Praca dla kobiet – czy jest dostępna?

1

Jednak kobietom jest znacznie trudniej na rynku pracy – nie ma dla nich wielu ofert pracy oraz nie są one dobrze opłacane. Kobieta zarabia o 20-30 procent mniej od mężczyzn za ten sam rodzaj pracy. Jest to niesprawiedliwe.

Praca dla kobiet w Polsce

Praca w Polsce powinna być realnie dostępna dla wszystkich, bez względu na płeć, wiek, sprawność lub jej brak – oczywiście niepełnosprawność nie może wykluczać z rynku pracy. Warto zadbać o najlepsze miejsca zatrudnienia dla każdego człowieka, oferujące zarobki, możliwości, zatrudnienie i wszystko to, bez czego nie można wyobrazić sobie życia. Kto ma dbać o miejsca pracy? Na pewno politycy, stanowiąc prawo umożliwiające przedsiębiorcom tworzenie oraz utrzymanie miejsc pracy. Tymczasem politycy cieszą się, że Polacy wyjeżdżają z Polski, bo mają pracę, a polskie statystyki bezrobocia są znacznie lepsze. I znów cierpią kobiety, bo to one zostają w Polsce, a ich mężowie zarabiają na zachodzie, przysyłając pieniądze do domu. Kobieta dba o dom, dzieci, sprząta, gotuje i pracuje w Polsce, a mąż jest poza Polską, zarabiając całkiem przyzwoite pieniądze, lecz płacąc często tęsknotą i rozpadem małżeństwa.

W jakich zawodach kobiety zarabiają najmniejsze pieniądze? Na pewno pracując w szkole czy szpitalu nie mogą liczyć na kokosy, ich zarobki są niskie, a praca bardzo wymagająca. Jednak cóż mają zrobić? Pracować trzeba, bo emerytury nikt za darmo im nie da. Sporo zarabiają kobiety w biznesie, IT, prawniczki oraz kobiety pracujące w domu, wykonujące pracę architekta czy projektanta. W innych zawodach wcale nie jest tak różowo. Bezrobocie kobiet także jest wyższe i trudniej wydobyć się z niego. Poszukiwanie pracy często jest wysiłkiem i wielką trudnością. Praca dla kobiet jest, ale pensje niskie i perspektyw brak. Nie na tym zależy paniom. Kiedyś jedna feministka napisała „Chcemy całego życia” i jest to prawda. Mamy ten sam potencjał, zatem chcemy mieć to samo, co otrzymują mężczyźni. Nikt nie chce żyć połowicznie, życie pełnią życia jest marzeniem oraz potrzebą wielu kobiet. I na to w pełni zasługują. Zatem same muszą zadbać o dobrze opłacaną pracę, emeryturę i równe płace kobiet i mężczyzn. W świecie rządzonym przez mężczyzn polityków nie jest to wcale łatwe. Więcej: jest to w pełni nierealne. I to jest najsmutniejsze w tej całej sytuacji. Kobiety zasługują na więcej, są lepiej wykształcone, mają potencjał, macierzyństwo nie jest przeszkodą, lecz atutem. Dopóki panowie tego nie zrozumieją, dopóty trzeba samodzielnie i samotnie przebijać się na rynku pracy. Taka jest konieczność i tego należy się trzymać.

Podsumowując, za niemądre decyzje polityków płacą kobiety – niską pensją, emeryturą i bezrobociem między jednym a drugim. Takie podejście do kobiet trudno jest zrozumieć i nie można go wybaczyć. Praca dla kobiet powinna być dostępna i możliwa w każdej branży. Obecnie tak nie jest.

1 KOMENTARZ

  1. Czy ja wiem ,czy aż tak jest cięzko ? No w sumie jest zgadza się , sa prace ktore zwyczajnie kobieta nie wykona , bo nie ma na tyle siły. To jest normalne. Bardzo wazna rzeczą jest tez to jakie wearunki nam zapewnia pracodawca. Moj np zapewnił mi odpowiednie oświetlenie bym ja i moje koleanki/koledzy sie nie męczyli w pracy. a oświetlenie , które nam zalatwil,e tak ujme bylo od jakiejs bardzo dobrej firmy Trilux bodajże 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here