USG Dopplera wykrywa zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta

Drętwienie i marznięcie dłoni lub stóp może być objawem ograniczonej drożności tętnic. Skutki nieleczenia tych dolegliwości bywają bardzo groźne i w dłuższej perspektywie mogą prowadzić nawet do udaru czy zawału serca. Także zawroty głowy i omdlenia mogą świadczyć o zwężeniu światła naczyń przez przyrastającą blaszkę miażdżycową. Jak sprawdzić stan żył i tętnic w naszym organizmie? Z pomocą przychodzi USG Dopplera!

Sprzęt USG określi stan tętnic i żył

Ból i drętwienie kończyn, marznięcie dłoni i stóp pomimo wysokiej temperatury otoczenia mogą świadczyć o zwężeniu i ograniczonej drożności tętnic. Wskazywać może na to także złe gojenie się ran na kończynach, zaburzenia czucia w obrębie kończyn i obecność żylaków.

Z pomocą dla pacjentów o takich dolegliwościach przychodzi USG Dopplera. Aparaty USG Doppler pozwalają ocenić zwężenia, niedrożności, tętniaki i wykryć nawet najdrobniejsze schorzenia tętnic i żył. Wykorzystywane są także do diagnozowania miażdżycy.

USG Dopplera a miażdżyca

Jak twierdzą eksperci, miażdżycą zagrożonych jest około 6 mln Polaków. Miażdżyca najczęściej tworzy się w tętnicach szyjnych i kręgowych doprowadzających krew do mózgu, ale występuje także w tętnicach wieńcowych odżywiających serce oraz w tętnicach kończyn.

Gdy blaszka miażdżycowa zlokalizowana jest w tętnicach szyjnych, pacjent odczuwa zawroty głowy, omdlenia i epizody utraty przytomności. Jeśli umiejscowi się w naczyniach wieńcowych – sprzyja rozwojowi choroby niedokrwiennej serca.

USG Dopplera, obok badań laboratoryjnych i tomografii, jest podstawowym badaniem obrazowym stosowanym w diagnostyce miażdżycy. Aparaty USG pozwalają bowiem dokładnie uwidocznić przepływy krwi przez naczynia i dostrzec przyrastającą blaszkę miażdżycową. W serwisie Philips Healthcare jest dużo więcej informacji na temat sprzętu USG z opcją doppler: https://www.philips.pl/healthcare/solutions/ultrasound

Lekarz wykonujący badanie widzi, w którym miejscu krew płynie wolniej, a w którym szybciej, mierzy przepływ krwi przez naczynia i w ten sposób uzyskuje informacje o przekroju i wydolności badanych tętnic i żył. Niedrożne tętnice nie mogą w prawidłowy sposób zaopatrywać w krew konkretnych narządów, co prowadzi do ich niedotlenienia.

Ultrasonografia jest badaniem łatwo dostępnym, bezbolesnym i nieinwazyjnym. Nie naraża pacjenta na promieniowanie, a wyniki dostępne są już kilka minut po badaniu. Badanie USG znajduje zastosowanie w wielu obszarach medycyny, m.in. w kardiologii, neurologii i okulistyce, przez co jest jednym z istotniejszych elementów diagnostyki wykorzystywanym przez lekarzy. W przypadku USG Dopplera, pozwala określić stan żył i tętnic i – w rezultacie – zapobiec ryzyku wystąpienia groźnych incydentów sercowo-naczyniowych.

podobne wpisy

medycyna

Wizyta u ortodonty – co warto wiedzieć?

Jak przygotować się do wizyty? Ile kosztuje? Czym zajmuje się ortodonta i co leczy? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym tekście. Przeczytaj i sprawdź co powinieneś wiedzieć o wizycie u ortodonty.

Czytaj...
medycyna

Jakie objawy ma grzybica?

Jedna z najczęściej spotykanych chorób skóry. Łatwo można zarazić się nią na przykład na basenie, lecz pomimo częstego spotykania, nie każdy wie jakie ma objawy. Przeczytaj i sprawdź jak się chronić i czego unikać.

Czytaj...
Plusssz Junior Multiwitamina
dzieci medycyna polecane

Recepta na regenerację organizmu malucha po chorobie

Za oknem jesień w pełni i coraz częściej witają nas szare i deszczowe poranki. Przy częstych wahaniach temperatury na zewnątrz, ciężko uchronić malucha przed infekcją. Pierwszy kaszel, katar i ból głowy macie już za sobą? Podpowiadamy jak zadbać o odpowiednią regenerację organizmu, która zapobiegnie nawrotom choroby.

Czytaj...