Jak wspomóc rozwój mowy, kiedy dziecko zaczyna mówić? Zobacz, co możesz zrobić

Nie możesz się doczekać tego okresu, kiedy dziecko zaczyna mówić? Jeżeli zauważasz u swojej pociechy pierwsze próby porozumiewania się z rodzicami, możesz dodatkowo stymulować te umiejętności. Sprawdź, jakie kroki wykonać w tym kierunku.

Moment kiedy dziecko zaczyna mówić to kwestia bardzo indywidualna. Ponieważ każde niemowlę rozwija się we własnym tempie, niektóre maluchy zaczynają komunikować się szybciej, inne wolniej. Chociaż kolejnych kamieni milowych w rozwoju niemowlęcia nie da się przeskoczyć, możesz po części przyczynić się do przyspieszenia tego procesu.

Rozwój mowy zmienia się dynamicznie

O ile roczne dzieci są w stanie wypowiedzieć ze zrozumieniem kilka prostych słów, tak 18-miesięczne maluchy bez problemu powinny używać nawet 10 prostych wyrazów oraz powtarzać słowa – zwykle z ominięciem początków lub końcówek wyrazów. W wieku dwóch lat dziecko jest w stanie połączyć od 2 do 4 wyrazów w sensowny ciąg, zaś w wieku trzech lat zasób słownictwa znacznie się poszerza.

Rozwój mowy warto stymulować

Gdy dziecko zaczyna mówić, warto rozpocząć próby stymulowania rozwoju mowy. Są to proste zadania dla maluchów, które staną się jednocześnie doskonałą zabawą.

Ćwiczenia usprawniające pracę narządów artykulacyjnych

W łatwy sposób można usprawnić funkcjonowanie narządów artykulacyjnych – w tej roli świetnie sprawdzają się zabawy fonacyjne. Wystarczy naśladować z dzieckiem dźwięki wydawane przez zwierzęta, pojazdy czy ludzi.

Przykład: kotek mruczy – mmmm, chłopiec ziewa – aaaaa, mucha bzyczy – bzzzz, wąż syczy – ssss. Warto także naśladować cmokanie czy kląskanie językiem.

Naśladowanie odgłosów otoczenia

To zabawa podobna do poprzedniej. Wystarczy zachęcić dziecko do powtarzania odgłosów wiatru, przejeżdżającego samochodu, lecącego samolotu. Dobre efekty przynosi także zachęcanie do powtarzania odgłosów wydawanych przez zwierzęta.

Pokazywanie dziecku nowych przedmiotów i ich nazywanie

Gdy dziecko próbuje mówić, warto skoncentrować się na pokazywaniu maluchowi nowych przedmiotów i nazywaniu ich. Najlepiej, jeśli będą to przedmioty, z którymi pociecha ma styczność na co dzień. Nazywaj poszczególne elementy ubioru, jedzenie, zabawki.

Czytanie książek i pokazywanie obrazków

Czytanie książek z maluchem wcale nie musi polegać na wypowiedzeniu zapisanego tekstu słowo w słowo. Czasami wystarczy opowiedzenie treści własnymi słowami oraz wskazywanie obrazków. Warto przy tym zachęcać dziecko do mówienia poprzez zadawanie prostych pytań, np. „Dziewczynka na obrazku jest smutna czy wesoła?”

Opowiadanie o wykonywanych czynnościach

Rozwijająca zabawa z dzieckiem nie zawsze musi wiązać się z czytaniem książek czy układaniem klocków. Wspólne wykonywanie codziennych obowiązków także jest kształcące – szczególnie, jeśli połączysz je z opowiadaniem o tym, co razem robicie.

Zadawanie pytań zachęcających do odpowiadania

Zadawanie pytań zachęcających do odpowiadania to ćwiczenie, które możesz realizować właściwie wszędzie, np. podczas spaceru, zakupów. Jeżeli maluch nie zna odpowiedzi, nazwij przedmiot lub czynność, podpowiedz. Pamiętaj jednak, by nie odpowiadać z wyprzedzeniem – dziecko musi mieć czas na zastanowienie się i odpowiedź.

To, kiedy maluch zacznie mówić, jest kwestią indywidualną. Jeżeli jednak martwisz się, że następuje to zbyt późno lub zauważasz niepokojące objawy, udaj się do specjalisty. Logopeda lub neurologopeda pomogą rozpoznać przyczynę problemu.

One thought on “Jak wspomóc rozwój mowy, kiedy dziecko zaczyna mówić? Zobacz, co możesz zrobić”

Comments are closed.

podobne wpisy

Pomóż dziecku radzić sobie z emocjami. Sięgnij po gry terapeutyczne i nie tylko
dzieci

Pomóż dziecku radzić sobie z emocjami. Sięgnij po gry terapeutyczne i nie tylko

W delikatnym procesie, kiedy młody umysł stara się zrozumieć i nazwać to, co czuje, nauka poprzez zabawę jest wyjątkowo cennym narzędziem. Ale jak w przystępny i jednocześnie efektywny sposób wspierać dzieci w odkrywaniu i radzeniu sobie z ich emocjami? Odpowiedzią są gry terapeutyczne oraz bajki, zarówno te tradycyjne, jak i te dostępne w formie audiobooków, […]

Czytaj...
dzieci

Dla małych odkrywców – spacerowy krem na każdą pogodę!

Za oknem jesień – deszcz przeplata się ze słońcem, a Ty potrzebujesz kremu dla Twojego malucha, który sprawdzi się w każdą pogodę. Szukasz naturalnej receptury i składu zawierającego wysokiej jakości filtry mineralne. Znamy rozwiązanie! Eksperci MomMe wiedzą jak ważne jest zabezpieczenie delikatnej buzi dziecka przed słońcem, wiatrem, mrozem i wilgocią.

Czytaj...
dzieci

Odwodnienie organizmu – jak mu zapobiegać?

Odwodnienie organizmu to stan, który może nieść nieprzyjemne konsekwencje, dlatego każdego dnia należy dbać o odpowiednią podaż płynów. Szczególnie istotne jest to w przypadku małych dzieci, kobiet w ciąży i mam karmiących, bo w tych właśnie grupach ryzyko odwodnienia należy do najwyższych. Jakie zatem objawy powinny nas zaniepokoić i co robić, by nie doprowadzić do […]

Czytaj...