Kurs języka obcego – indywidualny czy w grupie?

2

Swobodne posługiwanie się językiem obcym obecnie nie wydaje się niezwykle cenioną w dzisiejszych czasach umiejętnością, lecz jest już raczej traktowana jako konieczność, a nie dodatkowy atut.

Przede wszystkim otwiera nam ona drzwi na świat – w szczególności jeśli znamy angielski, który uważany jest za język międzynarodowy. Posługując się innym językiem, możemy studiować lub pracować za granicą, jest nam także zdecydowanie łatwiej znaleźć pracę w kraju. Bez przeszkód porozumiemy się z obcokrajowcem na wakacjach czy w Internecie, co znacznie podnosi naszą pewność siebie. Najlepszym i niezwykle efektywnym sposobem na naukę języka obcego jest rozpoczęcie kursu w szkołach językowych.

Tylko profesjonalni lektorzy czy native speaker mogą nauczyć nas nie tylko słownictwa czy gramatyki, ale także akcentu i kultury danego kraju. Gdy zadecydujemy już, że chcemy zapisać się na kurs, pojawia się tylko jedno pytanie – czy podjąć zajęcia indywidualne czy może w grupie?

Nauka indywidualna

Jeśli jesteś z natury nieśmiały, masz problemy z koncentracją przy zbyt dużej ilości bodźców i wystarczająco sam potrafisz się zmotywować do działania, to z dużym prawdopodobieństwem nauka indywidualna będzie dla ciebie właściwym wyborem. Indywidualny kurs z native speakerem lub profesjonalnym lektorem pozwoli na dostosowanie tempa nauki do twoich możliwości. Także jeśli chodzi o same zajęcia, będą one elastyczne i dopasowane wyłącznie do twojego harmonogramu dnia. Dodatkowo lekcje indywidualne pozwalają na dobranie odpowiedniego dla ciebie programu i materiału, w zależności od tego, jaki jest twój powód i cel nauki danego języka obcego. Tego typu zajęcia mają jednak także wady. Przede wszystkim rozwijanie komunikacji w innym języku tylko z jedną osobą, czyli lektorem. Zajęcia indywidualne nie dają możliwości konfrontowania swoich umiejętności oraz wypróbowania ich z kimś innym. Ponadto techniki nauki pracy w grupach czy drama nie są możliwe w tego typu zajęciach. Trzeba się także liczyć z tym, iż lekcje indywidualne kosztują znacznie więcej niż grupowe.

Nauka w grupie

Jeśli określasz siebie mianem ekstrawertyka, lubisz zdrową rywalizację, nie boisz się popełniać błędów językowych i chcesz stale sprawdzać swoje umiejętności w gronie innych osób, to kurs grupowy jest właśnie dla ciebie. Przede wszystkim grupa zapewni ci motywację do działania. Nie chcąc opóźniać grupy, zdecydowanie bardziej będzie zależało ci na nauce. Większa liczba osób zapewnia także ciekawsze zajęcia, gdyż z powodzeniem można korzystać z technik nauki języków obcych, takich jak gry planszowe czy drama. Ponadto człowiek uczy się na błędach, a słuchając innych, łatwiej będzie wychwycić ci typowe pomyłki popełniane podczas mówienia. Jednak należy mieć na uwadze, iż nauka w grupie zmusza do dostosowania się do ogólnego tempa nauki, harmonogramu zajęć oraz prowadzonego programu nauczania.

Kurs indywidualny czy w grupie – każdy z nich ma swoje wady i zalety, ale łączy ich na pewno jedno – są niezwykle pomocne przy nauce języka obcego. Przed zapisaniem się na kurs warto rozważyć wszystkie za i przeciw i zdecydować, co dla nas samych będzie najlepsze. Przy podejmowaniu decyzji należy wziąć pod uwagę aspekty, takie jak: osobowość, potrzeby i cel, jaki kieruje nami przy rozpoczęciu kursu. Gdy wybór zostanie podjęty, pozostaje nam jak najszybciej zapisać się dany kurs językowy.

Źródło: 3WAY – Szkoła angielskiego dla dzieci

2 KOMENTARZE

  1. Od siebie dodałabym, że najważniejsze w nauce języka jest przełamanie się do mówienia. Dlatego kursy grupowe, a najlepiej jeszcze za granicą, to jest to! 🙂

  2. Dla mnie najbardziej efektywna nauka to zajęcia indywidualne. Jednak ostatnio dosyć często zmieniałam miejsca zamieszkania, dlatego chciałam znaleźć szkołę, która prowadzi zajęcia także online. I tak trafiłam na szkołę Berlitz. Dużo dzięki nim się uczę i sporo się dowiedziałam, no i fajne jest to, że mogę uczyć się z różnych miejsc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here