Różne rodzaje blizn zwalczaj różnymi sposobami

0

Oparzenie, operacja, źle leczony trądzik lub zwykłe zranienie mogą pozostawiać po sobie nieprzyjemnie wyglądające blizny. Mniejsze lub większe, w zależności od typu rany, praktycznie zawsze wiążą się jednak z pewnym brakiem komfortu psychicznego, a w przypadku dużych i brzydkich blizn mogą prowadzić nawet do zaniżenia własnej samooceny i świadomości swojej atrakcyjności.

Dlatego tak wiele osób stara się pozbyć niechcianych blizn i choć można to robić na wiele sposobów, to znając typ blizny o wiele łatwiej dopasować skuteczną metodę.

Typy blizn

Prosząc w aptece o maść na blizny można otrzymać zwykle uniwersalny specyfik wytworzony na bazie wyciągu z cebuli, nagietka, lnu oraz substancji chemicznych (allantoina, retinoidy, kwas glikolowy, witaminy A, C, D i E oraz pochodne heparyny sodowej)

Coraz częściej jednak można kupić maści lub żele przeznaczone do konkretnego typu blizny, zawierające na przykład substancje łagodzące w przypadku blizn po oparzeniach.

Standardowo blizny można podzielić na podstawie ich pochodzenia – pooperacyjne, potrądzikowe, oparzeniowe, blizny po zranieniach lub powstałe w wyniku chorób skóry. Podział wynika również z ich wyglądu, na którego podstawie wyróżnić można blizny zwykłe, przerosłe, zanikowe oraz bliznowce.

Te ostatnie leczy się najczęściej chirurgicznie, ponieważ nie są podatne na działanie maści. W zależności od typu blizny, z którą się ma do czynienia, zmienia się nieco skład preparatów, czas ich stosowania, częstotliwość nakładania kremu lub balsamu itp.

blizny

Domowe narzędzia

Chociaż obecnie nie brakuje skutecznych nieinwazyjnych metod, jak wspomniana wyżej maść na blizny, które są całkowicie bezbolesne, a przy tym tanie i skuteczne, wciąż sporo osób decyduje się na usuwanie blizn domowymi sposobami. Wykorzystywane są w tym celu ręcznie robione smarowidła, kompresy i wyciągi z cebuli oraz specjalne delikatne masaże skóry wokół blizny.

Zalecane są one również przez samych lekarzy, ponieważ masaż zabliźnionych okolic aktywuje komórki skórne pobudzając je do produkcji tkanki łącznej. Dodatkowo zalecane jest również, aby przez co najmniej rok unikać wystawiania blizny na silne światło słoneczne (opaleniznę) i nie chodzić na solarium.

Absolutnie nie wolno również zrywać i zdrapywać strupków powstających na gojących się ranach, ponieważ powoduje to najczęściej jeszcze większe powiększanie się blizny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here