Seryjni zabójcy

Znajdziemy w niej galerię odrażających postaci, które wsławiły się licznymi morderstwami.
Są tu morderczy królowie i królowe, zabójcy-kanibale, sadyści, mordujący wielokrotnie dla zysku, przestępcy działający w gangach i grupach, kaci, krwawe zabójczynie, zabijający w imieniu państwa lub ideologii, mordujący lekarze oraz mordercy obłąkani i wyznawcy demonicznych kultów.
 
Co ich popycha do czynienia zła? Jakie są jego źródła? Dlaczego w pewnych epokach rodzi się
i działa więcej seryjnych zabójców niż w innych? Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć Rodney Castleden.
 
Badając i analizując motywy zbrodni, dokonuje umownego podziału seryjnych zabójców na pięć typów.

  • Pierwszy z nich to typ wizjonera. Jest to klasyczny szaleniec, człowiek, który zabija, ponieważ głosy rozbrzmiewające w jego głowie, mówią mu by zabijał.
  • Drugim typem zabójcy seryjnego jest misjonarz, zabójca czyniący dobro, który eliminuje to, co uważa za złe.
  • Trzecim typem jest poszukiwacz emocji. Tacy zabójcy są sadystami, a ich morderstwa stają się coraz bardziej okrutne.
  • Czwartym typem, często spokrewnionym z poszukiwaczem emocji, jest zabójca mordujący dla zaspokojenia żądzy, który torturując na śmierć ofiary, osiąga zaspokojenie seksualne. Piątym typem jest tyran.

 
Rodney Castleden jest znanym brytyjskim autorem książek historycznych, specjalizuje się w dziejach starożytnej Brytanii i obszaru Egei. Zyskał uznanie jako znawca starożytnych mitów i legend, napisał też kilka antologii zbrodni i morderstw. Nakładem wydawnictwa Bellona ukazały się już Wcielenia zła oraz Krwawi mordercy tego samego autora.

Rodney Castleden   
SERYJNI ZABÓJCY. OD ŚREDNIOWIECZA DO CZASÓW WSPÓŁCZESNYCH
tłum. Ewa Westwalewicz-Mogilska

Wydawnictwo Bellona
format B5
oprawa miękka
cena det. 47 zł

                               

podobne wpisy

(fem)życie i historie

Trwa finalizacja unikatowej i luksusowej inwestycji Nautic Park na polskim wybrzeżu

Jeszcze w tym roku zakończy się realizacja nadmorskiego projektu apartamentowego Nautic Park. Projekt wyróżnia się nowoczesną i kameralną architekturą z szeregiem udogodnień dla mieszkańców. Budowa powstaje w popularnym kurorcie Darłówko w pierwszej linii brzegowej. O unikatowości inwestycji świadczą zarówno lokalizacja tuż przy plaży, luksusowy poziom wykończenia oraz technika wykonania projektu.

Czytaj...
(fem)życie i historie

Wakacje nad morzem w pandemii – co warto wiedzieć

Urlop i okres wakacyjny to upragniony czas, na który czekamy cały rok. Odpoczynek od pracy, szkoły i codziennych obowiązków należy się każdemu z nas. W czasach pandemii realia wakacyjne są wyjątkowe. Po czasie izolacji i odosobnienia każdy pragnie powrotu do normalności. Polacy kochają wakacje nad morzem. ” Morza szum, ptaków śpiew(…)” to niezapomniane chwile, które […]

Czytaj...
(fem)życie i historie polecane

ZAJC – Rodzinna historia

Jak najlepiej poznać markę? Poznając ludzi, którzy za nią stoją. Historia marek to opowieść o pasji, zaangażowaniu i umiejętnościach. Tak też jest w przypadku poznańskiej firmy ZAJC. 

Czytaj...