. Obraca się wśród emigrantów, ludzi pragnących pokoju i spokoju, którzy robią co mogą, żeby odnaleźć się w nowych warunkach, zbudować nowe życie, nowy własny świat. Nie mogą jednak wyzbyć się wspomnień. Akcja powieści nagle się urywa.
 
Jak autor zamierzał ją zakończyć dowiadujemy się w ogólnych zarysach z pozostałych w spuściźnie pisarza notatek. Decydując się na druk niedokończonej powieści wydawca postanowił pokazać czytelnikom również poszukiwania autora, dołączając do książki jego notatki.
 
ERICH MARIA REMARQUE (1898–1970) – wybitny pisarz niemiecki. W swoich książkach przejawiał poglądy pacyfistyczne, wynikające z doświadczeń I wojny światowej, w której brał udział.  Po przedwczesnym powrocie z frontu imał się różnych zawodów – był m.in. nauczycielem i dziennikarzem. W 1920 roku wydał swoją pierwszą powieść Dom marzeń, która nie odniosła sukcesu. Sławę przyniosła mu wydana w 1927 roku powieść Na Zachodzie bez zmian, ukazująca wojnę z perspektywy młodych żołnierzy niemieckich. Ze względu na swoje pacyfistyczne poglądy musiał opuścić nazistowskie Niemcy. Wyemigrował najpierw do Szwajcarii, później do Francji a następnie do Stanów Zjednoczonych, gdzie zmarł. Książki Remarque’a były tłumaczone na całym świecie i wielokrotnie ekranizowane.
 

podobne wpisy

(fem)życie i historie

Trwa finalizacja unikatowej i luksusowej inwestycji Nautic Park na polskim wybrzeżu

Jeszcze w tym roku zakończy się realizacja nadmorskiego projektu apartamentowego Nautic Park. Projekt wyróżnia się nowoczesną i kameralną architekturą z szeregiem udogodnień dla mieszkańców. Budowa powstaje w popularnym kurorcie Darłówko w pierwszej linii brzegowej. O unikatowości inwestycji świadczą zarówno lokalizacja tuż przy plaży, luksusowy poziom wykończenia oraz technika wykonania projektu.

Czytaj...
(fem)życie i historie

Wakacje nad morzem w pandemii – co warto wiedzieć

Urlop i okres wakacyjny to upragniony czas, na który czekamy cały rok. Odpoczynek od pracy, szkoły i codziennych obowiązków należy się każdemu z nas. W czasach pandemii realia wakacyjne są wyjątkowe. Po czasie izolacji i odosobnienia każdy pragnie powrotu do normalności. Polacy kochają wakacje nad morzem. ” Morza szum, ptaków śpiew(…)” to niezapomniane chwile, które […]

Czytaj...
(fem)życie i historie polecane

ZAJC – Rodzinna historia

Jak najlepiej poznać markę? Poznając ludzi, którzy za nią stoją. Historia marek to opowieść o pasji, zaangażowaniu i umiejętnościach. Tak też jest w przypadku poznańskiej firmy ZAJC. 

Czytaj...