Wzdęcia – krępujący problem

Wzdęcia, określane również mianem bębnicy, to problem o tyle nieprzyjemny, o ile niezwykle częsty. W praktyce na ten rodzaj zespołu zaburzeń czynnościowych skarży się około 10 – 30% osób dorosłych.

Czym są wzdęcia?

Gdy niestrawione resztki pokarmów bogatych w węglowodany trafiają do jelita grubego, wówczas rozpoczyna się proces fermentacji wywołany działaniem bakterii jelitowych. Powstaje więc reakcja chemiczna, której bezpośrednim i – niestety mocno odczuwalnym efektem, są gazy. W ich składzie znajdziemy m.in. dwutlenek węgla, wodór, metan i azot. Warto dodać, że powietrze połykane w trakcie konsumpcji wpływa na przyspieszenie procesów fermentacyjnych, niemniej jednak zbyt duże ilości takowego sprawiają, iż automatycznie zwiększa się również ilość wytwarzanych przez organizm gazów. Ta z kolei daje o sobie znać w postaci uczucia przepełnienia, odbijania czy częstego oddawania wspomnianych gazów, a więc – mówiąc jednym słowem – wzdęć.

wzdecia

Same wzdęcia określane są przez pacjentów jako uczucie przepełnienia, związane z poczuciem powiększenia obwodu brzucha. Dolegliwości bardzo często towarzyszą nadmierne wiatry, odbijanie, refluks żołądkowy polegający na cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, zgaga, a niekiedy nawet ból.

Przyczyny wzdęć

Aerofagia zwana także łykawicą, to zaburzenie czynnościowe przewodu pokarmowego, które objawia się połykaniem przez pacjenta zbyt dużej ilości powietrza. Jak więc łatwo się domyślić, osoby cierpiące na aerofagię bardzo często padają również ofiarami wzdęć. Wśród innych przyczyn bębnicy wymienić należy jedzenie w pośpiechu, palenie papierosów, wypijanie zbyt dużych ilości napojów gazowanych, nadmierny wzrost bakterii obecnych w jelicie grubym, niewydolność trzustki, niedrożność jelit, zespół jelita drażliwego. Wzdęty brzuch może być również efektem niezbyt zdrowej diety, obfitującej w potrawy tłuste i słodycze, jak również produkty o działaniu wzdymającym, takie jak m.in. rośliny kapustne oraz strączkowe.

Leczenie wzdęć

Pierwszym krokiem do wyeliminowania wspomnianego problemu jest wykluczenie wyżej wymienionych nawyków, mogących stanowić bezpośrednią przyczynę problemu. Ponadto – po zjedzonym posiłku – warto sięgnąć po herbatki ziołowe odznaczające się działaniem wiatropędnym, a więc napar z kopru włoskiego, mięty pieprzowej czy bazylii. Ulgę przy wzdęciach brzucha przynieść może także żucie plasterków świeżo pokrojonego imbiru, który dodatkowo przyczyni się do odświeżenia oddechu.

W przypadku pojawienia się wzdęć unikajmy pozycji leżącej, gdyż wówczas nadmierne ilości powietrza zostają niejako uwięzione w żołądku, co może dodatkowo pogłębić problem. O wiele lepszym rozwiązaniem jest spacer czy nawet jogging, który przyspieszy pasaż jelitowy.

Naturalnie w aptekach dostępnych jest również spora ilość środków, których zadaniem jest eliminacja problemu wzdęć. Niemniej jednak z uwagi na fakt, iż samodzielne znalezienie bezpośredniej przyczyny wzdęć jest dość trudne, warto wybierać produkty działające w sposób kompleksowy na dolegliwości o podłożu żołądkowo – jelitowym, takie jak np. Iberogast.

podobne wpisy

medycyna

Wizyta u ortodonty – co warto wiedzieć?

Jak przygotować się do wizyty? Ile kosztuje? Czym zajmuje się ortodonta i co leczy? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym tekście. Przeczytaj i sprawdź co powinieneś wiedzieć o wizycie u ortodonty.

Czytaj...
medycyna

Jakie objawy ma grzybica?

Jedna z najczęściej spotykanych chorób skóry. Łatwo można zarazić się nią na przykład na basenie, lecz pomimo częstego spotykania, nie każdy wie jakie ma objawy. Przeczytaj i sprawdź jak się chronić i czego unikać.

Czytaj...
Plusssz Junior Multiwitamina
dzieci medycyna polecane

Recepta na regenerację organizmu malucha po chorobie

Za oknem jesień w pełni i coraz częściej witają nas szare i deszczowe poranki. Przy częstych wahaniach temperatury na zewnątrz, ciężko uchronić malucha przed infekcją. Pierwszy kaszel, katar i ból głowy macie już za sobą? Podpowiadamy jak zadbać o odpowiednią regenerację organizmu, która zapobiegnie nawrotom choroby.

Czytaj...