Aby w porę wykryć raka piersi, należy regularnie wykonywać badania profilaktyczne. Przeprowadza się je z użyciem fal ultradźwiękowych lub promieni rentgenowskich. Rodzaj badania powinien być uzależniony od wieku pacjentki oraz budowy jej piersi.
Kiedy przeprowadzić badanie mammograficzne
Mammografia polecana jest kobietom po 35-40. roku życia. Jest to spowodowane tym, że z wiekiem w piersiach rozrasta się tkanka tłuszczowa, która jest łatwiejsza do zbadania promieniami rentgenowskimi stosowanymi w mammografii. Z ich pomocą można wykryć nawet bardzo małe zmiany, o średnicy bliskiej jednego milimetra. Można też zobrazować kształt guzków, co pomaga w rozpoznaniu czy jest to zmiana łagodna czy złośliwa. Mammografia wykrywa też zwapnienia, czyli mineralne złogi wapnia, które mogą być oznaką raka lub zmian przedrakowych.
Mammografia nie najlepiej sprawdza się w badaniu młodszych kobiet. W 2015 roku, American Cancer Society opublikowało badania, w których kobietom spoza grupy ryzyka zaleca się rozpoczęcie regularnych badań mammograficznych dopiero po 45. roku życia.
Kiedy przeprowadzić badanie USG piersi
Badanie ultrasonograficzne piersi polecane jest młodym kobietom, których piersi mają więcej tkanki gruczołowej niż tłuszczowej. Zaleca się je także starszym kobietom, które stosują hormonalną terapię zastępczą. Regularnie przyjmowane hormony powodują, że w piersiach ponownie przyrasta tkanka gruczołowa i zmiany lepiej widoczne są w badaniu USG. Podczas badania USG można oglądać zmiany pod różnym kątem i dzięki temu odróżnić łagodne torbiele od zmian złośliwych. Badanie nie wykrywa jednak zwapnień.
USG piersi to badanie wykorzystujące ultradźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości. Jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne nawet dla kobiet w ciąży.
Jak często wykonywać badania piersi
Mammografia i USG piersi to badania, które uzupełniają się wzajemnie i nie należy rezygnować z żadnego z nich. Są to badania profilaktyczne, dlatego powinny być wykonywane regularnie. Badanie USG zaleca się wykonywać raz do roku po ukończeniu 30. roku życia lub raz na pół roku w wypadku wykrycia niepokojących zmian w piersiach. Z kolei mammografia wykorzystuje promienie rentgenowskie, które w dużej dawce mogą być szkodliwe. Dlatego zaleca się jej wykonywanie dopiero po 45. roku życia, w dwuletnich odstępach. Po skończeniu 50 lat prześwietlenie piersi należy wykonywać co roku. O wcześniejszej lub częstszej mammografii może zadecydowac lekarz.