Praca dla kobiet – czy jest dostępna?

Jednak kobietom jest znacznie trudniej na rynku pracy – nie ma dla nich wielu ofert pracy oraz nie są one dobrze opłacane. Kobieta zarabia o 20-30 procent mniej od mężczyzn za ten sam rodzaj pracy. Jest to niesprawiedliwe.

Praca dla kobiet w Polsce

Praca w Polsce powinna być realnie dostępna dla wszystkich, bez względu na płeć, wiek, sprawność lub jej brak – oczywiście niepełnosprawność nie może wykluczać z rynku pracy. Warto zadbać o najlepsze miejsca zatrudnienia dla każdego człowieka, oferujące zarobki, możliwości, zatrudnienie i wszystko to, bez czego nie można wyobrazić sobie życia. Kto ma dbać o miejsca pracy? Na pewno politycy, stanowiąc prawo umożliwiające przedsiębiorcom tworzenie oraz utrzymanie miejsc pracy. Tymczasem politycy cieszą się, że Polacy wyjeżdżają z Polski, bo mają pracę, a polskie statystyki bezrobocia są znacznie lepsze. I znów cierpią kobiety, bo to one zostają w Polsce, a ich mężowie zarabiają na zachodzie, przysyłając pieniądze do domu. Kobieta dba o dom, dzieci, sprząta, gotuje i pracuje w Polsce, a mąż jest poza Polską, zarabiając całkiem przyzwoite pieniądze, lecz płacąc często tęsknotą i rozpadem małżeństwa.

W jakich zawodach kobiety zarabiają najmniejsze pieniądze? Na pewno pracując w szkole czy szpitalu nie mogą liczyć na kokosy, ich zarobki są niskie, a praca bardzo wymagająca. Jednak cóż mają zrobić? Pracować trzeba, bo emerytury nikt za darmo im nie da. Sporo zarabiają kobiety w biznesie, IT, prawniczki oraz kobiety pracujące w domu, wykonujące pracę architekta czy projektanta. W innych zawodach wcale nie jest tak różowo. Bezrobocie kobiet także jest wyższe i trudniej wydobyć się z niego. Poszukiwanie pracy często jest wysiłkiem i wielką trudnością. Praca dla kobiet jest, ale pensje niskie i perspektyw brak. Nie na tym zależy paniom. Kiedyś jedna feministka napisała „Chcemy całego życia” i jest to prawda. Mamy ten sam potencjał, zatem chcemy mieć to samo, co otrzymują mężczyźni. Nikt nie chce żyć połowicznie, życie pełnią życia jest marzeniem oraz potrzebą wielu kobiet. I na to w pełni zasługują. Zatem same muszą zadbać o dobrze opłacaną pracę, emeryturę i równe płace kobiet i mężczyzn. W świecie rządzonym przez mężczyzn polityków nie jest to wcale łatwe. Więcej: jest to w pełni nierealne. I to jest najsmutniejsze w tej całej sytuacji. Kobiety zasługują na więcej, są lepiej wykształcone, mają potencjał, macierzyństwo nie jest przeszkodą, lecz atutem. Dopóki panowie tego nie zrozumieją, dopóty trzeba samodzielnie i samotnie przebijać się na rynku pracy. Taka jest konieczność i tego należy się trzymać.

Podsumowując, za niemądre decyzje polityków płacą kobiety – niską pensją, emeryturą i bezrobociem między jednym a drugim. Takie podejście do kobiet trudno jest zrozumieć i nie można go wybaczyć. Praca dla kobiet powinna być dostępna i możliwa w każdej branży. Obecnie tak nie jest.

podobne wpisy

Dłonie pełne dobra.
warsztaty i kursy

Jak pomóc młodym ludziom wejść w dorosłe życie? 

Moment wejścia w dorosłość jest jednym z najtrudniejszych w życiu człowieka. Dla niektórych zaczyna się od razu, kiedy po szkole średniej rozpoczynają pracę na cały etat, dla innych, którzy zdecydowali się na studia, jest nieco odroczona w czasie. Dla większości młodych ludzi jest to kolosalna zmiana, począwszy od zmiany trybu dnia, po podporządkowanie się nowej […]

Czytaj...
Dorota Florek Stylistka
moda polecane warsztaty i kursy

Dlaczego warto dać szansę personal shopperowi?

Korzystanie z usług personalnego stylisty to zjawisko nowe, lecz cieszące się wzrastającym zainteresowaniem. Profesjonalny towarzysz zakupów ma stać na straży dobrego stylu. Czy personal shopperzy faktycznie są potrzebni? Czy w dobie dynamicznie rozwijającej się cywilizacji jest to tylko zbędne udogodnienie? Odpowiedź jest prosta – osobisty stylista to strzał w dziesiątkę! Przedstawiamy kilka dowodów na sens […]

Czytaj...
(fem)uroda polecane warsztaty i kursy

Makijaż oczu krok po kroku

Makijaż oczu potrafi nastręczyć niemałych trudności. Czasem popełniamy rozmaite błędy, które powodują, że nawet dobrze dobrane kolory nic nie dają, a czasem trafiamy na zupełnie „nie swoją” kolorystykę. Wiele pań zastanawia się, jakie cienie do brązowych oczu będą najlepsze. Istnieje kilka takich możliwości, które zawsze okazują się strzałem w dziesiątkę.

Czytaj...