Sprzątanie w szafie, czyli wyrzucamy zbędne rzeczy

Co jakiś czas zdarza się, że musimy wyczyścić nasze szafki z niepotrzebnych ubrań. Dla wielu osób nie jest to łatwa rzecz, ze względu na to, że nierzadko darzymy je dużym sentymentem, a poza tym po prostu szkoda wyrzucić coś, na co się ciężko pracowało. Często nasze zakupy, zwłaszcza te wyprzedażowe, są nieprzemyślane i zalegają miesiącami na półkach. Jak więc zaplanować oczyszczanie szafy?

Od czego zacząć „wietrzenie” szafy?

Po pierwsze przygotujmy pudła i worki, do których będziemy wkładać niepotrzebne rzeczy. Ułatwią nam one później transport oraz spowodują, że nie będziemy mieć bałaganu na mieszkaniu. Kiedy już zabierzemy się za pierwszą szafę, to nie otwierajmy innych półek – niech to będzie robione po kolei. Wyciągajmy rzeczy i zastanówmy się czy rzeczywiście jeszcze to kiedyś założymy. Niektóre kobiety przyjmują zasadę, że jeżeli nie ubrały danej rzeczy przez ostatnie sześć – siedem miesięcy, bądź siedzi ona z metką od początku zakupu, to trzeba się jej pozbyć. Oczywiście ta zasada nie jest uniwersalna, bowiem mamy wiele ubrań sezonowych. Do każdej rzeczy musimy podejść zdroworozsądkowo.

Oprócz kreacji nowych i nienoszonych, nasza szafa może być pełna ubrań po prostu znoszonych, których ciężko się nam pozbyć ze względu na sentyment. Niestety, ale każda rzecz z dziurami, która utraciła kolor lub posiadająca nieestetyczne plamy pod pachami powinna być usunięta. Doskonale wiemy, że nie będziesz mieć czasu ani chęci ich przerobić, mimo, iż sobie to obiecujesz. Więc każdej niepotrzebnej rzeczy mówimy zdecydowane „do widzenia”.

pozamiatane

Co po czyszczeniu?

Co zrobić z ubraniami po czystkach w domu? O to zapytaliśmy ekspertów z firmy pozamiatane.pl, specjalizującej się w sprzątaniu mieszkań, biur i innych pomieszczeń. W swojej praktyce nie raz mieli do czynienia z rzeczami, które dla właściciela okazały się zbędne. Pierwszą myślą, jaka przychodzi wielu osobom do głowy, to ich sprzedaż. Nieużywane bądź używane, ale zadbane rzeczy, można po prostu spieniężyć, odzyskując część wydanych pieniędzy. Można to zrobić zarówno za pomocą portali społecznościowych, jak i specjalnych portali aukcyjnych. Jednak musimy dobrze opisać produkt i zrobić mu wysokiej jakości zdjęcia. Wtedy nasze szanse na sprzedaż znacznie wzrastają.

Innym sposobem, żeby pozbyć się niechcianych rzeczy, jest oddanie ich potrzebującym. Oczywiście nie zarobimy na tym, ale spełnimy dobry uczynek i będziemy mieć świadomość, że zamiast zalegać w szafie, nasze ubrania komuś realnie pomogą. Ostatecznością jest wyrzucenie rzeczy do kosza, jednak zdecydowanie tej opcji nie polecamy. Zawsze znajdzie się ktoś, kto z nich jeszcze skorzysta.

Jak widać porządki w szafie, jeżeli są dobrze zaplanowane, nie są taką straszną rzeczą. Kluczem jest tutaj odpowiednie rozplanowanie działań i systematyka. Pocieszający jest fakt, że choć większość osób ma problemy z wyrzuceniem swoich rzeczy, to poczucie żalu mija kiedy dobrze się zastanowimy co z nimi dalej zrobimy – wyrzucimy, sprzedamy czy oddamy potrzebującym.

podobne wpisy

ciekawostki odżywianie

Kalkulator BMI – czym jest i dlaczego warto brać go pod uwagę przy diecie?

Body Mass Index, czyli popularne BMI służy do szybkiego i bardzo wygodnego obliczenia własnego wskaźnika masy ciała. Stosowane jest tak przez osoby prywatne jak i przez profesjonalnych dietetyków. Z tą tylko różnicą, ze ta druga grupa zazwyczaj bierze pod uwagę również inne dane pozwalające na prawidłową ocenę wagi. 

Czytaj...
ciekawostki polecane warto wiedzieć

Judytowo – pierwszy w Polsce azyl dla szczeniąt i psów niepełnosprawnych nagrodzony 

Azyl dla niepełnosprawnych psów z Woli Wodzyńskiej koło Ciechanowa został tegorocznym laureatem plebiscytu „Serce dla Zwierząt”. W ośrodku zwanym Judytowo opiekę nad psiakami pełnią także osoby niepełnosprawne. 

Czytaj...
Kawa Mocha
ciekawostki

Zobacz przepis na kawę idealną na jesienne popołudnia

Jesień nie rozpieszcza nas pogodą. Deszczowe dni zdecydowanie zdarzają się częściej niż te słoneczne. Na dodatek temperatury znacznie spadają i ciepłe letnie wieczory odchodzą w zapomnienie. To, czego potrzebujemy, to dobry serial, ciepły koc i aromatyczna kawa. Poznaj nasz przepis na idealną kawę na jesienne popołudnia!

Czytaj...