Książka – przyjacielem człowieka

Bardzo często spotykamy się z powiedzeniem, że „książki są najlepszymi przyjaciółmi człowieka”. Przyjaciel to osoba, która nigdy nie zawiedzie, nie wyśmieje, nie odrzuci, towarzyszy nam w różnych momentach naszego życia, w tych trudniejszych nas pociesza i dodaje otuchy.

Niestety w życiu zdarza się, że osoba, którą uważamy za przyjaciela potrafi nas zawieść. Książka nigdy nas nie zawiedzie, nigdy nie wyśmieje, czytając książkę można zapomnieć o swoich problemach, oderwać się od szarej rzeczywistości, przenieść się myślami w inny świat.

Książki są dla nas źródłem cennych informacji. Rozwijają naszą wyobraźnię, pobudzają nasz umysł do myślenia. Książka może towarzyszyć nam w każdej chwili. Możemy ją wszędzie ze sobą zabrać. Książka umili nam czas podczas jazdy autobusem czy pociągiem, na przystanku czy na dworcu w oczekiwaniu na autobus lub pociąg, w poczekalni u lekarza, w kolejce do fryzjera.

Książki czytamy tylko wtedy, gdy mamy na to ochotę, książki nigdy nam się narzucają, nigdy o nic nie proszą, a zawsze wiele dają. Czytanie książek to bardzo dobry sposób na odpoczynek i relaks. Po ciężkim dniu pozwala się odstresować i wyciszyć.

Książki zapewniają nam wiele wrażeń, emocji, dzięki książkom zdobywamy wiedzę, rozwijamy swoje zainteresowania, poszerzamy swój zasób słownictwa. Książki podsuwają nam pomysły, jak rozwiązać niektóre problemy życia codziennego, uwrażliwiają nas na wiele spraw.

Jak zachęcić dzieci i młodzież do czytania książek?

W obecnych czasach wraz z coraz większą popularnością komputerów nawyk czytania książek zwłaszcza wśród młodych ludzi powoli zanika. Zamiast czytać, wolą oni serfować po Internecie, grać w gry komputerowe, oglądać telewizję. Często dotyczy to także osób starszych. Wielu z nas woli obejrzeć film nakręcony na postawie książki, niż przeczytać samą książkę.

Dużą rolę w kształtowaniu nawyku czytania u dzieci odgrywają rodzice. To oni są pierwszymi osobami wprowadzającymi dziecko w świat książki. Warto więc czytać dziecku od najmłodszych lat. Starszym dzieciom, potrafiącym już czytać samodzielnie warto podsuwać pozycje książkowe zgodnie z upodobaniami dzieci. Większość nastolatków nie pogardzi fantastyką.

Nastolatkom na pewno spodoba się seria o Harrym Potterze oraz inne książki autorstwa J.K. Rowling, np. Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Powieści J.K. Rowling są niezwykle ciekawe i wciągające.

podobne wpisy

Czym się różni karma dla małych psów od tej dla dużych ras?
warto wiedzieć

Czym się różni karma dla małych psów od tej dla dużych ras?

Każdy pies jest inny (i wyjątkowy!) i musi to znaleźć odzwierciedlenie w jego diecie. Dzisiaj spojrzymy na kilka kluczowych różnic, jakie posiada karma dla małych psów i dużych ras. Każdy pies ma inne potrzeby żywieniowe, ale nawet ogólnie mówiąc, wymagania małych ras różnią się znacznie od wymagań psów ras dużych. Korzystanie ze wskazówek zawartych w […]

Czytaj...
warto wiedzieć

DOBROCZYNNY KALENDARZ ADWENTOWY TO WYJĄTKOWY PREZENT DLA KAŻDEGO

Orientana we współpracy z Fundacją ADRA stworzyła unikalny Kalendarz Adwentowy. Dochód z jego sprzedaży będzie w całości przekazany Fundacji, która wspiera żyjące w ubóstwie i głodzie dzieci w Bangladeszu.  W okienkach oznakowanych od 1 do 24 grudnia znajdziesz szczegółowe informacje o dzieciach, którym pomagasz! Do tego mamy dla Ciebie specjalną niespodziankę na każdy dzień. Chcemy, […]

Czytaj...
warto wiedzieć

Olej konopny – rodzaje i właściwości

Konopie siewne od lat wykorzystywane są przez człowieka ze względu na swoje szerokie właściwości. Obecnie rynek został zalany produktami, których skład opiera się na tej roślinie. Występują one w formie tabletek, cukierków czy herbat. Najczęściej jednak można je spotkać w formie oleju – ze względu na łatwość aplikacji i najszybsze wchłanianie substancji poprzez błony śluzowe […]

Czytaj...